11 kwietnia 2019

IPN poszukuje grobów Niezłomnych na niespotykaną do tej pory skalę

(FOT. Adam Białous)

Wiosną tego roku, na niespotykaną do tej pory skalę, ruszyły prace poszukiwawcze prowadzone przez pracowników i prokuratorów IPN. Poszukiwania, głównie szczątek żołnierzy podziemia niepodległościowego, trwają w wielu miejscach kraju i zagranicą. Dokonano już kilku bardzo ważnych odkryć.

 

Prace poszukiwawcze mogły nabrać tak dużego rozmachu dzięki utworzeniu i „nabraniu rozpędu” przez nowy pion IPN – Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, którego pomysłodawcą i szefem jest prof. Krzysztof  Szwagrzyk. Biura poszukiwań funkcjonują w każdym oddziale IPN, a więc niemal w każdym województwie. Do tego działa specjalna komórka IPN do prowadzenia prac poszukiwawczych za granicą.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w ostatnich tygodniach niemal codziennie informują o rozpoczęciu i efektach prowadzonych wykopalisk. Również dziś rano została tam zamieszczona informacja na temat rozpoczęcia prac poszukiwawczych w Żochatyniu  (woj. małopolskie). Prace te mają na celu  odnalezienie szczątków Polaków zamordowanych przez członków UPA i SB OUN w latach 1944-1947. Badania prowadzone są w miejscu gdzie znajdowała się studnia, do której, wg relacji świadków wrzucono zwłoki zabitych.

 

Komunikaty Biura Poszukiwań IPN z ostatnich dni informują o całym szeregu działań poszukiwawczych. W Cieszynie (woj. śląskie) rozpoczęły się prace archeologiczne, których celem jest sprawdzenie informacji o tajnych pochówków dokonanych, w określonym przez świadków miejscu, przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Cieszynie po 1945 roku. Natomiast 8 kwietnia 2019 r. pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczęli kolejny etap prac poszukiwawczo archeologicznych w okolicach dawnego majątku Scharfenberg (woj. opolskie). Objęty poszukiwaniami teren jest typowany przez specjalistów jako możliwe miejsce pochówku jednego z żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych ze zgrupowania Henryka Flame ps. ,,Bartek”.

 

Kolejne prace poszukiwawcze trwają już w miejscowości Krasnosielc (woj. mazowieckie). Pracownicy IPN weryfikują informację o ukryciu ciała żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych, który miał zostać zabity w nocy z 1 na 2 maja 1945 r. przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.  

 

IPN na bieżąco informuje również o praca prowadzonych również zagranicą m.in. w Niemczech, gdzie niedawno eksperci odnaleźli wiele urn z prochami Polek zamordowanych i spopielonych w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Na wierzchu urn widoczne są dane zamordowanych więźniarek – imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, a także data śmierci wraz z numerem z listy krematoryjnej. Odkrycia dokonano na cmentarzu w miejscowości Fürstenberg. Są to pierwsze w historii prace zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka na terenie Niemiec.

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram