DZIŚ JEST:   26   KWIETNIA   2018 r.

Matki Bożej Dobrej Rady
Św. Marcelina, papieża
Św. Anakleta, papieża
 
 
 
 

#KALENDARIUM

26 kwietnia

1
 
26 kwietnia
 

1248 – w Paryżu poświęcono kaplicę Sainte-Chapelle, perłę architektury gotyckiej. Fundatorem był król Francji Ludwik IX Święty, który postanowił wznieść godne wnętrze dla przechowywania jednej z najcenniejszych relikwii świata chrześcijańskiego – korony cierniowej Pana Jezusa. Kaplica górna zachwyca gigantycznymi witrażami. Ich tematyka obraca się wokół Męki Pańskiej, zapowiadających ją proroków i Jana Chrzciciela oraz scen biblijnych.


1863 - zwycięstwo powstańców styczniowych w II bitwie pod Nową Wsią. Partia powstańcza pod dowództwem Younga de Blankenheim pokonała liczący ok. 700 żołnierzy rosyjski oddział Nielidowa. Rosjanie wyparci z Nowej Wsi przeszli granicę pruską.

1883 – zmarł Napoleon Orda, muzyk i rysownik, autor monumentalnego Albumu widoków historycznych Polski (ur. 1807). W młodości wziął udział w powstaniu styczniowym. Po jego upadku podróżował po Europie, by w końcu na dłużej osiedlić się w Paryżu. Tam zaprzyjaźnił sie z Fryderykiem Chopinem, z którym koncertował w salonach Wielkiej Emigracji. W 1856 roku, po amnestii, wrócił do Polski. Podróżował po ziemi ojczystej, czego owocem było wydanie albumu widoków miast i zabytków architektonicznych w Polsce.


1886 - z inicjatywy kanclerza Ottona von Bismarcka powstała Komisja Kolonizacyjna. Dysponując dużymi funduszami przekazywanymi przez rząd, starała się ona wykupić ziemię od mieszkających w Wielkopolsce i na Pomorzu Polaków, a następnie osadzić na niej przesiedleńców z Niemiec. Opór strony polskiej (tworzenie spółek parcelacyjnych) oraz niechęć Niemców do przenoszenia się na wschód, sprawiły, że wyniki akcji kolonizacyjnej były dużo skromniejsze od oczekiwanych.

1
0
 

1937 – zmarł Michał Drzymała, chłop polski z poznańskiego, wsławiony trwającym cztery lata sporem z administracją pruską o budowę domu we wsi Podgradowice (od 1871 do 1918 Kaisertreu), dziś Drzymałowo. Zmagania Drzymały polegające na wykorzystaniu przezeń luk w prawie pruskim stały się głośne w Polsce i na świecie, a symbolem stał się wóz cyrkowy, w którym chłop zamieszkał.

 
1
0
 

1547 - w bitwie pod Mühlbergiem armia cesarska, pod dowództwem samego Karola V Habsburga i księcia Alby, rozbiła wojska protestanckiego związku szmalkaldzkiego. Dysponujące prawie dwukrotną przewagą wojska cesarskie zadały przeciwnikowi ogromne straty (ok. 8 tys. zabitych i rannych) przy minimalnych własnych (ok. 200 żołnierzy). Wódz armii protestanckiej elektor saski Jan Fryderyk Wspaniałomyślny ranny dostał się do niewoli.

 
0
0
 

1789 – król Francji Ludwik XVI otworzył posiedzenie Stanów Generalnych, zwołane po raz pierwszy po półtorawiecznej przerwie. Wkrótce Stany odmówiły posłuszeństwa monarsze, przekształciły się w Zgromadzenie Narodowe, a następnie w Konstytuantę. Swym buntem przygotowały społeczeństwo do wybuchu rewolucji francuskiej.

 
0
0
 

1975 - zmarł Józef Mindszenty, od 1945 prymas Węgier (ur. 1892). 26 grudnia1948 kard. Mindszenty został aresztowany i rok później skazany w procesie pokazowym na dożywotnie więzienie. Uwolniony podczas powstania Węgrów w 1956, po rozprawieniu się ze zrywem niepodległościowym przez Armię Czerwoną, prymas schronił się w ambasadzie USA w Budapeszcie, gdzie przebywał przez następne 15 lat.

 
0
0
 

1874 – zmarł ks. Józef Szafranek, działacz społeczny, obrońca języka polskiego na Śląsku, wydawca (ur. 1807). Od 1840 r. aż do śmierci był proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bytomiu. 

 
0
0
 

1794 – wybitny francuski fizyk i chemik Antoni Lavoisier został zgilotynowany na polecenie Trybunału Rewolucyjnego Republiki Francuskiej. Ojciec nowożytnej chemii pełnił urząd poborcy podatkowego i jako taki został uznany za wroga republiki. Na prośbę uczonego, by egzekucję przesunąć o kilka dni z powodu pracy nad eksperymentem naukowym, przewodniczący trybunału odrzekł: „Republika nie potrzebuje uczonych”.

 
0
0
 

1087 – relikwie św. Mikołaja zostały przeniesione z Miry w Azji Mniejszej do włoskiego miasta Bari. Translacja ta przyczyniła się do wzrostu kultu Świętego w Europie, a nowy grób przyciągał ogromne rzesze pielgrzymów.

 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.