DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 20 SIERPNIA
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
XX Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Bernard, Samuel, Sobiesław
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

Prowokacja w święto Wyklętych! Garstka komunistów uczciła pamięć obywateli RP służących Sowietom w Hiszpanii

Data publikacji: 2016-03-08 12:00
Data aktualizacji: 2016-03-08 13:22:00
Prowokacja w święto Wyklętych! Garstka komunistów uczciła pamięć obywateli RP służących Sowietom w Hiszpanii
Fot. Facebook, wydarzenie: Wyklęci Wśród Wyklętych – Dąbrowszczacy

Dąbrowszczacy to potoczne określenie obywateli II Rzeczpospolitej, walczących jako komunistyczni płatni najemnicy w hiszpańskiej wojnie domowej. W okresie PRL słudzy sowieckiego imperium byli czczeni niczym bohaterowie, a wielu z nich zajmowało ważne stanowiska w aparacie terroru. Okazuje się, że wciąż znajdują się chętni do ich upamiętniania i to w sposób bezczeszczący pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. Sprawę skomentował Wojciech Muszyński, redaktor naczelny naukowego czasopisma „Glaukopis”, który Dąbrowszczaków określił mianem „bandziorów”.

 

1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, grupka osób przemaszerowała przez plac Piłsudskiego w Warszawie z replikami flag strony republikańskiej (anarchiści, komuniści, socjaliści, lewica mieszczańska) walczącej w hiszpańskiej wojnie domowej. Niektóre sztandary zawierały napisy po hebrajsku. Profanując Grób Nieznanego Żołnierza złożono przed nim kwiaty w barwach antyklerykalnej i skrajnie lewicowej Republiki Hiszpańskiej, która mimo sowieckiego wsparcia upadła w wyniku wojny domowej. Sądząc po zdjęciach w lewackim zbiegowisku o skandalicznej nazwie „Wyklęci wśród wyklętych” udział wzięło mniej niż 10 osób.

 

W wydarzeniu na Facebooku, które zgromadziło znacznie więcej osób niż w rzeczywistości, organizator pisała między innymi o potrzebie „pluralizmu w pamięci”.

 

Pani Zuzanna Ziółkowska zapomniała przy tym o fakcie, że Dąbrowszczacy wyjeżdżali walczyć do obcego kraju w interesie sowieckiego imperium. Wiązało się to ze złamaniem prawa Rzeczpospolitej, a konsekwencją zdrady była utrata obywatelstwa polskiego. Tych, którzy próbowali wrócić do kraju MSW określało mianem „zdecydowanie niebezpiecznego elementu wywrotowego”. Po II Wojnie Światowej polskojęzyczni komuniści pochodzenia polskiego oraz żydowskiego mający w swojej przeszłości wątek hiszpański zajmowali kluczowe stanowiska w aparacie terroru, w tym w służbie więziennej. W hiszpańskiej wojnie domowej zaangażowany był m.in. sowiecki i polski generał Karol Świerczewski.


 

„Komuchy - a tak naprawdę to żydo-komuna (o której prof. Śpiewak pisał że jej nie ma i nie było) - robi prowokację pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Co na to Dowództwo Garnizonu Warszawskiego? Czy sympatycy Waffen-SS mogą też składać kwiaty w tym świętym dla Polaków miejscu? Gdzie jest Państwo Polskie?” – napisał o sprawie na Facebooku historyk Wojciech Muszyński.

 

„Warto przy tej okazji pomyśleć nad zdekomunizowaniem Grobu Nieznanego Żołnierza - usunąć z niego nazwy bitew odnoszące się do Wojny Domowej w Hiszpanii. Uczestniczące w niej brygady międzynarodowe (zwłaszcza XV brygada im Jarosława Dąbrowskiego) to formacje najemników opłacane przez Komintern i używane do mokrej roboty. Ci ludzie nie byli żołnierzami polskimi, w większości nawet nie byli Polakami, walczyli za obca sprawę i popierali czynnie wroga Polski Związek Sowiecki. Tzw. Dąbrowszczakom odebrano w III RP świadczenia kombatanckie, więc nie ma najmniejszego powodu honorować bandziorów w tym świętym dla Polaków miejscu” – dodał historyk, który zasugerował, że organizatorka lewackiego spędu powinna zostać przesłuchana przez prokuraturę na okoliczność propagowania totalitarnej ideologii komunistycznej.

 

Gdy cześć czerwonym oddało kilka osób, w uroczystościach poświęconych prawdziwym Żołnierzom Niezłomnym walczącym o wolną Ojczyznę udział wzięły tysiące Polaków z każdej grupy wiekowej i to w wielu miastach i wioskach Polski.

 


Źródło: Facebook

MWł 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
eugeniusz
Wypowiada się w tekście historyk a tyle gaf popełnia... XV brygada nie była polską brygadą. Na pomniki nieznanego żołnierza nie ma już od lat 90. nazw hiszpańskich frontów. Żenada nie historyk. A nie wspominanie przeciw komu walczyli dąbrowszczacy to już manipulacja: dąbrowszczacy walczyli w Hiszpanii z legionem condor - niemieckimi oddziałami wojskowymi, które w Hiszpanii szkolono przed atakiem na Polskę. Rozumiem, że to źle że Dąbrowszczacy walczyli z Niemcami?
dqw
Akurat znam trochę hiszpanów i będąc tam i pytając ich rodziców co sądzą o Franco to wszyscy co do jednego mówili że to wielki człowiek i prawdziwy przywódca hiszpańskiego gdyż nie dość, że wyciał bolszewicką zarazę to jeszcze umiejętnie lawirował nie wciagając Hiszpanii w II w ś
Moimzdaniem1
Mysle ze w GROBIE NIEZNANEGO ZOLNIERZA nie ma prochow ani ziemi z hiszpanskiej rewolucji. Zatem marsze, czy skladanie wiencow jest historycznie, ani na miejscu, ani rozsadnie. To raczej autoreklama osob bioracych w tym udzial i niezorientowanych obserwatorow. Wydaje sie niektorym, ze karnawal jeszcze trwa i wyglupow nigdy im za wiele. Z prawnego punktu widzenia ktos powinien zezwalac i zabraniac skaldania wiencow skandalistom, happeningowcom, blaznom, prowokatorom, rewizjonistom, dewiantom, itp.
trooper
Ciekawe co z tymi co wspierali faszystowski reżim Franco, który obalał demokratycznie wybrany rząd.
gwolisciclosci
Zgadzam się że Hiszpania była "poligonem doświadczalnym" dla stalinistów. Tyle że to właśnie anarchiści i wojska republikańskie były "obiektami doświadczalnymi" torturowanymi, zabijanymi. Ponownie odsyłam do książki Orwella o której wspomniałem wcześniej.
zadowolony
Artykuł powyższy. Po raz pierwszy nic nie dodam, nic nie ujmę, gdyż w pełni zgadzam się z krytycznymi głosami w nim zawartymi w stosunku do żydobolszewików.
JARO
gwoliscislosci, w Hiszpani to czerwoni przymierzali się do jeszcze większego czerwonego terroru jak w matuszce Rosji; gdyby się im to udało, to zobaczylibyśmy system jakiego świat nie widział nawet w Rosji; znacznie gorszy od tego w Rosji; dlatego tak lewizna wszelkiej maści nienawidzi gen. Franco z Hiszpani i gen. Augusto Pinocheta z Chile; oni postawili tamę tej zarazie;
gwoliscislosci
Co do samych Dąbrowszczaków się nie wypowiadam (ale zgaduję że nie byli "wporzo" skoro prl witała ich z otwartymi ramionami). Warto jednak zwrócić uwagę na to że konflikt w Hiszpanii w latach 36-39\' nie był walką katolicyzmu z komunizmem. Była to walka separatystów katalońskich (dla których najważniejsza była niepodległość regionu a nie ideologia) anarchistów (wśród których byli też anarcho kapitaliści, libertarianie i inni, wcale nie lewicowcy) z drugiej zaś strony generał Franco z autorytarnymi zapędami (czego Hiszpanie doświadczyli) wspierany przez Hitlera. Jeśli zaś chodzi o wspieranie żołnierzy lewicy przez związek sowiecki - cóż związek sowiecki wspierał tylko pod koniec wojny dostawami wadliwego sprzętu na front i świetnego sprzętu dla policji komunistycznej w miastach (gdzie walk nie było). Ci sami funcjonariusze bezpieki aresztowali potem masowo anarchistów. Polecam: G. Orwell - Wolna Katalonia. Prawda należy się też lewicowcom.
obywatel
Właśnie, zastanawia ta spolegliwość rządu i partii rządzącej wobec takich działań, a także wobec "hejtu", podżegania, nienawistnych manifestacji, dziennikarzy obrażających Głowę Pa?stwa itd. Już raz PiS poległ przez taką nierozumną tolerancję.
JARO
no nie, na prawdę to miało miejsce? przecież to rewelacja; znaczy się żyją jeszcze skamieliny tej mrocznej przeszłości; trzeba koniecznie je zebrać do kupy i umieścić w zoo, albo jakim innym cyrku; a niech ludziska, w imię tego pluralizmu, się ich naoglądają; ważne: nie podchodzić do klatki, nie głaskać, nie drażnić i nie karmić;
wmo
wygląda to na zdalnie sterowaną prowokację środowisk, określanych jako ROZWIEDUPR
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.