16 października 2018

Kraków przed wyborami: Małgorzata Wassermann, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość

(Malgorzata Wassermann. Fot. Adam Chelstowski / FORUM )

Jakie działania zamierza Pan/Pani podjąć w zakresie regulacji ruchu samochodowego w mieście (płatne strefy P, ekostrefy, polityka parkingowa)?
Nie chcę kreować polityki parkowania i ruchu samochodowego zakazami. Stworzę dla mieszkańców alternatywę, z której wszyscy chętnie skorzystają, bo będzie im się to opłacało, będzie szybciej i będzie wygodniej. W tej chwili takiej alternatywy nie ma. Kierowca ma teraz do wyboru: czy stoi w korku w samochodzie czy autobusie/tramwaju. Metro to tylko jeden z elementów oprócz Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Kraków boryka się z problemem smogu. Gdzie widzi Pan/Pani jego największe źródło i jak zamierza z nim walczyć (zakaz palenia węglem, komunikacja, źródła odnawialne)?

Nie chodzi o to, co ja widzę – moją wiedzę w tym temacie opieram na analizach naukowych. Doskonale znamy źródła zanieczyszczenia i ich udział procentowy w smogu. Największym problemem są paliwa stałe o niskiej jakości, w drugiej kolejności napływ zanieczyszczeń spoza Krakowa, przemysł lokalny i na końcu spaliny samochodowe, które sięgają ok 13-16 proc. Walka ze smogiem musi być kompleksowa – wymaga tego złożony charakter problemu. Pod koniec 2019 roku wejdzie w życie ustawa zakazująca palenia paliwami stałymi. Jest to dobry kierunek, ale musimy zadbać o osoby najuboższe, bo to właśnie w nich nowe prawo uderzy najmocniej. Walka z ubóstwem energetycznym to nie tylko finansowanie wymiany trujących kotłów, ale także pomoc przy dociepleniu budynków czy wymianie okien. Odpowiednia termomodernizacja jest gwarantem wydajniejszego zużycia energii, co w praktyce przekłada się na niższe rachunki. 

Wesprzyj nas już teraz!

 

Co zamierzam zrobić? Powołam Wiceprezydenta ds. walki ze smogiem, którego wspierać będą urzędnicy-specjaliści. Nowa jednostka będzie posiadała własny budżet i narzędzia, dzięki którym możliwa będzie realna pomoc mieszkańcom. Każdy przypadek będzie analizowany indywidualnie, a zaproponowane rozwiązania będą finansowane w zależności od uzyskiwanych przez rodzinę dochodów. Chcę mocno to podkreślić: będę promowała działania proekologiczne, m.in. inwestując i wspierając technologię opartą o energię odnawialną, np. pompy ciepła, pompy powietrze-powietrze fotowoltaikę czy kolektory słoneczne. Zadbam o odpowiednią edukację młodzieży i powszechny dostęp do informacji w tym zakresie. Ścisła współpraca z sąsiednimi gminami jest koniecznością –  trzeba zwiększyć kontrolę palenisk, ujednolicić politykę komunikacyjną – rozbuduję sieć komunikacji aglomeracyjnej, wyposażając ją w proekologiczne pojazdy.

 

Musimy pamiętać, że miejska elektrociepłownia jest na chwilę obecną najbardziej ekologiczną formą ogrzewania domostw, dlatego zamierzam lobbować maksymalną rozbudowę jej sieci, tak aby objęła ona swoim zasięgiem jak największą liczbę domów i mieszkań. Ponadto dokonam precyzyjnego wyznaczenia obszarów przewietrzania miasta, które zostaną objęte restrykcyjnymi zakazami ich zabudowy. 

Centrum miasta wyludnia się oddając miejsce turystom i rozrywce, często niskich lotów. Jakie są Pani/Pana plany odnośnie zagospodarowania serca miasta i jego przyszłego funkcjonowania, w tym „oddania” go mieszkańcom?
Kraków jest miastem turystycznym. Krakowianie są bardzo gościnni i nie ma co się oszukiwać, że około 10 proc. krakowian jest zatrudnionych w sektorze turystycznym. Jednym z moich pomysłów, jest stworzenie centrum kongresowego na terenach po szpitalu między ulicami Grzeógrzecką a Kopernika. Właśnie takimi inwestycjami, ciekawą ofertą kulturalną będziemy starali się zmienić profil turysty. Dodatkowo sytuację poprawi dobrze zaprojektowany monitoring z prawdziwego zdarzenia. Będzie ciszej i bezpieczniej.

Jakie jest Pani/Pana podejście do rozwoju ścieżek rowerowych i terenów zielonych?
Parafrazując pewne słowa: Przez ostatnie 16 lat w mieście rządzili deweloperzy. Wszystko było robione pod ich dyktando i z efektami tych działań będziemy musieli sobie poradzić. Ja położę ogromny nacisk na mediacje w sprawie nowych osiedli i gwarantuję, że tych terenów zielonych będzie więcej. Ścieżki rowerowe pojawiły się jako pytanie w referendum ale po referendum buduje się ich mniej niż przed, pomimo tego, ze Krakowianie jasno wyrazili swoje zdanie. Zadbam także o te zielone tereny, które już mamy. Zagospodaruję na całej długości bulwary wiślane.

Kraków i polityka śmieciowa – czego możemy się spodziewać (segregacja i odbiór odpadów)?
Zdecydowanie tak. Wprowadzimy też pilotażowo technologię 5G, która z czasem również pomoże w inteligentnym opróżnianiu pojemników (wtedy kiedy są pełne a nie wg grafiku).

Czy poprze Pani/Pan projekt finansowania in vitro z budżetu miasta?

Osobiście uważam, że są wydatki ważniejsze dla miasta i mieszkańców. Budżet nie jest nieograniczony. Domyślam się, jak finansowanie in vitro może być ważne dla niektórych par, dlatego w tym przypadku zdam się na radnych. To rani będą głosowali i podejmą decyzje a ja się pod tym podpiszę.

W Krakowie organizowane są tzw. Parady Równości. Czy Pani/Pan weźmie w nich udział?
Nie. 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 773 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram