DZISIAJ JEST
PIĄTEK 22 WRZEŚNIA
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Maurycy, Joachim
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Gazowy „romans” Władimira Putina z Państwem Islamskim

Data publikacji: 2016-02-14 07:00
Data aktualizacji: 2016-02-12 13:40:00
Gazowy „romans” Władimira Putina z Państwem Islamskim
fot.REUTERS/Sergei Karpukhin/Forum

Wbrew oficjalnym oświadczeniom Moskwy, mówiących o rosyjskim zaangażowaniu w zniszczenie tzw. Państwa Islamskiego, najlepsi rosyjscy inżynierowie pracują w kontrolowanym przez ISIS zakładzie przetwórstwa gazu ziemnego w Syrii.

 

Wg źródeł tureckich oraz zbliżonych do powstańców syryjskich, zakład stanowi przykład wzorowej współpracy Państwa Islamskiego i rosyjskiej kompanii energetycznej mającej związki z samym prezydentem Władimirem Putinem.

 

Zakład przetwarzania gazu Tuweinan na północy kraju to największa tego typu inwestycja w Syrii. Zbudowany został przez rosyjską firmę „Strojtransgaz” należącą do miliardera Giennadija Timczenko (objęty amerykańskimi sankcjami, majątek – 10 mld. dolarów). Podwykonawcą została syryjska firma Hesco, która nie miała najmniejszych problemów ze wszystkimi niezbędnymi zezwoleniami ze strony tzw. Państwa Islamskiego. W roku 2013 syryjscy powstańcy na krótko opanowali zakład. Rok później jednak dżihadyści z „Państwa Islamskiego” znów sprawowali nad nim kontrolę.

 

Brytyjczyk David Batter z London Chatman House , który – jak sam twierdzi zna szczegóły projektu – przekonuje, że gaz ten trafia głównie do Aleppo, na tereny kontrolowane przez Państwo Islamskie.

 

Abu Halid, syryjski powstaniec jest przekonany, że w zakładzie, zarówno gdy był on w rękach powstańców, jak i teraz, gdy dzielą i rządzą tam ludzie z ISIS, cały czas pracują rosyjscy inżynierowie.

 

Aaron Lund z portalu „Syria In Crisis” podkreśla, że tego typu „przemysłowych romansów biznesowych” Rosji z Państwem Islamskim jest znacznie więcej.  – Równie dużo, jeśli nie więcej powstaje ostatnio także nieformalnych związków biznesowych, w których uczestniczą rosyjscy biznesmeni i rozmaite ugrupowania bojowników – mówi Lund.

 

 

Źródło „Foreign Policy”, inopresa.ru

ChS

 

 

 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Ar
Mnie rowniez sie to nie widzi. Rosja bynajmniej nie jest swieta, ale akurat w jej interesie jak najbardziej jest szybkie pokonanie ISIS, ktore walczy z ich sojusznikiem - Assadem. Znacznie wiecej dochodow z ropy przyniesie im wspolpraca z izolowana przez Zachod Syria Assada, niz z ISIS. Mysle, ze kluczowajest tu fraza "Wg źródeł tureckich oraz zbliżonych do powstańców syryjskich". Propaganda
JARO
a na statku, który zatapiał nasze statki w czasie II wojny światowej, pracował w maszynowni jeden Polak - technik; pracował łopatą, którą dokładał węgla do silnika parowego; i o czym to świadczy? a o niczym, jak nie poznamy szczegółów tej informacji; z powyższą jest tak samo;
sfgx
Putin nie jest święty, ale nie ma interesu w popieraniu Kalifatu który jest narzędziem Turcji. Więc infomacja bardzo wątpliwa.
jazmig
Co się dzieje z tym gazem? Jacy rosyjscy inżynierowie tam pracują? Czy są to pracownicy rosyjskich firm, czy też Rosjanie pracujący tam za dużą kasę? To nie jest informacja, lecz propaganda, a źródła co najmniej wątpliwe.
Rozczarowany
No przecież nie o to chodzi by złowić króliczka, ale by gonić go. Wspólna zabawa Rosji, USA i innych graczy w "unicestwianie" ISIS.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.