DZISIAJ JEST
ŚRODA 20 WRZEŚNIA
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Imieniny obchodzą:
Eustachy, Faustyna, Filipina
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Islam w Rosji rośnie w siłę! Muzułmańskie święto uniemożliwia rozpoczęcie roku szkolnego w Moskwie

Data publikacji: 2017-09-01 08:00
Data aktualizacji: 2017-09-01 10:04:00
Islam w Rosji rośnie w siłę! Muzułmańskie święto uniemożliwia rozpoczęcie roku szkolnego w Moskwie
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. © Chokri Mahjoub/FORUM

Liczba muzułmanów w wielkich miastach Rosji rośnie z miesiąca na miesiąc. W Moskwie fakt ten wpływa nawet na… początek roku szkolnego.

 

W niektórych moskiewskich szkołach przeniesiono uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Powód: muzułmańskie święto Kurban Bajram (święto ofiarowania obchodzone 70 dni po zakończeniu Ramadanu) przypadające na tym roku na początek września.

 

Chodzi o szkoły Regionu Mieszczańskiego stolicy, gdzie znajduje się niedawno zbudowany wielki Meczet Soborowy. Rodzice na Facebooku i nie tylko wyrażają swoje oburzenie zaistniałą sytuacją. Decyzją Departamentu Oświaty i Wychowania w Moskwie tam, gdzie nie udało się uroczyście rozpocząć roku szkolnego 1 września, inauguracja nastąpi w poniedziałek, 4 września.

 

Zgodnie z wielowiekową tradycją w dniu Święta Ofiarowania muzułmanie w sposób rytualny zabijają zwierzę (najczęściej owcę lub kozę) w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu. W tym roku Duchowna Rada Rosyjskich Muzułmanów zdecydowała, że w samej Moskwie nie powstaną rytualne mini-ubojnie. Do tego celu wyznaczono aż 18 specjalnych miejsc w Regionie Podmoskiewskim.

 

Nie we wszystkich krajach z dużym odsetkiem muzułmanów święto Kurban Bajram rozpoczyna się 1 września, tak jak m.in. w Rosji. W niektórych początek świętowania ma miejsce dzień później.

 

Dla kontrastu zupełnie inaczej jest np. w Tadżykistanie (97 proc. muzułmanów), gdzie 1 września uczniowie obchodzić będą tzw. dzień wiedzy, a nie święto Kurban Bajram.

 

 

Źródło: www.sedmitza.ru

ChS
 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Quito Akita
Tak, zbrojmy sie Boza bron. Wracajmy do Lagiewnik na prawdziwa Intronizacje Chrystusa Krola Polski z oficjalnymi wladzami Polski. Czytajcie Oredzia Aniola Stroza Polski. Imprimatur abp Andrzej Dziega.
nb
zbrojmy sie !
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.