2 marca 2021

Homoseksualna para to nie rodzice. Ale Rzecznik Praw Obywatelskich idzie w zaparte

(fot. Simona Supino / FORUM)

Adam Bodnar, który z powodu braku wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich wciąż pełni ten urząd chciałby, aby w Polsce uregulowana została sytuacja dzieci wychowywanych przez pary homoseksualne – uznane prawnie w innych krajach. Chodzi o przepisywanie w polskim paszporcie dziecka danych homoseksualnych opiekunów z zagranicznych dokumentów.

 

Zdaniem RPO pożądanym kierunkiem zmian w ustawie o dokumentach paszportowych jest „wyraźne uregulowanie sytuacji osób, w których zagranicznych aktach urodzenia jako rodzice widnieją osoby tej samej płci, poprzez umożliwienie wydania polskiego paszportu stałego tym osobom na podstawie zagranicznego aktu urodzenia i odstąpienie od zasady obligatoryjnej transkrypcji zagranicznych aktów urodzenia tych osób w przypadku ubiegania się o paszport stały”. Wniosek RPO w tej sprawie trafił do MSWiA w ramach konsultacji jakie toczą się wokół projektu nowych przepisów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Nowela zakłada m.in. utworzenie nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych, możliwość złożenia elektronicznego wniosku o paszport, a wśród usług elektronicznych m.in. powiadamianie obywateli o zbliżającym się terminie utraty ważności paszportu.

 

Jednak to nie te kwestie zaprzątają głowę RPO. Bo jak pisze Bodnar, „urodzeni za granicą i tam mieszkający małoletni obywatele RP – których polscy rodzice są tej samej płci – nie mają możliwości uzyskania polskich dokumentów”.

 

Na ten temat od kilku lat toczy się debata. Polskie urzędy, kierując się krajowym prawem, odmawiają transkrypcji tego rodzaju aktów urodzenia, a sądy potwierdzają słuszność takiej praktyki. W 2019 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiorga sędziów uznał, że nie jest możliwe wpisanie w polskim akcie stanu cywilnego zamiast ojca dziecka – rodzica, który nie jest mężczyzną, bo byłoby to sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego w Polsce. To jednak nie oznacza, że dziecko takie nie może stać się polskim obywatelem. Zapytanie w tej materii trafiło też do Trybunału Sprawiedliwości UE.

 

RPO w swoim piśmie chciałby wypracowania rozwiązań, które wyjaśnią tę kwestię. Warto przypomnieć, że już wcześniej resort cyfryzacji wskazywał, że odmowa przepisania do polskich akt stanu cywilnego takiego zagranicznego aktu urodzenia nie uniemożliwia nadania dziecku numeru PESEL oraz wydania polskiego dokumentu tożsamości. Podkreślono wówczas, że nie można odmówić wydania polskiego dowodu takiemu dziecku, ale organ gminy powinien z urzędu przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, a w rejestrze wpisać „brak danych ojca”.

 

Źródło: polsatnews.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(28)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 413 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram