DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Michał Wałach

„Gwiazdy” manipulacji na YouTube. Przyjaciele Putina?

Data publikacji: 2017-09-08 07:00
Data aktualizacji: 2017-09-10 08:03:00
„Gwiazdy” manipulacji na YouTube. Przyjaciele Putina?
Władimir Putin. Zdjęcie ilustracyjne. FOT.Mikhail Metzel/TASS/FORUM

Platformę Obywatelską uznaje się powszechnie za ugrupowanie proniemieckie, a Prawo i Sprawiedliwość chce uchodzić za formację proamerykańską. Żadna z partii głównego nurtu nie deklaruje natomiast, przynajmniej obecnie, sympatii do Rosji rządzonej przez Władimira Putina. Jednak twierdzenie, że po dekadach zależności od Związku Sowieckiego nie istnieje w dzisiejszej Polsce środowisko prorosyjskie, brzmi jak… teoria spiskowa.

 

Działalność w naszym kraju marginalnych ugrupowań prokremlowskich to doskonała okazja na ukrycie prawdziwej agentury. Dlaczego? Jeśli ktoś mówi wprost o konieczności walki z amerykańskim imperializmem, otwarcie bagatelizując imperializm rosyjski, to jest – słusznie bądź nie – odbierany przez społeczeństwo jako agent. A jeśli naród zobaczy potencjalnego agenta, to nie będzie dalej drążył. W ten sposób ktoś rzeczywiście wpływający na opinię publiczną spokojnie, bez podejrzeń, w białych rękawiczkach, zadba o interesy Kremla.

 

Jawnie prorosyjska i lewicująca partia Zmiana najprawdopodobniej upadnie za sprawą kłopotów personalnych – służby pod zarzutem szpiegostwa aresztowały jej lidera, Mateusza Piskorskiego. Rosja nie musi jednak z tego powodu płakać. Za sprawą formacji założonej przez byłego rzecznika Samoobrony Moskwa może pokazywać, że są w Polsce zwolennicy linii prokremlowskiej, a obecna władza ich represjonuje. Nigdy nie wiadomo, czy taki „męczennik” jeszcze się kiedyś propagandzie nie przyda.

 

Teraz jednak uwagę opinii publicznej zajmują inni specjaliści od zachęcania do sporu z USA i „rewizji” (czyli najczęściej poprawy) relacji z Rosją – rzekomo bliską nam kulturowo z racji swej „słowiańskości”. Aktywność wykazują głównie na YouTube, gdzie dzielą się z Polakami swoją wizją geopolityki.

 

Jednym z liderów internetowego środowiska prorosyjskiego, aspirującego do miana patriotycznego, prawicowego i narodowego jest Wojciech Olszański, występujący na YouTube pod pseudonimem Aleksander Jabłonowski. To z zawodu aktor, a więc człowiek, który umie mówić tak, by wzbudzić u odbiorcy oczekiwane emocje. Co niezwykle przykre, na jednym z kanałów promujących Olszańskiego zobaczyć można także – jako członka owego towarzystwa – słynnego dezertera ze stanu kapłańskiego, Jacka Międlara. Człowiek, który zamiast dokonywania Cudu Eucharystii wybrał grę w serialu paradokumentalnym i sprzedaż koszulek przez internet, to jednak osobne studium upadku.

 

„Aleksander Jabłonowski” w filmie opublikowanym 17 kwietnia opowiada o swojej sympatii żywionej wobec… Kim Dzong Una, komunistycznego dyktatora. Powód? Polityka Korei Północnej jest problemem dla Stanów Zjednoczonych.

 

Człowiek z Orłem Białym oraz mieczykiem Chrobrego – symbolem narodowców – na furażerce tłumaczy, że lubi Kima gdyż… komunista uśmiecha się na widok maszerujących kobiet służących w armii. No, swój chłop! Co więcej, Olszański sugeruje, że doniesienia dotyczące skrajnej formy totalitaryzmu i brutalnych prześladowań obywateli Korei Północnej (w której – przypomnijmy – za wyznawanie chrześcijaństwa grozi kara śmierci lub zesłanie do obozu koncentracyjnego) są… amerykańską propagandą.

 

Już słyszę głosy oburzonych dziewczątek i chłopczyków, że tam jest tyrania, że tam jest zamordyzm, że tam jest OBÓZ [krzyk-red.]. Ale zadam pytanie – byłeś kolego? Byłeś, czy tylko bazujesz na tym, co ci pokazali kamerą? – pyta w swoim filmie Olszański. Czy w dalszej części nagrania opowiada jak wygląda Korea Północna w oparciu o własną wizytę w tym kraju? Bynajmniej. Zamiast tego próbuje dowieść łatwości manipulowania na przykładzie… Zakopanego i restauracji o takiej nazwie w Warszawie.

 

Co więcej, posuwa się do skrajnej manipulacji porównując rzekomo „niesprawiedliwe” sądy na temat Korei i istniejących tam obozów koncentracyjnych z powielanymi na Zachodzie kłamstwami o „polskich obozach”, które nas bolą.

 

Stosując metodologię „Jabłonowskiego” możemy podważyć wszystko. Na przykład – autor niniejszego tekstu nie widział II Wojny Światowej. Nie widział gułagów ani transportów wiozących Żydów do Auschwitz. Nie widział wielkiego głodu na Ukrainie, ani też nie był świadkiem zamachów na World Trade Center. Nie widział również, podobnie jak Wojciech Olszański, Bolesława Chrobrego, do którego mieczykiem na furażerce odwołuje się tzw. Aleksander Jabłonowski.

 

Proponowane przez popularnego youtubera „refleksyjne” spojrzenie na rzeczywistość to tak naprawdę skrajny fałsz relatywizmu. W taki sposób możemy zakwestionować wszystko. Nawet Olszańskiego. Skoro nigdy na własne oczy go nie widzieliśmy, to skąd mamy pewność, że nie jest to dobrej jakości animacja z dubbingiem?

 

Dla propagandzistów nie liczy się jednak prawda i rozum. Wszystkie chwyty dozwolone, by tylko osiągnąć zamierzony cel. A cel środowisk prorosyjskich jest jasny – wywrócenie polskiej polityki zagranicznej poprzez delikatne sączenie w uszy Polaków tez zgodnych z interesami Kremla przy jednoczesnym radykalnym krytykowaniu USA za wszelkie zbrodnie, których – niestety – nie brakuje.

 

Olszański proponuje nam jednak fałszywą alternatywę. Z jego wypowiedzi wynika, że Korea Północna może być albo tym, czym jest, albo zapanuje tam zachodnia zgnilizna moralna z homo-związkami na czele. Podobny błędny dualizm proponuje w sprawach polskich – albo będziemy trzymać z USA, które ma na sumieniu działania niegodne (chętnie przez „Jabłonowskiego” przypominane), albo opowiemy się po stronie Rosji, o której winach youtuber nie lubi wspominać. Świat tymczasem jest złożony i wybór nie ogranicza się do dobrej/złej Ameryki lub dobrej/złej Rosji. Szerokiego oglądu geopolitycznego Olszański jednak nie prezentuje.

 

Inni youtuberzy, dr Jan Przybył i Maciej Poręba, poruszają w swojej rozmowie z 13 lipca tematy o wiele poważniejsze od polityki – kwestie religii.

 

Panowie próbują oswoić prawosławie w oczach katolików, dopuszczając się przy tym nadużycia sugerując, że kult Maryi wywodzi się z prawosławia. Tymczasem cześć Najświętszej Maryi Pannie oddawana była w świecie chrześcijańskim od początku, a skoro pierwsze wspólnoty wierzących powstały we wschodniej części Imperium Rzymskiego, to też tam historycy odnotowują pierwsze formy pobożności Maryjnej. Jednak w owym czasie nie istniały znane nam dzisiaj podziały, więc mówienie jednym tchem o rosyjskim prawosławiu, a potem o „tamtejszej” genezie kultu Maryjnego jest manipulacją sugerującą, jakoby to z Rosji przyszła na Zachód, w tym do Polski, cześć dla Bogurodzicy, szczególnie, że film zatytułowano: „Co Rosjanie myślą o Polsce i Polakach?”.

