22 lipca 2013

Obory: odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej

(fot. Ananas96 / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Około 2 tysięcy wiernych z diecezji płockiej, włocławskiej i kaliskiej wzięło udział w uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej Szkaplerznej w sanktuarium maryjnym w Oborach w diecezji płockiej. Sumie odpustowej przewodniczył dziś ks. infułat prof. dr hab. Wojciech Góralski z Płocka. W homilii podkreślał, że Matkę Bożą trzeba prosić o pomoc w zmaganiu się z duchem czasu, który niesie ateizm i niewiarę.

Msza św. z udziałem parafian i pielgrzymów odprawiona została na ołtarzu ustawionym na zewnątrz sanktuarium. W homilii ks. prof. Góralski podkreślał, że Panią Oborską – Matkę Bolesną trzeba prosić o towarzyszenie w aktualnie przeżywanym, trudnym etapie narodowych dziejów. – Z niepokojem patrzymy na godną ubolewania walkę ścierających się ugrupowań politycznych, powodowaną niepohamowaną żądzą władzy, na brak dobrej woli w szukaniu porozumienia i harmonijnej współpracy dla dobra państwa i społeczeństwa – stwierdził kaznodzieja.

Wesprzyj nas już teraz!

Ubolewał nad faktem, że tak wielu zachłysnęło się dziś źle rozumianą wolnością i nowoczesnością, że Bóg okazał się im niepotrzebny. Życie wielu Polaków i Polek stało się płytkie, pozbawione korzeni, właściwego fundamentu. Wielu katolików żyje tak, jakby Boga nie było i nie liczy się z Jego przykazaniami. Wielu ulega też lansowanej w niektórych środowiskach tezie o „prymacie prawa stanowionego przez człowieka nad prawem Bożym naturalnym, wpisanym w rozumną naturę ludzką i w ludzkie sumienie”. Usiłuje się zamykać usta biskupom polskim, którzy głoszą coś przeciwnego. Jednak historia uczy, że „każda próba stawiania w miejsce Dekalogu `przykazań` wymyślonych przez ludzi znajdowała swój tragiczny finał”.

Niebezpieczeństwem jest swoiste `credo`, które głosi dzisiaj konsumpcjonizm: robię tylko to, co chcę, co mi się podoba, co dostarcza mi przyjemności i intensywności przeżyć – mówił ks. prof. Góralski. – Tak usilnie zachęcają do tego płynące szerokim strumieniem z licznych kolorowych ekranów, portali internetowych i gazet hasła, w myśl których prawdziwy raj można osiągnąć na tym świecie, jeśli pójdzie się bez żadnych hamulców za głosem instynktów – dodał.

Ks. prof. Góralski zwracał uwagę na zagrożenia stojące dziś przed rodzinami. Dotyczą one „prób zniekształcania samego pojęcia małżeństwa, `poprawiania` Boga w tym, co odnosi się do sposobu przekazywania życia, lekceważenia życia poczętego, drastycznego ograniczania dzietności przez rodziców, przemocy w rodzinie, tak częstego rozpadu małżeństw czy deficytu w wychowywaniu potomstwa”. Po Mszy św. odmówiona została specjalna modlitwa do Matki Bożej Szkaplerznej; wierni pobłogosławieni zostali także Najświętszym Sakramentem.

W uroczystościach odpustowych w sanktuarium w Oborach wzięło udział około 2 tysięcy wiernych, przybyłych z diecezji płockiej – w tym pielgrzymka rowerowa z parafii Lipowiec Kościelny, ale także z sąsiedniej diecezji włocławskiej i diecezji kaliskiej.

Wszystkich przybyłych witał przeor klasztory karmelitów o. Włodzimierz Durbas. Przypomniał, że w 1982 roku bł. Jan Paweł II skierował do pielgrzymów oborskich słowo błogosławieństwa. Na zakończenie uroczystości za udział w nich dziękował o. Piotr Słomiński, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Oborach.

Obory koło Golubia-Dobrzynia słyną z zabytkowego klasztoru karmelitów z XVII w. oraz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, które jest sanktuarium diecezjalnym. Jej rzeźba, wykonana z drewna lipowego, przedstawia Matkę Bożą pochyloną nad zdjętym z krzyża i złożonym na Jej kolanach ciałem Jezusa Chrystusa – to tzw. Pieta Oborska. Jest ona prawdopodobnie dziełem pomorskiego artysty, wykonanym w końcu XIV wieku.

W 1605 roku figurkę sprowadzili z klasztoru w Bydgoszczy fundatorzy klasztoru i kościoła oborskiego. Po spaleniu pierwszej drewnianej świątyni, w 1627 r. umieszczona została w nowym, także drewnianym kościele, a do ołtarza głównego trafiła w 1696 roku, gdzie została wyeksponowana w niszy. W oborskim kościele zachowały się liczne wota, świadczące o cudach doznanych przez pątników.

Klasztor i kościół początkowo drewniany, został w połowie XVIII wieku zastąpiony budowlą murowaną w stylu barokowym, z wieżą nad skrzydłem zachodnim. Przy sanktuarium powstała niedawno plenerowa droga krzyżowa.

Do Obór w ciągu całego roku przybywają liczne pielgrzymki z diecezji płockiej i diecezji ościennych m.in. nocna pielgrzymka pokutna z sanktuarium w Skępem. W ciągu roku sanktuarium w Oborach odwiedza kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Główny odpust odbywa się ku czci Matki Bożej Szkaplerznej w niedzielę po 16 lipca.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 295 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram