DZIŚ JEST:   26   KWIETNIA   2018 r.

Matki Bożej Dobrej Rady
Św. Marcelina, papieża
Św. Anakleta, papieża
 
 
 
 

IPN zidentyfikował kolejnych Niezłomnych. Wśród nich bohaterowie ziemi białostockiej

IPN zidentyfikował kolejnych Niezłomnych. Wśród nich bohaterowie ziemi białostockiej
Zdjęcie ilustracyjne. FOT.Lukasz Dejnarowicz/FORUM

Podczas piątkowych uroczystości w Pałacu Prezydenckim wręczono noty identyfikacyjne m.in. rodzinom trzech ofiar komunistycznych zbrodni, których szczątki odnaleziono wskutek pierwszej w Polsce udokumentowanej ekshumacji Żołnierzy Niezłomnych, którą przeprowadzono w 1996 roku na terenie lasu izabelińskiego nieopodal Białegostoku.

 

W piątek noty identyfikacyjne otrzymały m.in. rodziny żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Piotra Tomaszyckiego „Gałązki” oraz Czesława Guzieniuka „Gałęzi”, a także rodziny Konstantego Kuźmickiego.

 

W październiku 2013 roku na zlecenie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku, zostały pobrane próbki DNA z 8 szkieletów Żołnierzy Niezłomnych, spoczywających od roku 1996 na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku. Czynności tych dokonali genetycy z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Były to pierwsze badania porównawcze DNA prowadzone na profilach genetycznych, uzyskanych ze szczątków Żołnierzy Niezłomnych, odkrytych na terenie województwa podlaskiego.

 

Do badań porównawczych Niezłomnych z Lasu Izabelińskiego koło Olmont, użyto materiału DNA pobranego m.in. od członków rodzin bohaterów, którzy otrzymali wyroki śmierci wydane przez komunistyczne sądy w Białymstoku i dawnym województwie białostockim.

 

Pierwszej w Polsce w pełni udokumentowanej i zatwierdzonej przez urzędy państwowe ekshumacji Żołnierzy Niezłomnych, rozstrzelanych i pochowanych w dole śmierci w lesie Izabelińskim koło Olmont, dokonał zawiązany w Białymstoku Społeczny Komitet Ekshumacji i Pochówku Zamordowanych Żołnierzy Polski Podziemnej.

 

Podczas ekshumacji jamy grobowej, oprócz kompletnych szkieletów 8 Żołnierzy Niezłomnych, znaleziono również m.in. guziki wojskowe z orłem w koronie oraz łuski naboi produkcji rosyjskiej z roku 1945. Odnalezione wskutek ekshumacji  szczątki ośmiu Żołnierzy Niezłomnych przekazano do Zakładu Medycyny Sądowej. Każdy z ośmiu szkieletów został opisany oddzielnym protokołem. Z opinii zawartych w protokołach dowiadujemy się m.in. że wszyscy zamordowani byli mężczyznami w wieku  25 - 35 lat i zginęli od strzału w tył głowy. „Stwierdzone uszkodzenia w obrębie czaszki świadczą o tym, że przyczyną zgonu denata był postrzał głowy, czaszki” – piszą biegli. Najpewniej egzekucji dokonano nad jamą grobową. Ofiary w chwili śmierci znajdowały się w pozycji klęczącej z rękoma związanymi z tyłu.

 

Badania szczątków wykazały też, że komunistyczni oprawcy zadali ofiarom także inne rany. „Badany został również postrzelony w ramię lewe”, „stwierdzono złamanie żeber, trzonu kości promieniowej”. „Złamania powstały w następstwie użycia narzędzia twardego, tępego, mogło powstać przed śmiercią” – pisano w protokołach. W jednym z nich stwierdzono, że śmierć nastąpiła wskutek aż trzykrotnego  strzału w tył głowy.

 

Piotr Tomaszycki urodził się 1 kwietnia 1926 r. w Sokółce. W kwietniu  1946 r. wstąpił do oddziału Zrzeszenia WiN dowodzonego przez Stanisława Biziuka ps. „Sokół”. Tomaszycki nawiązał także kontakt z oddziałem Zrzeszenia WiN Stefana Ejsmonta ps. „Wir”. Brał udział w akcjach wymierzonych przeciwko funkcjonariuszom resortu bezpieczeństwa i żołnierzom sowieckim, a także zajmował się kolportowaniem podziemnej prasy. Aresztowali go funkcjonariusze PUBP w Sokółce w nocy z 20 na 21 sierpnia 1946 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał go w trybie doraźnym na karę śmierci. Wyrok wykonano 10 października 1946 r. na terenie lasu Izabelińskiego w okolicy Olmont nieopodal Białegostoku.

 

Konstanty Kuźmicki urodził się 18 marca 1918 r. w miejscowości Szereszów (obecnie na terenie Białorusi). Na karę śmierci został skazany także przez Wojskowy Sąd Rejonowy. Wyrok wykonano 10 października 1946 r.

 

Z kolei Czesław Guzieniuk  ps. „Gałąź” urodził się 3 maja 1925 r. w miejscowości Brukowo i był synem Józefa i Anieli z d. Białous. W styczniu 1946 r. za pośrednictwem swojego brata Edmunda, wstąpił do oddziału terenowego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość o krypt. „Peluszka”, działającego na terenie gminy Suchowola, którym dowodził Jan Hońko ps. „Pług”. Aresztowany 7 sierpnia 1946 r. przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Sokółce, a następnie skazany na karę śmierci, którą wykonano 10 października 1946 r.

 

 

Adam Białous/WMa

DATA: 2017-04-21 17:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.