 

Kolejnym fałszem dużego kalibru jest wypowiedziana w tej rozmowie opinia o… starszeństwie prawosławia nad katolicyzmem. Absurdalna teza podparta została dodatkowo wyśmianiem przez obu panów sensu nawracania prawosławnych na katolicyzm. Co ciekawe, dla dr. Jana Przybyła oba wyznania są… katolickie, ale to Zachód „przywłaszczył” sobie owo pojęcie.

 

Groźną dla polskiej duchowości, a zarazem możliwą do wykorzystywania przez Kreml, jest rosnąca w internecie fascynacja niehistorycznie pojmowaną słowiańskością. Wszystko, co rzekomo zakorzenione w kulturze naszych przodków, przedstawia się jako lepsze, zdrowsze, pożyteczniejsze, prawdziwe. Owo słowianofilstwo XXI wieku rozszerza się mimo wyjątkowej absurdalności głoszonych przezeń tez. Składa się na nią zarówno neopogaństwo (rodzimowierstwo), tzw. turbosłowiaństwo (ahistoryczne przekonanie o istnieniu „Wielkiej Lechii”) jak i wiara w najdziwniejsze, paranaukowe teorie quasi-zdrowotne. Często wszystko podlane sosem zachwytu nad silnym słowiańskim liderem, Władimirem Putinem.

 

Popularny w internecie polski preppers, czyli człowiek przygotowany do przetrwania w trudnych warunkach oraz nauczający technik owego przetrwania, Adolf Kudliński, na jednym ze swoich filmów, który dotarł do przeszło 240 tys. osób, prezentuje „Napój wojowników słowiańskich”. Ubrany jest przy tym w – co dobitnie i wielokrotnie podkreśla na początku filmu – strój „prawdziwych Słowian”. Na głowie ma opaskę, o której mówi: w tej opasce jest nitka srebrna, która powodowała, że nasz mózg po prostu pracował bardziej elegancko, bardziej sukcesywnie i rozsiewał po prostu dobroć wśród Słowian.

 

Oprócz absurdalnych teorii para-medycznych Kudlińskiego, na jego kanale na YouTube możemy zobaczyć materiały z pogańską symboliką w tle oraz pełne emocjonalnych odniesień do rzekomo słowiańskiej przeszłości komentarze natury politycznej mężczyzny w mundurze. Usłyszeć można także ciepłe słowa pod adresem prezydenta Rosji.

 

Co ciekawe, nie od razu Adolf Kudliński zdradził swoje rosyjsko-pogańskie fascynacje. Kilka jego pierwszych filmów na YouTube dotyczyło wyłącznie sztuki przetrwania. Dopiero z czasem autor, który zdążył stać się swoistym guru polskich preppersów, ujawnił własne przekonania. Podobnie z resztą wyglądał początek internetowej kariery Wojciecha Olszańskiego vel. Aleksandra Jabłonowskiego. Przedstawił się jako człowiek zafascynowany Żołnierzami Wyklętymi i rekonstrukcjami historycznymi, a dopiero później przystąpił do komentowania geopolityki.

 

Wpływ takich rusofilicznych i okcydentofobicznych youtuberów na ogół polskiej opinii publicznej wydaje się znikomy, jednak owi kierują swój przekaz głównie do ludzi o przekonaniach patriotycznych, narodowych, prawicowych, w tym do wiernych katolików. Swoimi tezami czynią w głowach Polaków mętlik i – świadomie bądź bezwiednie – kierują niezwykle wartościową część narodu w objęcia Kremla, który robi wszystko, by przedstawić się jako ostatni na świecie bastion tradycyjnych wartości.

 

Za sprawą wypowiedzi przypominających narrację endeko-komuny, owych spadkobierców Mieczysława Moczara i „Grunwaldu”, sugerujących przed dekadami, że sojusz ze Wschodem jest dziejową koniecznością, a jego akceptacja to wyraz patriotyzmu, dzisiaj sprawa katolicka i polska traci kolejnych ludzi, którzy mogliby zrobić wiele dobrego dla narodu jak powietrza potrzebującego odtworzenia utraconych elit. Rosja piecze więc w ten sposób dwie pieczenie na jednym ruszcie – korzysta zarówno na odwracaniu uwagi od swojej agentury, która w aparacie publicznym III RP nadal czuje się jak ryba w wodzie, jak i na zmniejszaniu szeregów potencjalnych kontrrewolucjonistów.

 


Michał Wałach
  

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
do piotr78
Putin nie dba o swój naród, skoro nie robi nic by powstrzymać mordowanie niewinnych nienarodzonych dzieci. Putina na pewno nie prowadzi Pan Bóg, lecz ten sam który prowadzi resztę zła, w tym USA.
Pola Lis
Dziękuję bardzo za ten artykuł. Dotąd nie byłam pewna jak traktować przedstawienie tego człowieka.rzeczywiście bardzo dobrze potrafi manipulować. Terz rozumiem, ze jako aktor używa słowa szczególnie efektywnie. Dzięki temu niestety porywa wielu młodych ludzi. Proszę by częściej poruszać ten temat, może uda się ich uświadomić.pozdrawiam serdecznie.
Stefan
Jak ktoś nie idzie ręka w rękę z "patriotami z Żoliborza" (za Braunem) czy Gazetą Polską i wyraża swoje opinie w internecie, od razu staje się "gwiazdą manipulacji" (co to ma wspólnego z manipulowaniem?) i "agentem Putina" . Panowie, litości, zmieńcie narrację, bo to już staje się nudne. Z Panem Bogiem.
mk
Olszański vel Jabłonowski to ruski agent.
adam
Michu,Anna.Piszecie cos,co wynika z niewiedzy.To bzdury.Polecam posłuchać chociaz kilku wykladow nt geopolityki,poczytac parę miesięcy na podobne tematy,bo pokazuje się tylko niewiedzę.Ja stwierdzam fakty.Te punkty to fakty.Ktos pisal,ze nie mamy szans.Odpowiedź jest w tych punktach,możeny walczyc normalnie z Fed.R. Bez sensu się powtarzac.A ten Olszański sieje dezinformację za pieniądze,jak wielu.Jak np.robił Piskorski.To sprawa oczywista. anty-mitoman,mają silniejsża armię niż każda europejska i są mocarstwem kontynentalnym ze wzgledu na geografię,mimo bycia państwem biednym i skorumpowanym. Napisalemo alternatywie Pax Sinica.W Chinach jednostka jest niczym.Egzekucja i spzredaż organów do transplantacji.Jest tak,jak napisalem w tych punktach.Nie ma sensu rozwijac tego,bo nie będę ksiazki pisal.Jesli ktos chce informacji,można ją znalezc na podstawie tych punktów.
piotr78
Co zlego widzisz w putinie? Ze dba o swoj narod? Ze potrafi powiedziec Sorosowi WON ? Ze potrafi zachowac cierpliwosc wobec kundli podworzowych jak "polski" rzad, Kaczynscy, macierewicz? Ze potrafi rozpedzic homoseksualne talatajstwo? Powiem krotko: Rosja doczekala sie wreszcie dobrego prezydenta. Niech Bog go prowadzi.
sas
Rosja rozszerzyła swoje błędy na cały świat. Rozszerzyła też swoją agenturę. Amerykańscy prezydenci są posądzani o rosyjską agenturalność i coś w tym jest jeśli posądzenia te osiągają skalę jak to widzieliśmy od wyborów do niedawna w Ameryce. To samo w Polsce. To, że rządzi GRU wszyscy wiedzą. Co z wyjaśnieniem rzekomej agenturalności Macierewicza? Dlaczego USA nie chce ujawnić zdjęć satelitarnych z katastrofy smoleńskiej? Może chroni GRU bo od nich jakoś zależy? Kto jest kim w tym i innych państwach? Jest takie pomieszanie z poplątaniem, że naprawdę każdy może się pogubić. A Jabłonowski/Olszański nigdy nie krył, że teologicznie jest "słaby" mimo że przyznaje się do katolicyzmu. Chłop się pogubił, lecz czy można mieć mu za złe pragnienie zachowania sąsiedzkiej zgody ze zwykłymi Rosjanami? To władze są skorumpowane, nie zwykli ludzie. Zwykli ludzie są zwyczajnie zagubieni.
koteq
Śmieszne jest oskarżanie Aleksandra Jabłonowskiego o rusofilię. On jest raczej (i słusznie) antyamerykański i antyimperialistyczny, stąd ciepłe słowa o Korei Północnej. Chodzi o to żeby i tak mocno wyniszczeni już Polacy nie robili za mięso armatnie w imię propagandowych pseudo-patriotycznych i chrześcijańskich sloganów (np. te o koniecznym obowiązku pomocy żydom za wszelką cenę podczas II wojny światowej). Nie podoba mi się wszystko u niego, ale facet ma odwagę. Jego przemówienia są dużo mniej propagandowe niż rzewne zawodzenie koszernych konserwatystów spod szyldu PiS i frondy o rzekomym polsko-amerykańskim czy polsko-żydowskim braterstwie. O patologiczną ruso- oraz putinofilię można z kolei oskarżać środowisko Myśli-Polskiej, zwalczające kult Żołnierzy Niezłomnych i broniące zaciekle sowieckich pomników.
Kaczor
PiS to ruskie trolle.
PK
Pan Przybył sam sie przed wszystkimi odkrywa. Słuchałem z zaciekawieniem ale coś mi nie pasowało z faktami podawanymi przez Feliksa Konecznego. Skomentowałem na YT. Odezwał sie, że Koneczny Feliks to przeżytek a jego książka o świętych polskich ma przeinaczenia o prawosławiu. Zatem choć ma wielką wiedzę to jednak jest to zwyczajny rusofilski stręczycielstwo do schizmy. Zresztą sam Dungin uważa że prawosławie opiera sie na plotynizmie. Czyli jednak dla nas to herezja, choć uznajemy u nich sukcesję zatem i sakramenty. Jakby nie było oni nas nienawidzą za katolicyzm. Mają nas za heretyków i w ogóle niebu obrzydlych.
Niktoś
"Jeśli ktoś mówi wprost o konieczności walki z amerykańskim imperializmem, otwarcie bagatelizując imperializm rosyjski, to jest ? słusznie bądź nie ? odbierany przez społeczeństwo jako agent." - na a jeśli ktoś mówi wprost o konieczności walki z rosyjskim imperializmem, otwarcie bagatelizując imperializm amerykański, czy to jest słuszne? czy jest odbierany jako amerykański agent? Wiemy że Rosjanie zrobili nam o całe niebo więcej krzywd niż Amerykanie. Ale czy to przypadkiem nie wynika z tego, że z jednymi po prostu graniczymy a drudzy są na innym kontynencie. Spójrzmy co Amerykanie zrobili swoim najbliższym sąsiadom tj Kanadzie i Meksykowi, czy też krajom w których mieli swoje interesy lub z którymi walczyli bądź nadal walczą. Nie, ani jednych ani drugich nie chciałbym mieć za swoich sąsiadów. Ale wyboru nie mamy i zarówno z jednymi jak i drugimi musimy nauczyć się żyć bo dzielimy z nimi tę samą kulę ziemską.
Anty-mitoman
@adam Serio uważasz że Pax Americana jest taki super? Skoro tak to nie lamentujcie potem że w Europie szerzony jest gender, homoseksualizm, multikulturalizm itp. a lichwiarze pokroju Sorosa wpychają wszędzie swoje niszczycielskie łapy. W razie ataku Rosji na Polskę zostalibyśmy zupełnie sami tak jak w 1939 więc wymachiwanie szabelką tylko prowokuje Putina do ataku. Jedynie broń jądrowa może być gwarantem pokoju dla Polski ale jestem pewien że ukochany przez nibypatriotów Zachód ramię w ramię z Rosją dążyłby do zablokowania nam tego rodzaju przedsięwzięć. To niewiarygodne że w sytuacji gdy zostaliśmy sprowadzeni do roli białych murzynów Europy są jeszcze ludzie którzy straszą społeczeństwo wyimaginowanym papierowym imperium Putina.
kribac
@ adam. Zgadzam się z Twoją krytyką Rosji i co do Jej agresywności. Niemniej jednak nie entuzjazmował bym się tak bardzo USA, bo jako państwo jest ono nie lepsze od Rosji (nieco co innego amerykański naród), w końcu to na terenie USA działają główne siły, z Sorosem na czele, walczące obecnie z chrześcijaństwem i Kościołem Katolickim. Dlatego nie można uważać zachodnich mocarstw jako ostoi naszej suwerenności, już raz się zresztą ostro na tym przejechaliśmy. Na pewno rozsądniej jest zmienić politykę na taką, która ważyła by pomiędzy Rosją i USA.
Michu.
@adam to jest sztuczne napędzanie strachu i wywalanie ogromnych pieniędzy na zbrojenia. Każdy, kto siedzi w polityce wie, że Rosja nie wywoła konfliktu z NATO. Nie będzie żadnej wojny z Rosją. Hipotetycznie jakby była, to i tak nie mamy szans z tym mocarstwem. Po to jesteśmy w NATO, żeby mieć parasol ochronny. Zbroić powinniśmy sie umiarkowanie. Tarcza to idiotyczny wydatek. Te pieniądze powinny być przeznaczone dla ludzi, ubogich nie brakuje mimo propagandy sukcesu. 500 pomogło dzieciom. Jednak zarobki w relacji do cen są nadal dramatycznie niskie. Nie ma zasiłkow, emerytury marne. Spójrz na Węgry oni sie nie zbroją, obywatele na tym korzystają, są np. 13 emerytury. Z Rosją powinniśmy mieć spokojne, neutralne relacje, a nie być ich wrogiem nr 1. To tylko działa na korzyść USA, ktore zarabia na sprzedazy broni. Ponadto bardzo niegrzeczne jest nazywaniem trollami ludzi, którzy nie chcą topić kasy w zbrojeniach. To nie jest postawa prorosyjska, tylko racjonalna propolska.
Anna
@Adam Po pierwsze, nie rozumiem po co używa pan inwektyw? Skoro posiada ( niby) argumenty? Rosja skazana jest na bycie imperium, chociażby ze względu na jej powierzchnię. Kto tego nie rozumie jest ignorantem lub trollem, o których pan pisze. Zauważa pan różnicę pomiędzy ćwiczeniami, a wojną? Rosja zawsze brała pod uwagę użycie bomby jądrowej, podobnie do USA i innych państw. Skoro je posiadają to chyba normalne? Pan Kukliński ( chyba pański idol)? Ujawnił te plany, szkoda tylko, że nie ujawnił planów USA. Były bardzo podobne. Zresztą, koniec końców to USA okazało się większym barbarzyńcą bo tylko oni użyli atomu w wyniszczonej już Japonii. Pan wie, że nie było potrzeby jej użycia.... Szkoda dyskutować pod takim artykułem, który jest pełen inwektyw i posądzeń. Aż zajrzałam na zdjęcie, bo wydawało mi się, że taki stek bzdur może wytworzyć jakiś styropianowy opozycjonista ale nie? Pan Wałach to młody człowiek. Skąd u pana redaktora tyle nienawiści do inaczej myślących
adam
jeszcze jedno b.ważne-od 2010 Fed.Rosyjska ma zmienioną doktrynę wojenną,która przewiduje użycie taktycznej broni jądrowej przeciwko państwu nie posiadającemu takiej broni(Fed.Ros.ma tego 2000-2500 sztuk,a NATO 200 sztuk)w przypadku uzyskania przez to państwo przewagi w konflikcie konwencjonalnym(taki scenariusz jest możliwy w konflikcie z Polską).
adam
widzę tu też trolli,którzy są bardzo aktywni na popularnych portalach nawet o 4-5 nad ranem i tzw."pozytecznych idiotów".dla niezorientowanych: 1.fed.ros.jest jedynym państwem zagrażającym nam militarnie 2.na manewrach zawsze ćwiczy atak jądrowy na Warszawę(raz nie ćwiczyła) 3.jest naszym rywalem na pomoście bałtycko-czarnomorskim 4.rozpad fed.ros.na kilka mniejszych państw byłby świetnym scenariuszem dla naszego państwa,który jest możliwy,ale oszacowanie prawdopodobieństwa jego jest trudne. 5.niepodległość R.P.i obecne granice są gwarantowane istniejącym Pax Americana i istnieniem paktu NATO 6.jedyną alternatywą dla bardzo korzystnego dla Polski Pax Americana jest Pax Sinica,gdyż ChRL jest drugim supermocarstwem,ktore jest coraz silniejsze 7.różne obrzydliwe kreatury,udające patriotów,którym wierzą ignoranci,otrzymują $ od Surkowa i Małofiejewa przez pośredników
agricola
No tak, trudno szukać obozów koncentracyjnych w obozie koncentracyjnym, gdzie wszyscy poza drutami to obozowi kapo. Co do reszty, problem jest w bezmyślnym zacięciu na swojej wizji "rzeczywistości" i kompletnym braku poczucia polskiej Racji Stanu. Całe społeczeństwo polskie podobne jest stadom oszalałych baranów pod wodzą wrogich sobie tępych tryków gardzących trawą pod nogami a beczących rzewnie za ruskimi, niemieckimi, amerykańskimi czy to izraelskimi pastwiskami. A co do tych katolików... jakich katolików? Nie licząc małej grupki jakimś cudem jeszcze ocalałej elity pokroju Szanownego Pana Brauna, reszta to sprotestantyzowane zombi, szlachta jerozolimska lub czerwona arystokracja, po całości okraszona ateistami.
konserwa
Gratulacje dla autora, choć tylko poruszył czubek góry lodowej, bo zjawisko medialnego ataku Rosji na nasz kraj jest szersze, wykazał się dużą odwagą pisząc o tym na tym portalu. PCh24 to naprawdę wysokiej jakości źródło informacji i opinii, ale niestety jak światło ćmy, tak i ono przyciąga ludzi zaczadzonych albo wręcz świadomie służących złej sprawie, co widać i pod tym artykułem.
Trun
Międlar to rozkrzyczany demagog, który niestety niszczy wizerunek chrześcijaństwa, odcinać się od niego jak tylko można. Jabłonowski to rosyjski propagandysta, który opowiada o tym, że trzeba odciąć się od Karola Wojtyły. Słowiańscy poganie, to też najprawdopodobniej rusofile
kribac
Zgadzam się z autorem. Owszem Rosja zwróciła się w ostatnich latach ku chrześcijańskim wartościom, ale nadal tak samo często jak krzyż można tam zobaczyć czerwoną gwiazdę. Uważam, że zarówno Rosja jak i USA są do siebie dużo bardziej podobne niż to się na pierwszy rzut oka wydaje, oba państwa praktykują dawanie świeczki Panu Bogu i ogarka diabłu. Dobrze też, że autor zwrócił uwagę na infiltrację prawicy przez neopogaństwo.
Skanderbeg
PO ma gdzieś interes Polski, bo liczą się dla nich Niemcy. PiS ma gdzieś interes Polski, bo liczą się USA> Nawet są gotowi wydawać wielkie nasze miliardy na tamtejszy złom. I są gotowi poświęcić życie Polaków na ołtarzu swoich urojeń probanderowskich i proamerykańskich. Różnica między PiS, PO a marginesem prorosyjksim jest taka,że ci pierwsi dominują w polskiej polityce. I realnie szkodzą Polakom. Taka Zmiana nikomu jeszcze nie zaszkodziła. A trzymanie Piskorskiego bez postawienia zarzutów to skandal. I gdzie są organizacje broniące wolności słowa?
marju73
Co innego jeśli chodzi o partie USraelskie.Tu nie można mówić o marginalnych partiach.
nongrata
@ PrPr. Demokracja wszędzie funkcjonuje tak samo dobrze, gdy społeczeństwo ma nadmiar pieniędzy. Te pieniądze jednak często pochodzą z grabieży innych państw. Zobaczymy jak się będzie miała demokracja niebawem na zachodzie, gdy Azja kompletnie przejmie gospodarkę. Ja tu nie mam zarzut do Azji, zarzuty mam do leni naszego zachodniego społeczeństwa. Nasze zachodnie społeczeństwo jest zbudowane na grabieży. Proszę posłuchać Krzysztofa Karonia ny youtube: "Krzysztof Karoń - Komunistyczne kłamstwa w Deklaracji Rzymskiej 2017"
Marcin Wawrzyniak
Problem w tym, że oficjalny nurt medialny bombarduje odbiorcę jednoznacznie antyrosyjską narracją. Choć akcenty są różne - tradycyjna nienawiść do Rosji neosanacyjnego PiS i jego przybudówek medialnych, typu GP, Fronda z jednej strony, lub niechęć demoliberałów (PO, N, TVN, GW) do autokratyzmu rosyjskiego z drugiej, to przekaz jest jeden - "nie krytykujesz Rosji, jesteś agentem!". Jest to swoisty terroryzm intelektualny, uniemożliwiający jakąkolwiek dyskusję. Wedle tej filozofii, o każdym państwie można mówić dobrze lub źle, ale o tylko o Rosji wyłącznie źle. W myślącym odbiorcy mediów mimowolnie budzi się odruch obronny. W tę przestrzeń wchodzą tacy Panowie, jak wymienieni w tekście p. M. Wałacha, którzy albo są agentami, albo pożytecznymi idiotami. Lekarstwem na takich jest dopuszczenie do oficjalnego dyskursu wyważonych głosów, choćby ekspertów Instytut Studiów Wschodnich.
pkp kargo
Pan jan przybyl pan jablonow i pan braun maja podobne poglady...tyle ze ostatni jest reklamowany a pozostali okrzyknieci agentami brawo...jaki przejaw trzezwosci umyslu...niech zyje ameryka i wszystko co amerykanskie a przedewszystkim ten ich przemysl zbrojeniowy co juz prawie adolfika i jozka dogonil cala redakcja razem hip hip hurra
pkp kargo
Panie Misza pan jablonow czasami odlatuje,ale pro ruski nie jest...jest pro polski...dla pana przypomnienia pijaczek razem z kalekom sprzedali nas w jalcie ot ci sojusznicy
Bzdurny artykuł
A to ciekawe ? Co to za narracja ? Ameryką nie rządzą Amerykanie drogi autorze co widać wyraźnie teraz po odejściu z administracji Trumpa jego bliskiego doradcy Steva Bannona. Kto trzyma lejce w Białym Domu i czyją żoną jest córka Trumpa która musiała przyjąć imię Jael ?
PrPr
Niektórzy nie zauważyli, że ZSRR już od 26 lat nie ma! Izolowanie Rosji od tzw. świata zachodniego jest błędem. Rosję trzeba zrozumieć. Rosja nigdy w swej historii nie należała do cywilizacji łacińskiej. Paradoks polega na tym, że w tej chwili posiada jej więcej elementów niż UE. Wprowadzanie w Rosji demokracji na wzór zachodni jest takim samym kretynizmem jak wprowadzanie demokracji na bliskim wschodzie i północnej Afryce. Czym się skończyło wszyscy wiemy.
Filip S
Co złego jest w tym że ktoś lubi Rosję bądź chce aby Polska miała z tym krajem dobre relacje? Czy autor tekstu z równie dużą surowością oceniłby list biskupów polskich do biskupów niemieckich? Nawet nie stać Pana na konstruktywną polemikę.
SSSS
Ukraincu won. Ukraincom mowimy NIE
mf
No cóż.Może autor ma rację ale jak tu być proamerykańskim kiedy widzi się zniszczoną Syrię co niewątpliwie jest zasługą naszych sojuszników z NATO, czyli USA i Turcji oraz Izraela.Jak tu być proamerykańskim obserwując obecny kryzys "uchodźczy", który jest wynikiem zniszczenia przez Amerykanów Iraku i Libii ? Jak być proamerykańskim kiedy się wie,że to Jankesom zawdzięczamy utworzenie mafijnego państwa w Europie- Kosowa. Ja nie potrafię.Oberwujac zbrodnie, cynizm i zakłamanie Amerykanów nie dziwmy się, że niektórzy swoje sympatie kierują w stronę Rosji.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres kontakt@pch24.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.