DZIŚ JEST:   25   KWIETNIA   2018 r.

Św. Marka Ewangelisty
Św. Rustyka, biskupa
 
 
 
 

Irlandia Północna walczy z aborcyjnym lobby. Zabójcy dzieci mogą jednak liczyć na Brytyjczyków

Irlandia Północna walczy z aborcyjnym lobby. Zabójcy dzieci mogą jednak liczyć na Brytyjczyków
fot.REUTERS/Ivan Alvarado/FORUM

Niedawno sąd apelacyjny w Belfaście unieważnił decyzję sądu niższej instancji, który stwierdził, że przepisy chroniące życie dzieci poczętych w Irlandii Północnej naruszają „prawa człowieka.” Jednak tego samego dnia rząd brytyjski ogłosił, że będzie ponosić wszelkie koszty związane z podróżą, pobytem i aborcją w Anglii poniesione przez kobiety z Irlandii Północnej.


W zeszłym tygodniu Sąd Apelacyjny w Belfaście odrzucił decyzję z 2015 r., która stwierdziła, że „restrykcje aborcyjne” Irlandii Północnej naruszają Europejską Konwencję o Ochronie Praw Człowieka. Sąd rozpatrywał wówczas sprawę wniesioną przez zwolenników aborcji, którzy przekonywali, iż ograniczenie dostępu do aborcji na żądanie narusza konwencję. Wskazywano, że uniemożliwienie dokonania aborcji w przypadku gwałtu lub uszkodzenia płodu przyczynia się do „tortur” i „nieludzkiego traktowania” kobiet.

 

Prawo Irlandii Północnej nie zezwala na aborcję w przypadku gwałtu lub uszkodzenia płodu. Aborcja jest dozwolona jedynie wtedy, gdy istnieje poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia matki. Za zabicie dziecka poczętego grozi kara zarówno lekarzowi, jak i kobiecie.

 

Decyzję sądu zakwestionował Departament Sprawiedliwości Irlandii Północnej. Trybunał uznał, że sprawa aborcji nie jest sprawą sądową, ale powinna być decyzją podejmowaną przez Zgromadzenie Irlandii Północnej. Tego samego dnia rząd brytyjski zgodził się, że sfinansuje „turystykę aborcyjną".

 

Sądy brytyjskie uprzednio orzekały, iż Krajowa Służba Zdrowia nie może finansować aborcji dla kobiet z Irlandii Północnej z „szacunku” dla autonomii tej części monarchii brytyjskiej. Jednak po staraniach parlamentarnych obu głównych partii rząd zrezygnował z takiej polityki.

 

Irlandia Północna, podobnie jak Irlandia, jest zdecydowanie pro-life. Przedstawiciele parlamentu wielokrotnie zwalczali starania lobby aborcyjnego, domagającego się legalizacji aborcji na życzenie. Nawet w ostatnich wyborach większość Irlandczyków wybrała kandydatów broniących życia.

 

Lobby aborcyjne z kraju, jak i zagranicy wydało ogromne kwoty i poświęciło sporo czasu na kampanię aborcyjną, wszczynając procesy sądowe w nadziei na usankcjonowanie procederu zabijania dzieci poczętych. Komisja Praw Człowieka Irlandii Północnej już złożyła obietnicę, że skieruje  sprawę do brytyjskiego Sądu Najwyższego w Londynie.


Podczas niedawnego marszu All Irland Rally for Life w Dublinie pośród 80 tys.  osób sprzeciwiających się aborcji, spotkali się jej przeciwnicy z podzielonej Irlandii. „Wola ludu” była jasna. Niezależnie od tego, jak bardzo naciskają grupy aktywistów, większość Irlandczyków nie chce aborcji.

 

 

Źródło: cnsnews.com

AS
 

 


DATA: 2017-07-12 14:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Irlandia pro life. Dobre sobie. I efekt jest taki ,że matek z Irlandii weźmie swoje potomstwo na aborcje do Wielkiej Brytanii i tam nabiją kabzę aborterów pieniędzmi.
9 miesięcy temu / trooper
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.