7 czerwca 2018

Mundial: delegat KEP ds. duszpasterstwa sportowców komentuje skandaliczną decyzję sztabu Brazylii

(Reprezentacja Brazylii (2015). By Itai Zoref/Wikimedia)

Zakaz modlitwy dla piłkarzy Brazylii to naruszenie wolności religijnej, bez względu na wyznawaną wiarę – powiedział w rozmowie z KAI bp Marian Florczyk. Zdaniem delegata KEP ds. duszpasterstwa sportowców, nie można odbierać wolności religijnej zawodnikom, gdyż jest ona oznaką szerszej wolności i szacunku dla drugiego człowieka.

 

Brazylijski dziennik „O Globo” poinformował, że podczas Piłkarskich Mistrzostw Świata zawodnicy reprezentacji Brazylii będą musieli zrezygnować z praktykowanych dotychczas gestów religijnych. Wspólnej modlitwy zarówno na boisku przed rozpoczęciem gry, jak i w hotelu miał zabronić piłkarzom sztab trenerski „canarinhos”. Kierownictwo ekipy uzasadnia swoją decyzję tym, że chce w ten sposób uniknąć niepotrzebnych napięć w kadrze.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zdaniem bpa Mariana Florczyka, podobne informacje pojawiały się w przeszłości i dotyczyły nie tylko piłkarzy, ale zawodników różnych dyscyplin. – Takie sygnały, aby nie okazywać wiary czy symboli religijnych płynęły już wcześniej, ale piłkarze podchodzili do tego z pełną wolnością i ta wolność była respektowana. Wbiegając na murawę czynili znak krzyża lub wznosili w górę palce w dowód wdzięczności Bogu – przypomniał delegat ds. duszpasterstwa sportowców.

 

W opinii bpa Florczyka, taki zakaz nikomu nie służy dobrze, gdyż ogranicza wolność, „tym bardziej, że modlitwa przed meczem nie była złamaniem jakiegoś regulaminu, ani nie była przeszkodą w rozgrywaniu meczu”.

 

Biskup przypomina, że symbolem wolności religijnej sportowców są kaplice istniejące w obiektach sportowych, w tym na stadionach. Podobnie zadbano o takie miejsca na igrzyskach olimpijskich. Zarządzenie brazylijskiej kadry bp Florczyk nazywa „nieporozumieniem wbrew woli i wolności religijnej, bez względu na to, jaką kto wyznaje wiarę”. – Nie można odbierać wolności religijnej sportowcom, bo ona jest oznaką szerszej wolności i szacunku dla drugiego człowieka – zaznaczył bp Marian Florczyk.

 

Biskup odniósł się także do postawy polskich piłkarzy, którzy wielokrotnie powoływali się na swoją religijność i mówili, że nie wstydzą się wiary w Boga. Wśród nich są m.in. Robert Lewandowski i Jakub Błaszczykowski.

 

Każdy wie, że tacy piłkarze są i w naszej reprezentacji, i w innych reprezentacjach. Oni swojej wiary nigdy nie kryli. Wiara nie była dla nich przeszkodą ani w życiu sportowym, ani w życiu prywatnym. To jest oznaka szacunku dla samego siebie: nie wstydzę się wiary i mam szacunek do swoich najbardziej wewnętrznych przekonań – wyjaśnił bp Florczyk.

 

Robert Lewandowski nie wstydzi się Jezusa

 

Kuba Błaszczykowski nie wstydzi się Jezusa

 

Delegat KEP ds. duszpasterstwa sportowców powiedział KAI, że podczas zbliżającego się mundialu w Rosji będzie w miarę możliwości śledzić poczynania polskiej reprezentacji.

 

Postaram się, na ile czas będzie mi pozwalał, bezpośrednio obejrzeć mecze. Jest to wydarzenie, które może być pięknym świętem sportu, wspólnoty, braterstwa i może połączyć cały świat. Oby tylko atmosfery tego święta nie zepsuły nam sprawy polityczne – powiedział bp Marian Florczyk.

 

Piłkarskie Mistrzostwa Świata w Rosji rozpoczną się 14 czerwca. Polska reprezentacja rozegra mecze grupowe 19, 24 i 28 czerwca kolejno z Senegalem, Kolumbią i Japonią.

 

 

KAI
MWł

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram