11 sierpnia 2016

Uczymy dzieci chodzić, mówić w ojczystym języku, w dzisiejszych czasach uczymy nasze pociechy nawet obsługi sprzętów elektronicznych! Staramy się nauczyć naszego systemu wartości i odróżniania dobra od zła. Chcemy bowiem dla nich jak najlepiej. Ale czy uczymy ich modlitwy? Zaufania do Boga? Pobożności? Niejednemu z nas przychodzi to z niemałym trudem. Poznaj praktyczne wskazówki, jak nauczyć dziecko żyć wiarą.

 

1.       Naucz dziecko jednej prostej modlitwy

Wesprzyj nas już teraz!

Zacznij od prostego „Ojcze Nasz” i skup się na próbach nauczenia dziecka tej jednej modlitwy. Odmawiaj ją głośno, niech dziecko słucha. Poświęć na to okres odpowiedni do wieku twojego dziecka – od kilku dni do kilku tygodni, tak, by wkrótce znało ją na pamięć, nawet jeśli jej nie powtarza. Modlitwa Pańska uczy nas bowiem jak okazywać Bogu szacunek, wyrażać podstawowe potrzeby w rozmowie z Nim, oraz prosić Go o przebaczenie i ochronę.


2.       Naucz dziecko wdzięczności

Pamiętać o tym, że wszystko co dobre wydarzyło się w naszym życiu pochodzi od Boga – to nie jest łatwe nawet dla dorosłego. Pięknym zwyczajem jest praktykowana w niektórych domach rozmowa z dziećmi przy kolacji – pytanie ich o jedną dobrą rzecz, która ich dziś spotkała. Zwróćmy potem na to uwagę przy modlitwie i podziękujmy za nią Bogu.


3.       Naucz dziecko słuchania

Ważne, byśmy uczyli dzieci odczytywania Bożych odpowiedzi na ich modlitwy. Musimy więc najpierw wiedzieć, o co się modlą. W kolejnych dniach zwracajmy ich uwagę, że jeśli ich prośby zostały zrealizowane, jest to Bożą zasługą. Wtedy koniecznie należy nauczyć dziecko modlitwy dziękczynnej za spełnione prośby. Jeśli prośby nie zostają spełnione, staraj się wytłumaczyć dziecku dlaczego tak się dzieje.


4.       Módl się nie tylko w domu i kościele 

Świetną okazją by nauczyć dziecko modlitwy, są chociażby wspólne podróże – do sklepu czy do szkoły. W samochodowym radio można przecież odtwarzać inną niż zwykle muzykę, np. chorał gregoriański, albo wspólnie odmówić dziesiątek różańca.


5.       Czytajcie razem Słowo Boże

W dzisiejszych czasach organizowanie wspólnego czytania Biblii staje się dużo łatwiejsze niż kiedyś. Internet pełen jest podpowiedzi jak to zrobić, jak przeczytać całe Pismo Święte w rok, jakie czytanie przypada na konkretny dzień. A gdy nie starczy czasu, można odtworzyć fragment Pisma Świętego w wersji audio a potem chwilę o nim porozmawiać. Warto dodać, że czytanie Słowa Bożego wzbudza u dzieci wielkie emocje – biblijne historie, takie jak o Noem, Abrahamie, Mojżeszu czy Jonaszu uznają za ogromnie ciekawe, w przeciwieństwie do wielu rodziców, którzy słyszeli je już wiele razy w życiu.


6.       Załóżcie „dzienniczek modlitewny”

To ciekawa metoda – niech dziecko zapisuje w notatniku swoje ulubione modlitwy, rysuje świętych, również Trójcę Świętą, siebie mówiącego do Pana Boga i dary które od niego otrzymał.


7.       Opuść swą sferę komfortu

Przykład jest zawsze najlepszą metodą nauczania. Dlatego jeśli pragniesz, by Twoje dziecko było bliżej Boga i Kościoła, pokaż mu, że chcesz tego także dla siebie. Włącz się w działalność parafii, przeczytaj podcza Mszy Pismo Święte, pomóż kościelnemu przygotować kościół do nabożeństwa i zabierz na to przygotowanie dziecko, spróbuj swych sił w parafialnym chórze! Twoje dziecko zobaczy, że to normalne i czynności te staną się dla niego naturalne!


8.       Miej realistyczne oczekiwania

Nie ma co oczekiwać, że małe dziecko będzie modlić się o pokój na świecie – to oczywiste, że one nie rozumieją jeszcze tak wielkich problemów. Niech dzieci modlą się o małe, proste sprawy, takie, które są dla nich ważne na ich etapie rozwoju – wraz z procesem dorastania sam zobaczysz, że te potrzeby, jak również postrzeganie świata przez Twoje dziecko, zmieniają się na poważniejsze.


9.       Ucz dziecko posłuszeństwa wobec Boga

Każdy rodzic chce, by dziecko było mu posłuszne – ale dziecko ma być posłuszne również Bogu. Naucz je więc modlić się nie tylko o to, co chce, ale i o rozeznanie tego, czego Bóg oczekuje od niego. Wypracowana w ten sposób mentalność pozostanie w dziecku na zawsze, i ułatwi mu życie w trudnych chwilach lub przy podejmowaniu ważnych decyzji.


10.   Naucz dziecko „metody pięciu palców”

To prosta metoda, często nauczana w katolickich przedszkolach w krajach anglosaskich, przypada do gustu większości dzieci. Na pięciu palcach dłoni modlimy się w różnych intencjach: 1- chwalić Pana Boga, 2 – dziękować za Jego dary, 3 – prosić o łaski dla innej osoby, 4 – prosić o przebaczenie, 5 – prosić o łaski dla siebie.


11.   Czytajcie!

Trzymanie w domu katolickich książek, a przede wszystkim ich czytanie, sprawia, że dziecko dowiaduje się więcej o wierze. Możecie czytać razem, lub polecać lekturę dziecku, jeśli jest już wystarczająco dojrzałe.


12.   Śpiewajcie!

Kto śpiewa, dwa razy się modli! Dzieci uwielbiają śpiewać, poprzez śpiew uczymy ich przeróżnych rzeczy – od nazw zwierząt po instrukcje przejścia przez ulicę. Dlaczego więc nie mielibyśmy uczyć w ten sposób wiary i modlitwy? Przecież pobożnych pieśni nie trzeba śpiewać tylko w kościele.


13.   Naucz dziecko znaku krzyża

Znak krzyża powinien towarzyszyć dziecku od najmłodszych lat. Poświęć czas, by po każdej modlitwie sprawdzić, czy dziecko wykonuje go poprawnie. Jeśli nie – poprawiaj je podkreślając, jak bardzo ważna to czynność. Podpowiedz dziecku, że wykonywać znak krzyża może nie tylko podczas modlitwy, ale również mijając kościół, gdy się czegoś przelęknie, kiedy potrzebuje pociechy.


14.   Módlcie się na różańcu

Różaniec to coś zupełnie innego, niż wszystko co dziecko spotka w świecie. Zainteresuje go, bo kojarzy się z koralami mamy, ale gdy powiesz mu, jaką różaniec ma moc, zainteresuje go jeszcze bardziej. Może nie być możliwe, by modlić się z dziećmi na różańcu codziennie, ale na dziesiątek różańca powinno starczyć czasu zawsze. Wykształć w dziecku taki nawyk, tak jak uczysz go nawyku mycia rąk po powrocie z podwórka.


15.   Twórzcie własne modlitwy

Pozwól dziecku, by podczas rodzinnej modlitwy mówiło swoimi słowami. Niech wie, że można modlić się tradycyjnie, np. modlitwą Pańską, ale także swoimi prostymi, dziecięcymi myślami.


16.   Naucz dziecko, że z Bogiem „niemożliwe nie istnieje”

Niech Twoje dziecko wie, że nawet wtedy, gdy jego prośby czy cele wydają się niemożliwe do osiągnięcia, można się o nie modlić (jeśli tylko są dobre). Opowiadaj mu historie o cudach, które wydarzyły się z woli Boga, a opisane są nie tylko na kartach Pisma Świętego ale i w niezwykle licznych świadectwach z dzisiejszych czasów.


17.   Poznawajcie świętych

Opowiadanie dziecku o świętych, lub wspólne czytanie ich żywotów, może nie tylko dawać dziecku wzór postępowania, ale i wzbudzić w nim szczere pragnienie większej miłości do Boga.


18.   Módlcie się wspólnie

Rodzina, która modli się razem, pozostaje razem. Czy potrzeba mówić więcej?


19.   Uczyń modlitwę nawykiem

Módlcie się jak najczęściej, choćby krótko. Zaraz po przebudzeniu. Przed każdym posiłkiem. Przed pójściem do szkoły. Przed położeniem się spać.  


20.   Myśl realistycznie

Kiedy dzieci podrastają, a potem dorastają, nie powinniśmy przestawać uczyć ich modlitwy, zaufania do Boga, ale także medytacji chrześcijańskiej i refleksji. Nie wystarczy tylko czytanie Biblii – należy również zastanawiać się nad swoim życiem, nad tym co (i dlaczego) wynika w nim z Bożej woli.

 

 

 

 

 

Opracowano na podstawie: catholicdigest.com

malk

 

 

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 125 884 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram