REKLAMA
DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2017 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

#KALENDARIUM

11 grudnia

1
 
11 grudnia
 

1925 – pod koniec Roku Jubileuszowego 1925 papież Pius XI ogłosił encyklikę Quas Primas,O ustanowieniu święta Naszego Pana Jezusa Chrystusa Króla. Ojciec Święty powołując się na przesłanie swojej pierwszej encykliki Ubi Arcano Dei,podkreślił, że złu panoszącemu się na świecie winna jest dechrystianizacja społeczeństw. Papież wskazał , że lekarstwem na tę sytuację jest uznanie przez narody królewskiej władzy Chrystusa oraz podporządkowanie się Jego woli. Wyrazem tego powinno stać się publiczne oddawanie Synowi Bożemu czci należnej władcy. W tym celu Pius XI ogłosił wprowadzenie do kalendarza liturgicznego święta Chrystusa Króla.


1988 – zmarł prof. Karol Górski, polski historyk, mediewista (ur. 1903). Po ukończeniu w 1925 r. studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim i odbyciu służby wojskowej zamieszkał w Poznaniu, gdzie obok pracy dydaktycznej poświęcił się badaniom nad historią Pomorza oraz Zakonu Krzyżackiego. Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku uczestniczył w walkach i został odznaczony srebrnym Krzyżem Virtuti Militari. W obozach jenieckich, w których był przetrzymywany, prowadził wykłady z historii Polski. Po wojnie związał się z toruńskim środowiskiem uniwersyteckim. Jesienią 1956 r. założył Klub Inteligencji Katolickiej w Toruniu. Prowadził prekursorskie badania nad historią życia duchowego, czego owocem był m.in. Zarys dziejów katolicyzmu polskiego. Doceniany na Zachodzie, wielokrotnie gościł jako wykładowca na uczelniach zagranicznych.


2003 – zmarł prof. Janusz Pajewski (ur. 1907), polski historyk, rycerz komandorii orderu papieskiego św. Sylwestra. Przed II wojną światową związany z Uniwersytetem Warszawskim. W 1946 r. rozpoczął karierę naukową w Poznaniu, na tamtejszym uniwersytecie. Podczas II wojny światowej współpracował z ZWZ-AK, a potem stał na czele referatu środkowoeuropejskiego w Sekcji Spraw Zagranicznych przy Delegaturze Rządu RP na Kraj. Do 1936 r. skupiał swoją uwagę na historii XVI w., następnie przerzucił swoje zainteresowania naukowe na dzieje najnowsze. Był autorem wielu prac naukowych i popularnonaukowych.

1
0
 

1956 - Rada Państwa PRL wydała dekret przywracający Katowicom i województwu katowickiemu starą nazwę. Tym samym uchylony został dekret z 7 marca 1953 roku, na podstawie którego miasto, przez kilka lat, na cześć Józefa Stalina, nosiło nazwę Stalinogród.

 
2
0
 

1531 – w Meksyku miało miejsce pierwsze objawienie Matki Bożej z Guadalupe. Na wzgórzu Tepeyac ochrzczonemu Indianinowi Juanowi Diego ukazała się Maryja. Poleciła mu poinformować biskupa Juana de Zumárraga, że Jej życzeniem jest, by w miejscu objawienia stanęła kaplica ku Jej czci. Biskup zażądał od Indianina dowodu na potwierdzenie prawdziwości jego słów.

 
0
0
 

1501 – Aleksander Jagiellończyk został koronowany w katedrze na Wawelu na króla Polski. Ceremonii dokonał brat monarchy, arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski, kardynał Fryderyk Jagiellończyk. Zgodnie z wolą ojca, Kazimierza IV Jagiellończyka, Aleksander został po jego śmierci Wielkim Księciem Litewskim. Gdy z kolei zmarł Jan Olbracht, sięgnął on także po tron Polski.

 
0
0
 

1908 – urodził się Plinio Correa de Oliveira, brazylijski myśliciel i działacz katolicki (zm. 1995). Jeszcze podczas studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Sao Paulo prowadził ożywioną działalność społeczną w szeregach Sodalicji Mariańskiej. W roku 1932 z listy Katolickiej Ligi Wyborczej wszedł do Zgromadzenia Konstytucyjnego Brazylii. Był najmłodszym parlamentarzystą. Zrezygnowawszy z kariery polityka, wykładał na wyższych uczelniach Sao Paulo. Redagował także pismo katolickie „Legionario”.

 
0
0
 

1697 – Karol XII Wittelsbach został koronowany na króla Szwecji. Nowy monarcha okazał się jednym z wybitniejszych wodzów w historii wojskowości. O jego talencie bardzo szybko przekonały się: Dania, Rosja i Saksonia. Państwa te w 1699 r. zawarły sojusz i zaatakowały Szwecję. Karol XII szybko sobie poradził z inwazją, a potem wkroczył na ziemie Rzeczypospolitej, by zdetronizować Augusta II Mocnego.

 
0
0
 

1948 – z połączenia Polskiej Partii Robotniczej (PPR) oraz Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) powstała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR). Kongres zjednoczeniowy przygotowano starannie, wykluczając wcześniej z szeregów PPS członków niechętnych połączeniu. Utworzenie PZPR było zwieńczeniem procesu zyskiwania przez polskich komunistów pełnej kontroli w życiu politycznym.

 
0
0
 

1981 – w Katowicach oddziały ZOMO i wojska wkroczyły na teren objętej strajkiem protestacyjnym kopalni węgla kamiennego „Wujek”. Funkcjonariusze użyli broni palnej. Zginęło 9 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych.

 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.