DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Jeden podatek zamiast kilku składek? Rząd rozważy likwidację ZUS i NFZ

Data publikacji: 2016-03-08 13:18
Data aktualizacji: 2016-03-08 10:37:00
Jeden podatek zamiast kilku składek? Rząd rozważy likwidację ZUS i NFZ
Fot. Andrzej Bogacz/FORUM

Czeka nas rewolucja w systemie ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych? Premier Beata Szydło przyznała, że rząd przymierza się do prac nad zastąpieniem składek na ZUS i NFZ jedną daniną. Ma być prościej, taniej, ale czy także i lepiej?

 

Wedle pierwszych zapowiedzi kierunku zmian, likwidacja składek na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne oznaczałaby konieczność wprowadzenia innego podatku. Jego wysokość byłaby zależna od uzyskiwanych dochodów, a danina miałaby charakter podatku progresywnego. Za zmianami poszłaby też likwidacja kwoty wolnej od podatku oraz progów podatkowych.


O planach rządu poinformowała premier Beata Szydło w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Zaletą takich zmian byłoby zmniejszenie kosztów obsługi podatkowej i ściągania należności. Czuwałyby na tym jedynie urzędy skarbowe. Opłacanie składek emerytalnych byłoby obowiązkiem państwa. Inaczej niż obecnie obliczana byłaby też wysokość emerytury. Rozważa się wprowadzenie tzw. emerytury obywatelskiej, jednakowej dla wszystkich.

 

Na zmianach straciłyby osoby, które chcą być zatrudnione na umowach śmieciowych, gdyż taka formuła de facto zostałaby zlikwidowana oraz osoby najlepiej zabraniające. Zmiany korzystne byłyby dla zatrudnionych na etat. To tylko przypuszczenia, bo decydujące będą szczegółowe rozwiązania nowej ordynacji podatkowej. A te zapewne nie powstaną zbyt prędko. Źródło: gosc.pl

MA

 

 

 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
ola
KOniecznie zlikwidować ZUS.Taka masa pracowników ile to pieniędzy pochłania a jeszcze tych oddziałow zus jest tyle że szok.W kazdej mieścinie jest ZUS.Zlikwidować jak najszybciej.
wolf
czekam a nowa forme rozliczen ,na razie gnije w posredniaku
mard21
jestem za likwidacją zusu to tylko marnowanie naszej kasy a i tak nic z tego niemamy
Waldii
Zlikwidować ZUS i to jak najszybciej.
zainteresowany
Dlaczego nie może być połączenie kontroli skarbowej i kontrolą zus.Po co jest kontrola w zus ile to pieniędzy idzie na pracowników kontroli a praktycznie to samo kontroluje urzad skarbowy.Coraz mniej jest płatników to po co taka liczba kontrolerów. Teraz cały czas nas kontrolują,żeby mieć pracę. Wystarczy jak pracownicy urzędu skarbowego będą kontrolowali skladki zus
Iwann
Po co emerytowi nalicza się podatek od emerytury? Nie lepiej ustalić, że należy ci się tyle i tyle, a nie zatrudniać tysiące pracowników, którzy to obliczają? W sumie pensje pracowników przewyższają zyki z tych operacji.
Michał
Wspaniały program likwidacja NFZ - teraz procedury są ważniejsze niż życie ludzkie. Lekarze są nimi ubezwłasnowolnieni i umordowani. Zamiast się uczyć jak ratować życie boją się uchybienia procedurom i narażenia na uwagi urzędasa. To samo z rozdrobnieniem składek ZUS. W 2006r. operacja mięśniaków i tradycyjna kamieni żółciowych odbyła się razem. Teraz pacjent jest dwa razy usypiany i 2razy krojony, bo procedury nie pozwalają inaczej. Już dziękujemy!!!
Stormer
Niech to robią! Natychmiast!
trooper
Nie do wiary. PiS i takie rzeczy. Chyba kiełbasa wyborcza. A gdzie kwota wolna od podatku? Czyżby podatek od biedy? @ Obywatel +++
Sweet Dreams
Cała ta hucpa z mnogością składek została wprowadzona tylko po to, żeby wysokość danin (na poziomie 45% !!!) nie była aż tak wyraźnie widoczna. Tudzież po to, żeby były etaty dla żelaznego elektoratu. Jakby to z powrotem zwinąć w jeden debilnie prosty podatek, to trzeba będzie zejść z tych bandyckich 45% na jakieś 30%. Ale za to urzędnicy i księgowi zajmą się czymś produktywnym, odzyskane budynki i biura można wynająć dla biznesu. Budżet wyjdzie na swoje a ludziom zostanie więcej pieniędzy do napędzania gospodarki.
Budynki
Ale będzię pełno budynków do wykorzystania po zusie ! Część można by na coś przeznaczyć, bo często są w centrach miast, może zamienić je na urzędy skarbowe żeby nie jezdzić gdzieś daleko ? A część na dla innych instytucji jak CBA i Policja ?
obywatel
Najlepiej byłoby zlikwidować sam ZUS, którego istnienie uzasadnia tylko zatrudnianie iluś-tam-tysięcy urzędniczek i urzędników oraz dofinansowywanie zewnętrznych firm, jak np. tych "informatyzujących" od 20 lat. W ślad za tym powinna pójść emerytura obywatelska. I koniec. Żadnych durnych składek, żadnych urzędniczych pasożytów, żadnego niszczenia przedsiębiorców. A jakie oszczędności! Ale do tego trzeba odwagi - przede wszystkim do odejścia od socjalistycznego twardogłowia. I do uczciwego przyznania, że cały ten dotychczasowy system to fikcja i oszustwo, przy którym AmberGold to cieniasy i amatorzy.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.