18 lipca 2014

IPN zaprasza na obchody Powstania Warszawskiego w Łodzi

Łódzki Oddział IPN zaprasza na dwudniowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego – 31 lipca – 1 sierpnia 2014 r.

 

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza do udziału w łódzkich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. Rozpocznie je 31 lipca br.  (czwartek) o godz. 13.30 uroczysta Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. dr. Władysława Ziółka Arcybiskupa Seniora Archidiecezji Łódzkiej w kościele pw. Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Łodzi – Rudzie, przy ul. Farnej 15. Po Mszy Św. będziemy wspominać płk. dypl. Józefa Szostaka „Filip”, który w latach 1941-1944 pełnił funkcję Szefa Oddziału III, Szefa Operacji Komendy Głównej Armii Krajowej, I Zastępcy Szefa Sztabu KG AK, a następnie złożymy kwiaty na mogile Pułkownika mieszczącej się na Cmentarzu św. Józefa w Łodzi – Rudzie,
przy ul. Mierzejowej 1.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Natomiast w dniu 1 sierpnia br. (piątek) Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza na otwarcie (o godz. 13.30) wystawy edukacyjnej przygotowanej przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi pt. Powstańcze biografie – łódzkie echa Powstania Warszawskiego, która będzie umieszczona na Placu Katedralnym im. Jana Pawła II, przy ul. Piotrkowskiej 265.

 

Ekspozycja składa się 20 biogramów łodzian, którzy walczyli i ginęli w Powstaniu Warszawskim, oraz tych byłych powstańców, którzy po wojnie osiedli się tutaj i wnieśli wkład w życie społeczne i umysłowe miasta.

 

W latach 1939−1940 w ramach akcji germanizacji Łodzi wysiedlono do Generalnego Gubernatorstwa ponad 40 tys. Polaków i Żydów. Część wysiedlonych trafiła do Warszawy. Można przyjąć, że 1 sierpnia 1944 r. mieszkało w okupowanej stolicy przynajmniej kilka tysięcy łodzian. Spośród tych, którzy wzięli udział w Powstaniu Warszawskim autorzy wystawy upamiętnili m.in. postacie: gen. Franciszka Edwarda Pfeiffera, dowódcę obwodu AK Śródmieście; hm. RP Marię Wocalewską i jej siostrę hm. Jadwigę Szletyńską, zasłużone łódzkie harcerki, działające w Pogotowiu Harcerek (zamordowane przez Niemców); Barbarę Nazdrowicz, piętnastoletnią łączniczkę poległą w powstaniu, której grób na Cmentarzu Starym w Łodzi stał się w Polsce Ludowej jedynym w mieście miejscem pamięci o Powstaniu Warszawskim.

 

Na ekspozycji zamieszczono także wybrane biogramy powstańców, uchodźców ze zburzonej Warszawy, którzy przyczynili się do powstania łódzkiego ośrodka akademickiego i kulturalnego. Byli to m.in.: lekarze prof. Artur Ber i prof. Stanisław Torokan-Popowski, twórcy łódzkich szkół endokrynologii i pediatrii; hm. Aleksander Kamiński, historyk i pedagog; jezuita o. Tomasz Rostworowski, duszpasterz akademicki; Eugeniusz Heneman, wybitny fotograf i wykładowca Szkoły Filmowej; płk Józef Szostak, zastępca Szefa Sztabu Komendy Głównej AK i więzień polityczny okresu stalinowskiego. Część z nich związała się z Łodzią, inni wyjechali ale pozostały tu ślady ich działalności. O ich walce w Powstaniu Warszawskim i późniejszych osiągnięciach opowiada ta wystawa.

 

Przed godz. 17.00, czyli symboliczną „godz. W”, łodzianie zbiorą się jak co roku na Starym Cmentarzu w Łodzi (ul. Ogrodowa 39) przy mogiłach powstańczych, na których zostaną zapalone znicze i złożone wiązanki kwiatów.

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystościach.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 675 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram