DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2018 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

„Gazeta Wyborcza” nie zamierza przepraszać Cenckiewicza za nazwanie jego książki „kubłem pomyj”

„Gazeta Wyborcza” nie zamierza przepraszać Cenckiewicza za nazwanie jego książki „kubłem pomyj”
Fot. Andrzej Hrechorowicz/Forum
#    #GAZETA WYBORCZA    #PRZEPROSINY    #MICHNIK    #LESZCZYŃSKI    #WAŁĘSA    #KISZCZAK    #IPN    #KISZCZAKOWA    #WDOWA    #ŻONA    #BOLEK    #MATERIAŁY    #PRL    #CENCKIEWICZ    #WYBORCZA

Sprawa współpracy Lecha Wałęsy z SB wywołała wiele komentarzy. Wśród nich pojawiły się też głosy nawołujące „Gazetę Wyborczą” do przeproszenia wszystkich, których odsądzano od czci i wiary wyłącznie za to, że ośmielali się mówić prawdę na temat agenta Bolka. Chodzi szczególnie o historyków – Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka.

 

Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk w 2008 roku opublikowali książkę zatytułowaną „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii” – w której opisują swe bardzo rzetelne i doskonale udokumentowane badania nad aktami dotyczącymi TW „Bolka”. Historycy z całą pewnością stwierdzili, że Wałęsa w latach 70-tych współpracował z SB.


Część pracowników IPN nie chciała, by książka ujrzała światło dzienne – dziś, po zmianach na stanowiskach zarządzających Instytutem pozycja ta nie jest nawet sprzedawana. Sławomir Cenckiewicz wkrótce po wydaniu książki stracił pracę w Instytucie Pamięci Narodowej.


Na duet historyków posypały się obelgi z prasy utrwalającej mit III RP, szczególnie z łamów „Gazety Wyborczej”. To tam książkę nazwano „kubłem pomyj”. W piątek odniósł się do tego autor artykułu sprzed lat Adam Leszczyński. Przyczynkiem do powstania jego nowego tekstu stał się czwartkowy program TVP – dyskusja o „Bolku”. - Jedna z poczytnych gazet nazwała pana książkę >>kubłem pomyj<< - zagaił prowadzący program Michał Adamczyk, pytając Cenckiewicza, czy teraz należą się mu przeprosiny. „Nie, przeprosiny się nie należą” – stwierdził Leszczyński. „Nie ze względu na to, że Cenckiewicz twierdził, iż Wałęsa to "Bolek". Bo historyk zebrał w tej książce wszystkie plotki i oszczerstwa wobec Wałęsy, które znalazł i które mu opowiedziano, bezkrytycznie je cytując. Dowiedzieliśmy się z niej m.in., że Wałęsa repetował siódmą klasę, w zawodówce dał się poznać jako rozrabiacz i palacz, miał nieślubne dziecko, którym się nie interesował, jego dalsi krewni byli w SB, inni mieli zatargi z prawem... Potem kłamał, kradł, donosił, notorycznie zdradzał żonę, która zresztą i tak nie zasługuje na szacunek” – pisze redaktor „Wyborczej”.


Z tego właśnie powodu, według Adama Leszczyńskiego, Sławomir Cenckiewicz na przeprosiny „Wyborczej” nie zasługuje.


W dniu, gdy potwierdziło się ostatecznie, że Wałęsa był TW, Cenckiewicz napisał na swoim blogu: „Dziś, w tym dla mnie szczególnym dniu, składam im wszystkim swój hołd i świadectwo "ukończonego biegu", dochowanej wiary w to, że Prawda ostatecznie zwycięży! Kiedy przerażony obrotem spraw odchodziłem z IPN w 2008 r. użyłem słów mjr. Hubala: "Broni nie złożę. Munduru nie zdejmę. Tak mi dopomóż Bóg". Z pomocą Zbawiciela wytrwałem!”. Dodał także, że wybacza tym, którzy go szkalowali.

 


malk

 


DATA: 2016-02-19 17:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No cóż,dalej przebaczajmy gnojkom komuny,oni bardziej obrosną w swoje gnojne piórka.Jezeli już bitwa o prawdę trwa to na jej flankach zabawa w przebaczanie jest klęska dla tych,co przebaczają! Bolszewia ze swoimi karierowiczami, tyle nam Polakom narobiła krzywdy wraz z tysiącami zanordowanych żonierzy naszego zbrojnego podziemia,że przebaczenie tego wszystkiego z roznymi innymi krzywdami jest nieporozumieniem! Piszę to, jako katolik z całą powaga Panie Wspaniały historyku Ceckiewicz!!!
ponad 1 rok temu / J.O
 
wwm, dzięki za zwrócenie uwagi; napisałem nazwisko z błędem, za co przepraszam zainteresowanego; powinno być: Cenckiewicz;
ponad 1 rok temu / JARO
 
Pozwanie GW no Prawda i ukaranie go wysoką grzywną byłoby oczywistością w państwie praworządnym. Ale nie w kraju, w którym togi sędziowskie zakładają Rzepliński, Tuleya i ich kamraci. O których można powiedzieć tylko to, co skandują kibice oszustom z gwizdkiem, na chama wypaczającym wynik meczu.
ponad 1 rok temu / SN
 
Trzeba tę gazetę pozwać do sądu jednocześnie domagając się miliona złotych na cel dobroczynny; np. zakład w Laskach
ponad 1 rok temu / Stanisław
 
Stormer, czy "Der Stürmer"?
ponad 1 rok temu / Abram
 
@JARO W kwestii formalnej. Centkiewicz to był Czesław (do spółki z Aliną).
ponad 1 rok temu / wwm
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.