DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 24 WRZEŚNIA
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
XXV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Gerard, Teodor
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Filip Obara

Gotyk, Żydzi i Lenin wiecznie żywy. Kraków chwalony za "kulturową rewolucję" - przez kogo?

Data publikacji: 2015-07-10 08:00
Data aktualizacji: 2015-07-10 08:25:00
Gotyk, Żydzi i Lenin wiecznie żywy. Kraków chwalony za "kulturową rewolucję" - przez kogo?
Renata i Marek Kosinscy / FORUM

Czytelnicy znanego amerykańskiego pisma podróżniczego „Travel + Leisure” po raz kolejny ocenili swoje ulubione miasta świata. Na siódmym miejscu uplasował się pradawny Gród Kraka nad Wisłą, wyprzedzając między innymi fantazyjną Barcelonę i poważną Jerozolimę. W recenzji dawnej stolicy Polski pojawiło się wszakże frapujące zdanie: „Drugie miasto Polski doświadcza cichej kulturalnej rewolucji”. O jaką rewolucję może chodzić?

 

Mający siedzibę w Nowym Jorku miesięcznik Travel + Leisure szczyci się nie tylko przedwojenną tradycją, której początek datuje się na rok 1937, ale także tym, że swymi artykułami wyznacza kierunki marzeń 5 milionów czytelników. Co jakiś czas redakcja pyta swoich sympatyków o ich preferencje dotyczące ulubionych miejsc na świecie. W tegorocznym konkursie na dziesięć najlepszych miast wysokie miejsce – obok Kyoto w Kraju Kwitnącej Wiśni, czy też Charleston w stanie South Carolina – zajął Kraków.

 

Nasze Stołeczne Królewskie Miasto, z numerem siedem, wyprzedziło Barcelonę, Cape Town w Południowej Afryce, a nawet… Jerozolimę. Jakimi kryteriami kierowali się czytelnicy? Sądząc po komentarzu redaktorskim, miasta miały być przede wszystkim spektakularne. „Są to energiczne, różnorodne ośrodki turystyczne nastawione na konserwowanie lokalnego dziedzictwa, rewitalizujące niedoceniane okolice i posiadające wyraźną osobowość, która wyróżnia je spośród innych metropolii” – czytamy.

 

Gotyk, Kazimierz i popiersie Lenina

 

W uzasadnieniu, dlaczego gust czytelników Travel + Leisure uplasował tak wysoko akurat Kraków, znajdujemy zdanie nieco zagadkowe… „Drugie miasto Polski doświadcza obecnie cichej kulturalnej rewolucji i nareszcie zyskuje taką uwagę, na jaką zasługuje” – pisze Melanie Lieberman. Opisując Kraków autorka wspomina o „gotyckich fortyfikacjach”, szybko jednak przeszła do – ciekawszych, jak widać – atrakcji Krakowa takich jak: „niefrasobliwa, zblazowana atmosfera”, czy też „coś na kształt magii”.

 

Oceniających zelektryzował oczywiście Kazimierz (słynny Jewish quarter, będący najczęstszym miejscem, o jakie zapytują odwiedzający Kraków zagraniczni turyści). Ta dzielnica, zdaniem publicystki, przyciąga przede wszystkim dzięki „szczególnym dekadenckim wibracjom”, które spotykamy w takich miejscach jak… knajpa „Propaganda”, nazwana przez redaktorkę „hipsterskim punktem” (hip spot). Z artykułu dowiadujemy się, iż lokal ten został „odpowiednio wyposażony w popiersie Lenina”.

 

Wszystkie kolory rewolucji?

 

Nie chcąc wulgaryzować opublikowanej przez Travel + Leisure deklaracji gustu jego czytelników, nie sposób jednak nie zauważyć, że jest to gust niezbyt wymagający, skoro w historycznej stolicy tysiącletniego państwa dostrzega głównie dekadencki, zblazowany klimat, synagogi i „hipsterską” knajpę, w której osobowy symbol wiecznej rewolucji pozostaje… wiecznie żywy.

 

O jaką tedy kulturalną rewolucję może chodzić Melanie – nomen omen – Lieberman? Czy jest to tylko kurtuazyjne sformułowanie mające uzasadnić wybór czytelników, czy też może Kraków stał się tak popularny, ponieważ zaczyna dotrzymywać kroku tej rewolucji, która w naszych czasach przybiera już nie czerwone, a… tęczowe barwy?

 

Filip Obara


 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Moimzdaniem1
Zaczyn filosemityzmu na Kazimierzu jest slono dotowany i stad nowy mur, elegancki, niczym nieprzypominajacy oryginalu, zbudowanego z wszelkich kawalkow cegiel i roznorakich kamieni. Tutaj poprawianie historii jest procesem przez nikogo niezmaconym. Pieczolowita dlon mecenasow "kultury", "historykow", "archeologow", miejskich "konserwatorow" zabytkow i "Urzedu Ochrony Zabytkow", troskliwie wymiotly oryginalne stare mury, nawierzchnie ulic i placu, dajac nowy "lepszy" wyglad. Prawde historyczna, fotografie, mozna znalezc tylko w starych albumach, ale nie sa wskazane bo ma byc cool.
popieram
Tak to prawda w krakowie powinny byc same koscioly i katedry oczywiscie katolickie osiedla powinno sie wyburzyc i postawic palace dla kelru katolickiego i powinno sie zburzyc wszystkie inne swiatynie nie katolickie, a wawel powinien byc tylko dla prawicy.
Venatrix
Ja rozumiem, ę turystę może zachwycić Stare Miasto, ale Kazimierz to po prostu jakaś zbieranina slumsów, brudna jak we wczesnych latach 90. Jedyny pozytywny akcent to kościół Bonifratrów.
recenzent
Typowo żydowskie bajdurzenie.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.