4 września 2014

Hollande jednak dostarczy Mistrale?

(fot. NetMarine, lic. Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via wikimedia commons)

Francuskie związki zawodowe obawiają się, że niedostarczenie Rosjanom pierwszego z dwóch okrętów desantowych klasy Mistral, poskutkuje kłopotami dla tamtejszej zbrojeniówki. Kontrakt – opiewający na 1,2 miliarda euro – został zawieszony do listopada.

Francuzi podjęli decyzję o wstrzymaniu dostawy pierwszego z dwóch okrętów klasy Mistral na skutek krytyki ze strony amerykańskich i brytyjskich władz. „Władywostok”, taką nazwę nadano okrętowi, miał zostać przekazany końcem października. W stoczni w Saint-Nazaire w zachodniej Francji szkoli się już 400 rosyjskich marynarzy, mających służyć właśnie na francuskiej jednostce. Kolejny okręt, „Sewastopol”, miał zgodnie z kontraktem zostać przekazany w przyszłym roku. Francois Hollande stwierdził, że zależy to jednak od „postawy” Rosjan.

Wesprzyj nas już teraz!

Francuscy urzędnicy twierdzą, że opóźnienia dostawy mogą przynieść karę umowną w wysokości 251 milionów euro. Co więcej, spora część należności za okręty została już przekazana przez Moskwę, co oznacza, że francuska zbrojeniówka stoi przed perspektywą zwrotu środków Rosjanom. Według źródeł „Kommiersanta” w rosyjskiej armii, Kreml może zażądać kwoty sięgającej nawet 3 miliardów euro. – Choć jest to dla nas nieprzyjemne i przysparza pewnych napięć w relacjach z francuskimi partnerami, anulowanie tego kontraktu nie będzie stanowić tragedii w kontekście planów modernizacji wojska – komentował wiceminister obrony Rosji Jurij Borisow.

Francuski prezydent ogłaszając decyzję o wstrzymaniu dostaw wskazał jednak na możliwość negocjacji – zauważają komentatorzy. Paryż pracuje nad sposobami uniknięcia kar umownych i minimalizacją potencjalnych kosztów. Według urzędników z otoczenia Francois Hollande’a, polityk zastanawia się też nad zmianą decyzji.

Związki zawodowe nad Sekwaną wskazują, że złamanie umowy może przynieść utratę setek miejsc pracy. Przedstawiciel związkowców z STX – koncernu realizującego projekt – podkreśla, że robotnicy są „zaskoczeni” i „wściekli” z powodu „politycznej” decyzji. Niezadowolenie narasta, bowiem Francuzi liczą się z tym, że przegrają rywalizację o dostawy uzbrojenia dla Polski.

Kontrakt na dostawę okrętów został ubezpieczony przez Coface, firmę dokonującą oceny ryzyka i udzielającą zabezpieczeń francuskim projektom eksportowym. Zawarta umowa ubezpieczeniowa obejmuje także przypadek wprowadzenia embarga na dostawę broni.

Źródło: la-croix.com, Bloomberg, BBC

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 333 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram