6 marca 2018

Dzień Pamięci Dzieci – ofiar aborcji. Ukraińscy grekokatolicy w obronie życia

(Zdjęcia ilustracyjne. fot. pexels.com)

W sobotę 3 marca w świątyniach Ukraińskiej Cerkwi Grekokatolickiej modlono się za dzieci pozbawione życia w wyniku aborcji. Pamięć nienarodzonych dzieci, którym nie dano szans na życie, uczczono w cerkwiach archieparchii tarnopolsko – zborowskiej.

 

Kapłani i wierni archieparchii (archidiecezji) tarnopolsko – zborowskiej kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko – ukraińskiego modlili się w parafii św. Tekli i w soborze archikatedralnym w Tarnopolu. Na uczczenie pamięci i modlitwę za dusze zabitych dzieci wybrano drugą sobotę Wielkiego Postu. Wymiar symboliczny miała modlitwa w cerkwi św. Tekli, która położona jest na terenie szpitala miejskiego. W świątyni tej modlili się wierni cerkwi grekokatolickiej, lekarze, duchowni oraz przedstawiciele rozwijającej swoją działalność na Ukrainie organizacji „Ruch dla Życia” i wspólnoty „Matki w modlitwie”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wymiar problemu zabijania dzieci nienarodzonych nie jest dokładnie znany ponieważ część aborcji dokonuje się bez ujęcia w danych statystycznych. Niektóre źródła podają, że co roku ofiarą „lekarzy” padać może nawet 2 miliony niewinnych dzieci, którym odbiera się prawo do życia.

 

Jak informuje archieparchia tarnopolsko – zborowska, w modlitwach w parafii św. Tekli wziął udział m.in. przewodniczący diecezjalnej komisji do spraw duszpasterstwa służby zdrowia ojciec Andrij Żelizko. Wśród modlitw i uroczystości za duszę zabitych aborcją dzieci odśpiewano m.in. akatyst (hymn liturgiczny) jako pokutę za kobiety, które dokonały aborcji. Intencją odmawianych modlitw było także ograniczenie zjawiska aborcji na Ukrainie. Ojciec Andrij Żeilzko odczytał uczestnikom modlitw list komisji Ukraińskiej Grekokatolickiej Cerkwi do spraw duszpasterstwa służby zdrowia z okazji Dnia Pamięci Dzieci – ofiar aborcji. Ojciec Andrij Dahim poprowadził nauczanie na temat „Wartość ludzkiego życia”.

 

Według doniesień portalu archieparchii tarnopolsko – zborowskiej, duchowni podkreślali fakt przeżywania przez społeczeństwo ukraińskie okresu kryzysu egzystencjalnego w duchowym wymiarze ludzkiego życia. Jak podkreślali duchowni, z jednej strony mamy rozwój medycyny i możliwości ratowania ludzkiego życia, a z drugiej strony postępuje moralna degradacja i inne czynniki, które prowadzą do znieważania Pana Boga i Jego daru życia, jaki dał ludziom. Łączy się to również z niszczeniem ludzkiej godności i niszczeniem rodziny.

 

Równolegle do modlitw w cerkwi św. Tekli prowadzone były takie same uroczystości w archikatedralnym soborze Tarnopola. Modlitwom w archikatedralnym soborze przewodniczyli Ojciec Martyn Homiw i Ojciec Serhij Seniczyszyn. Organizatorem inicjatywy modlitewnej była organizacja „Kołyska Życia”, działająca przy archikatedrze tarnopolskiej. Zasługą „Kołyski Życia” jest uratowanie w ciągu kilku lat życia 24 dzieci.

 

Archieparchia tarnopolsko – zborowska jest jedną z młodszych eparchii Ukraińskiej Grekokatolickiej Cerkwi (w kościele obrządku łacińskiego odpowiednikiem eparchii jest diecezja). Eparchia tarnopolsko – zborowska powstała w 2000 roku z połączenia eparchii tarnopolskiej i eparchii zborowskiej. Od 2011 roku jest podniesiona do rangi archieparchii. Liczba jej wiernych przekracza 400 tys. osób, zrzeszonych ponad 400 parafiach.

 

Kościół grekokatolicki obrządku bizantyjsko – ukraińskiego działa na Ukrainie oraz wśród emigrantów z tego kraju na całym świecie. Uznaje władzę i autorytet papieża, od lat walczy też z plagą zabijania dzieci poczętych. Cerkiew grekokatolicka jest obecnie na Ukrainie drugim co do liczebności kościołem, liczącym ponad 3,2 tys. parafii. Szacuje się, że wiernych cerkwi grekokatolickiej jest ok. 8,5 mln, z tego większość poza granicami Ukrainy (ok. 5,5 mln) a na terenie państwa ok. 3 mln osób. Centrum cerkwi grekokatolickiej aż do 2005 roku znajdowało się we Lwowie jednak 21 sierpnia 2005 roku odbyła się uroczystość przeniesienia rezydencji zwierzchnika Ukraińskiej Cerkwi Grekokatolickiej ze Lwowa do Kijowa, ale do dzisiaj Lwów pełni bardzo ważną rolę i faktycznie centralny ośrodek ukraińskiej cerkwi.

 

JB

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 735 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram