8 listopada 2017

Imam kairskiej uczelni spotkał się z Franciszkiem. To już takie trzecie spotkanie w ostatnim czasie

(By Arbeitsbesuch Ägypten cropped by Gugganij [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons)

Ahmed Muhammad al-Tayeb, wielki imam kairskiego uniwersytetu al-Azhar, najwyższego autorytetu wśród sunnitów, po raz trzeci w krótkim czasie spotkał się z papieżem Franciszkiem. Ojciec Święty nieraz podkreślał, że należy zintensyfikować „dialog” z islamem dla dobra ludzkości.

 

Al-Tayeb przybył do Rzymu, by wziąć udział w kolejnej konferencji z cyklu „Wschód i Zachód” organizowanej przez sunnicki uniwersytet w Kairze i wspólnotę św. Idziego, słynącą z tworzenia korytarzy humanitarnych dla uchodźców i imigrantów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wcześniej, w kwietniu 2016 r. Franciszek wziął udział w konferencji pokojowej w Egipcie, organizowanej przez kairski uniwersytet, a w maju tego samego roku al-Tayeb przybył do Watykanu na specjalną audiencję.

 

Doszło wówczas do wznowienia współpracy między al-Azhar i Stolicą Apostolską, która została zerwana po tym, jak papież Benedykt XVI w styczniu 2011 r. wziął w obronę prześladowanych Koptów w Aleksandrii i domagał się ochrony praw mniejszości religijnych.

 

Al-Tayeb zareagował wówczas histerycznie, twierdząc, że była to „ingerencja polityczna”. R​ząd egipski wezwał „na dywanik” nuncjusza  Stolicy Apostolskiej. Uniwersytet al-Azhar przywołując przemówienie Josepha Ratzingera z Regensburga, zawiesił współpracę z Watykanem.

 

Po licznych zabiegach kardynała Jeana-Louisa Taurana, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego oraz przyjęciu na prywatnej audiencji wielkiego imama, „dialog” wznowiono.

 

Wielki imam Ahmed Muhammad al-Tayeb uczestniczył w Rzymie w trzeciej edycji konferencji z cyklu „dialogów cywilizacyjnych”, promowanej przez Uniwersytet al-Azhar i wspólnotę św. Idziego. Pierwsza tego typu konferencja odbyła się we Florencji, w czerwcu 2015 r., a kolejna w maju 2016 r. w Paryżu.

 

W stolicy Francji uczestnicy dyskutowali o tym, jak żyć razem, zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie w zglobalizowanym świecie. W Paryżu wydano także wspólny komunikat potępiający przemoc popełnianą w imię religii. Przy tej okazji wielki imam al-Azhar upamiętnił ofiary zamachu terrorystycznego w klubie Bataclan.

 

Tegoroczne spotkanie nosi tytuł „Wiek: od końca imperiów do globalizacji”. W tym złożonym fragmencie ludzkiej historii, sto lat po zakończeniu I wojny światowej i kontrowersyjnej równowadze stworzonej przez ówczesne potęgi kolonialne, to spotkanie miało – jak napisali organizatorzy – poszukać nowych rozwiązań dla promowania nowego wieku, charakteryzującego się koegzystencją dwóch cywilizacji w czasie naznaczonym globalizacją i wyzwaniami związanymi z tym zjawiskiem.

Wśród osobistości, które brały udział w konferencji byli: kardynał Tauran, Olivier Roy, francuski ekspert od islamu, oraz Andrea Riccardi, założyciel wspólnoty św. Idziego .

 

Z okazji swojej wizyty w Rzymie, Tayeb miał zaplanowane spotkanie także z premierem Włoch Paolem Gentilonim i ministrem spraw zagranicznych Angelino Alfano, by omówić kwestię „koordynacji wysiłków na rzecz promowania kultury pokoju i koegzystencji, odrzucającej przemoc, nienawiść i fanatyzm religijny”.

 

Rok temu biskup Miguel Ayuso Guixot, sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego odnosząc się do „dialogu z islamem”, przyznał, że chociaż „na poziomie teologicznym różnice wciąż istnieją”, to jednak „poza wszelkimi różnicami teologicznymi, będziemy współpracować, aby budować dobro wspólne”.

 

Wyjawił wówczas, że istnieje plan działania na rzecz „dialogu z islamem,” a jego trzema charakterystycznymi punktami są: pokój, sprawiedliwość i edukacja. „Dialog, którym zajmujemy się z al-Azhar – podkreślił bp Ayuso – ma na celu organizację wspólnych inicjatyw na rzecz pokoju”.

 

Duchowny wyjaśnił, że wspólnie pracować będą nad kwestią wolności religijnej i edukacją, opierającą się na „szacunku do drugiej osoby, która może ubogacić tożsamość”.  Wspomniał także o potrzebie wspólnych inicjatyw charytatywnych służących ludzkości.

 

Wielki imam słynnej egipskiej instytucji podczas ostatniego spotkania z papieżem Franciszkiem zadeklarował większą chęć współpracy w zakresie zwalczania terroryzmu, ponieważ „muzułmanie również są jego ofiarami.” – To rak, który przerzucił się na różne części świata – oznajmił imam, oferując pomoc swojej uczelni w celu „znalezienia rozwiązań dla terroryzmu”.

 

Tayeb zdradził na konferencji organizowanej przez wspólnotę św. Idziego, że omawiał z papieżem kilka problemów dręczących świat i starali się znaleźć wspólne rozwiązania, mające zmniejszyć cierpienie ubogich i nieszczęśliwych.

 

Powiedział, że papież „ma serce pełne miłości i pragnienie, by ludzkość czerpała korzyści z wymiany międzykulturowej”. – Pragnę wyrazić przekonanie o konieczności dialogu między religiami, między mądrymi ludźmi, w przeciwnym razie ryzykujemy powrotem do czasów przemocy i ciemności – oznajmił wykładowca kairskiej uczelni. 

 

 

Źródło: lastampa.it., cruxnow.com., themalaymailonline.com.,

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 333 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram