DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2017 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

#KALENDARIUM

20 października

0
 
20 października
Stanisław Mikołajczyk po powrocie do Polski
 

 

1409 - zmarł błogosławiony Jakub Strepa (Strzemię) – franciszkanin, arcybiskup halicki (ur. 1340). Był bliskim współpracownikiem Jadwigi Andegaweńskiej i Władysława Jagiełły w dziele chrystianizacji Litwy. Zabiegał o podniesienie poziomu duszpasterstwa. W poczet błogosławionych zaliczył go papież Pius VI we wrześniu 1790 roku.


1448
– II bitwa na Kosowym Polu zakończyła się klęską Jana Hunyadyego i wojsk węgierskich. Zostały one rozbite przez oddziały sułtana Murada II.

1600 – wojska polskie pod dowództwem hetmana Jana Zamoyskiego pokonały nad rzeką Telezyną, koło wsi Bucov, armię księcia wołoskiego Michała Walecznego. Wyprawa na Wołoszczyznę miała na celu wsparcie odsuniętych od władzy przez Michała, a zaprzyjaźnionych z Polską, książąt Mołdawii. W wyniku interwencji Jeremii Mohyła na nowo objął panowanie w Mołdawii. Z kolei jego brat Szymon, został księciem  Wołoszczyzny. Ten drugi sukces nie był jednak trwały. Tuż po wycofaniu się z Bukaresztu wojsk polskich, Szymon został zmuszony do ucieczki, a kraj popadł w zależność od Turcji.


1939 - papież Pius XII opublikował encyklikę Summi Pontificatus, o solidarności ludzkiej i państwie totalitarnym. W swoim dokumencie Ojciec Święty Pius XII potępił rozpętanie II wojny światowej przez totalitaryzmy, nie wymieniając ich z nazwy. Skrytykował odejście ludzi od wiary w Boga i od zasad prawa naturalnego.


1947 – przywódca Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Stanisław Mikołajczyk bojąc się aresztowania przez władze komunistyczne i represji, uciekł potajemnie z kraju. Pomogli mu w tym pracownicy ambasady amerykańskiej. Resztę życia spędził na emigracji w USA.

0
0
 

1813 – w wyniku trzydniowej bitwy pod Lipskiem (zwanej Bitwą Narodów) armia Napoleona została pokonana przez wojska koalicji antyfrancuskiej. W czasie odwrotu, w nurtach rzeki Elstery utonął książę Józef Poniatowski, naczelny wódz Wojska Polskiego., bratanek ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.

 
0
0
 

1815 – oficjalnie ogłoszono powstanie Wolnego, Niepodległego i Ściśle Neutralnego Miasta Krakowa. Małe państewko, zwane także Rzeczpospolitą Krakowską, pozostawało pod nadzorem rezydentów trzech mocarstw rozbiorczych. Obejmowało terytorium ok. 1150 km2, które zamieszkiwało 88 tys. mieszkańców.

 
0
0
 

1805 – w bitwie morskiej pod Trafalgarem eskadra angielska pod dowództwem admirała Horacjusza Nelsona odniosła zwycięstwo nad połączonymi siłami morskimi francusko-hiszpańskimi. Flotylla koalicyjna straciła aż 22 okręty, podczas gdy wszystkie jednostki brytyjskie przetrwały zmagania (kilkanaście odniosło uszkodzenia). W walkach poległ admirał Nelson (ur. 1758).

 
0
0
 

1948 – zmarł prymas Polski kard. August Hlond (ur. 1881). W 1896 r. wstąpił do Towarzystwa Salezjańskiego. W 1925 został biskupem katowickim, a w 1926 arcybiskupem gnieźnieńsko-poznańskim i prymasem Polski. Niedługo potem otrzymał tytuł kardynała. Skutecznie sprzeciwiał się planom przyjęcia przez II RP prawa małżeńskiego, które wprowadzałoby w całej Polsce świeckie małżeństwa cywilne i rozwody. Wiele wysiłku włożył w organizację w kraju Akcji Katolickiej.

 
0
0
 

1956 – na Węgrzech wybuchło powstanie antykomunistyczne. Manifestacja zorganizowana na ulicach Budapesztu dla poparcia żądań poznańskich robotników zmieniła się w demonstrację wolnościową. Po użyciu broni przez siły bezpieczeństwa doszło do wybuchu walk, które ogarnęły całe Węgry. Interweniowały wojska sowieckie. Ostatnie oddziały powstańcze skapitulowały 15 listopada.

 
0
0
 

1795 – Rosja, Prusy i Austria zawarły konwencję w sprawie III rozbioru Polski. Na jej mocy Prusy otrzymały Mazowsze oraz tereny po Niemen, a także zachodnią część Rzeczypospolitej po Pilicę, Wisłę i Bug (z Warszawą). Austria zajęła Małopolskę z Krakowem i Lublinem oraz część Podlasia i Mazowsza. Rosji przypadła pozostała część Rzeczypospolitej po Bug i Niemen. Spory co do ostatecznych granic trwały zresztą nieco dłużej. Konwencję końcową podpisano dopiero 26 stycznia 1797 r. w Petersburgu.

 
0
0
 

 732 – armia frankijska pokonała Arabów w bitwie pod Poitiers. W 732 roku na ziemie Franków ruszyła kolejna wyprawa pod dowództwem Abd ar-Rahmana. Doszło do bitwy w pobliżu oblężonego przez muzułmanów Poitiers. Wojska majordoma królestwa Franków Karola Młota i księcia Akwitanii Odona zmusiły nieprzyjaciela do pospiesznego wycofania się i pozostawienia obozu pełnego łupów. Podczas walk zginął arabski dowódca.

 
 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.

 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI