14 lutego 2018

Jak państwo zagraża autonomii rodziny? Już w piątek ważna konferencja!

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

„Pomocniczość czy etatyzm? Państwo wobec rodziny i jej autonomii” – pod takim tytułem w piątek 16 lutego odbędzie się konferencja organizowana przez Instytut Ordo Iuris oraz Katedrę Socjologii Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Dlaczego wybrano taki temat konferencji? W rozmowie z PCh24.pl wyjaśnia to koordynatora wydarzenia mecenas Bartosz Lewandowski.

 

To już trzecia z konferencji organizowanych przez Ordo Iuris i – w tym przypadku – Katedrę Socjologii Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Podejmuje ona istotne kwestie dotyczące praktyki wymiaru sprawiedliwości w Polsce. W zeszłym roku tematyka konferencji dotyczyła rodziny przed obliczem Temidy. Teraz istotą konferencji jest rozszerzenie tego tematu i zastanowienie się jakiego rodzaju instrumenty w stosunku do autonomii rodziny posiada nie tylko wymiar sprawiedliwości, ale szerzej – władza publiczna – mówi nam mecenas Lewandowski z Instytutu Na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Co istotne, podczas konferencji przedstawione będą mogły zostać dwa różne spojrzenia na relacje pomiędzy władzą publiczną, a autonomią rodziny. Trwa bowiem dyskusja o to, czy władza ma za zadanie stosować środki prawne wobec rodziny jedynie gdy nie radzi sobie ona z pewnymi problemami, czy przeciwnie – państwo ma działać prewencyjnie, nadzorować i zapobiegać ewentualnemu nierealizowaniu obowiązków przez jej członków. Chodzi o przedstawienie dwóch przeciwnych poglądów: postawy pomocniczości i postawy etatystycznej – tłumaczy dodając, że „konferencja ma charakter otwarty, więc będzie można wysłuchać głosów zwolenników nadania władzy publicznej szerszych instrumentów oraz zwolenników poglądów, że naturalna wspólnota, jaką jest rodzina, to najlepsze miejsce do rozwoju i należy uszanować autonomię tej wspólnoty”.

 

Tematyka konferencji jest niezwykle aktualna, gdyż współczesne państwo – zarówno w Polsce jak i w innych krajach zachodnich – coraz chętniej sięga po radykalne instrumenty godzące w autonomię rodziny. Jednym z nich, boleśnie wpływającym zarówno na rodziców jak i przede wszystkim dzieci, jest odbieranie pociech z ich naturalnego środowiska, z domów rodzinnych. Problem w sposób radykalny dotyczy Niemiec (Jugendamty – CZYTAJ WIĘCEJ) oraz Norwegii (Barnevernet – CZYTAJ WIĘCEJ), ale dotyka również Polski.

 

Statystyki pokazują, że odebrane przez urzędników dzieci w większości przypadków po przeprowadzonym postępowaniu sądowym wracały do domu, czyli odebranie dziecka przez pracownika socjalnego w myśl ustawy o przeciwdziałaniu przemocy okazało się niezasadne. Mamy mnóstwo tego typu przykładów – mówi w rozmowie z PCh24.pl mec. Bartosz Lewandowski wymieniając takie sytuacje tylko w ostatnich miesięcy.

 

Chociażby ostatnio prawnicy Ordo Iuris zaangażowali się w pomoc głuchoniemym rodzicom, którzy w ocenie przedstawicieli władzy publicznej czyli pracowników socjalnych, nie potrafili poradzić sobie z opieką nad dzieckiem. Dziecko zostało zabrane z domu rodzinnego. Na skutek interwencji Ordo Iuris sąd zmienił postanowienie o zabezpieczeniu i dziecko mogło spędzić kolejne dni w domu rodzinnym, w swoim naturalnym środowisku z rodzicami – opowiada.

 

To na co chcemy zwrócić uwagę podczas konferencji dotyczy tego, że często pracownicy socjalni nie rozumieją swojej misji i celu. Mają wspierać rodzinę i pomagać jej w przypadku, gdy rodzina zwraca się o pomoc, a nie ingerować i zawiadamiać sąd rodzinny o pewnych dostrzeżonych nieprawidłowościach, które w ich ocenie mają przemawiać za ograniczeniem lub pozbawieniem władzy rodzicielskiej – tłumaczy prawnik z Ordo Iuris.

 

Mieliśmy głośną medialnie sprawę w Tarnowie, gdzie rodzice zwrócili się do pracowników opieki społecznej o pomoc. Urzędnicy stawili się w domu celem zweryfikowania czy ta pomoc jest potrzebna, a potem niezasadnie – jak się okazało – zawiadomili sąd rodzinny. Zostało wszczęte postępowanie przed sądem rodzinnym, które prawnicy Ordo Iuris wygrali i obecnie toczy się postępowanie karne przeciw dwóm urzędniczkom, które napisały zawiadomienie. Znalazły się w nim nieprawdziwe informacje – mówi mec. Lewandowski.

 

Sąd rejonowy w Tarnowie uznał w pierwszej instancji winę tych urzędniczek, a teraz jesteśmy na etapie postępowania apelacyjnego. Mamy nadzieję, że niedługo będziemy mówić o sukcesie także i w tym przypadku. Byłoby to pierwsze pociągnięcie do odpowiedzialności karnej urzędnika, który nierzetelnie wykonuje swoje obowiązki z naruszeniem autonomii rodziny – dodaje.

 

Konferencja odbędzie się 16 lutego 2018 roku, w godzinach 9:00 – 17:00 w auli A2 w budynku Wydziału Prawa Collegium Iuridicum II przy ul. Lipowej 4 w Warszawie.

 

Patronat honorowy nad konferencją objęli minister sprawiedliwości – Zbigniew Ziobro oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej – Elżbieta Rafalska. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal PCh24.pl, Polskie Radio24 oraz „Nasz Dziennik”.

   

Konferencja ma charakter otwarty. Zapisy i szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.autonomiarodziny.ordoiuris.pl

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Rozmawiał Michał Wałach

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie