DZIŚ JEST:   22   LUTY   2018 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

#KALENDARIUM

22 lutego

0
 
22 lutego
Bonifacy VIII ogłasza Jubileusz 1300 roku
 

1300 – Papież Bonifacy VIII wydał bullę ogłaszającą rok 1300 Rokiem Jubileuszowym. Związana z uroczystościami możliwość uzyskania odpustu ściągnęła do Rzymu ogromne tłumy pielgrzymów. Zapoczątkowało to tradycję żywą w Kościele aż do dzisiaj. W 1343 roku Ojciec Święty Klemens VI ogłosił, że Jubileusze te należy obchodzić co 50 lat. Kolejnej zmiany dokonał Urban VI  (1389) wyznaczając ich częstotliwość na co 33 lata. Obecnie, zgodnie z zarządzeniem papieża Jana Pawła II z 1470 roku Rok Jubileuszowy obchodzony jest raz na 25 lat.

 

1512 – zmarł Amerigo Vespucci, florencki żeglarz i nawigator, tercjarz franciszkański (ur. 1454). W 1492 roku opuścił Italię, by rozpocząć karierę podróżnika i odkrywcy w służbie Hiszpanii i Portugalii. W 1508 r. otrzymał tytuł naczelnego pilota floty hiszpańskiej. Zbadał i opisał znaczną część wschodniego wybrzeża Ameryki Południowej. W przeciwieństwie do Kolumba, uznał, że nowoodkryty ląd nie jest Azją, lecz nieznanym dotąd kontynentem i nazwał go Nowym Światem. Później, na cześć Vespucciego kontynent otrzymał nazwę Ameryka.


1944 – w nocy z 22/23 lutego banda UPA dokonała w nocy masakry 131 Polaków w Berezowicy Małej, niedaleko Zbaraża. Bandyci, najpierw, bez użycia broni palnej, wymordowali oddalony nieco od głównej części wsi przysiółek, potem dokonali mordów połączonych z rabunkiem centrum miejscowości. Wśród nielicznych ocalonych był Jan Krąpiec, ojciec wybitnego filozofa o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca OP. Uratował ich sąsiad Ukrainiec, dezinformując upowców.


1947 – w szpitalu nowotarskim zmarł śmiertelnie postrzelony Józef Kuraś ps. „Ogień”, Żołnierz Wyklęty, dowódca oddziałów podziemia antykomunistycznego (ur. 1915). W Kampanii Wrześniowej walczył w szeregach 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Potem przeszedł do konspiracji. Był kolejno członkiem: SZP, Konfederacji Tatrzańskiej, AK i BCh. Po wojnie tworzył struktury MO i UB. Szybko jednak zerwał współpracę z władzami komunistycznymi i udał się do lasu, by rozpocząć walkę z nowym systemem.  Jedną z najgłośniejszych akcji wykonanych przez członków zgrupowania dowodzonego przez „Ognia” należało rozbicie w dniu 18 sierpnia 1946 roku więzienia św. Michała w Krakowie, w rezultacie czego wolność odzyskało kilkudziesięciu więźniów – żołnierzy AK, WiN, NSZ.

1
0
 

1916 – I wojna światowa: początek bitwy pod Verdun (koniec 20 grudnia 1916). Rozpoczynając atak na starą francuską twierdzę, niemieckie dowództwo oprócz celów strategicznych – zdobycia twierdzy, postawiło sobie za cel wykrwawienie armii francuskiej. Mimo wielkiej daniny krwi armia francuska (obroną dowodził gen. Filip Pétain) utrzymała Verdun.

 
1
0
 

1873 - w Rzymie zmarł o. Hieronim Kaysiewicz, wybitny kaznodzieja, myśliciel polityczny, współzałożyciel Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, ultramontanin, wcześniej żołnierz powstania listopadowego i poeta (ur. 1812). Kazania które głosił przyniosły mu sławę wybitnego kaznodziei, często porównywanego do ks. Piotra Skargi. Jednak ich antyrewolucyjny wydźwięk sprawiał, że ks. Hieronim spotykał się z niechęcią niektórych środowisk emigracyjnych i krajowych.

 
0
0
 

1861 – podczas drugiej manifestacji patriotycznej w Warszawie, zorganizowanej w rocznicę bitwy grochowskiej, od kul rosyjskich żołnierzy zginęło 5 osób. Ich pogrzeb 2 marca zgromadził ogromne tłumy Polaków, przemieniając się w wielką demonstrację patriotyczną. Wstrząs jaki na społeczeństwie polskim wywarło to wydarzenie rozbudził uczucia patriotyczne. Tak zwana "rewolucja moralna", która wówczas nastąpiła, została następnie wykorzystana przez stronnictwo czerwonych do wywołania powstania styczniowego.

 
0
0
 

380 – Teodozjusz Wielki wydał edykt, w którym wyraził życzenie, by wszystkie ludy cesarstwa żyły w religii przekazanej przez Piotra, a wyznawanej przez papieża Damazego. Było to jednoznaczne opowiedzenie się imperatora za nicejskim wyznaniem wiary.

 
0
0
 

1768 – w miasteczku Bar na Podolu została zawiązana Konfederacja Barska, związek szlachty w obronie wolności, niepodległości i religii katolickiej, skierowany przeciw rosyjskiej dominacji nad Polską oraz wysługującemu się carycy Katarzynie II królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu.

 
0
0
 

1951 – w więzieniu mokotowskim w Warszawie, po pokazowym procesie, zostało zamordowanych strzałem w tył głowy siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel.

 
0
0
 

1939 - kardynał Eugeniusz Maria Pacelli został wybrany papieżem i przyjął imię Pius XII. Jego pontyfikat przypadł na lata II wojny światowej oraz początek tzw. zimnej wojny. W 1950 roku ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Wydał encykliki przestrzegające przed zagrożeniem podstaw nauki katolickiej. Kontynuował reformę mającą na celu zachęcenie wiernych do większego uczestnictwa w liturgii, a jednocześnie krytykował pęd ku nowościom niektórych przedstawicieli ruchu liturgicznego.

 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.