DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 
Polonia Christiana nr 58       POLSKA
Jacek Hoga

Fundamenty niepodległości

Fundamenty niepodległości

Wiele już lat minęło od odzyskania niepodległości. A jednak, wśród różnych aspektów naszego życia państwowego, które wymagają zmian, szczególnie złowieszczo wyglądają kwestie fundamentalne. Należy do nich gotowość państwa do obrony własnych granic, jak i prawo obywateli do posiadania broni i użycia jej w celu samoobrony.

 


Sprawy te posiadają tak podstawowe znaczenie, że nawet w historii państw niegodziwych – czy też ideowo nam dalekich – były one zazwyczaj zachowywane. Chodzi w końcu o instynkt samozachowawczy: gotowość państwa do obrony i uznanie podmiotowości obywateli. Tymczasem, ewentualne zmiany w tym zakresie nie należą do głównego nurtu tematów poruszanych przez bieżącą politykę i publicystykę. Bez przywrócenia normalności trudno z kolei mówić o zapewnieniu bezpieczeństwa Polsce, polskim rodzinom i tradycyjnym wartościom.

Każda pozytywna zmiana, o ile nie będzie opierać się na tych fundamentach, może zostać cofnięta bądź brutalnie zniszczona. Choć z punktu widzenia modnego dziś PR-u nie są to kwestie istotne, to są one kluczowe w perspektywie problemów, z którymi spotykamy się już dziś. A także tych, którym prawdopodobnie będziemy musieli stawić czoła w przyszłości.

 

Bezpieczeństwo państwa

Na czym polega więc problem z obronnością Polski? Zwłaszcza w realiach „dobrej zmiany”, która zrobiła tak wiele, by przywrócić pamięć o Żołnierzach Niezłomnych i rozpoczęła szeroko zakrojoną reformę Sił Zbrojnych? Możemy być spokojni, o ile w ciągu najbliższych kilkunastu lat nie dojdzie do wybuchu wojny. W roku 2030 mamy mieć nowoczesną armię, przekształconą i dozbrojoną zgodnie z „Koncepcją Obronną Rzeczypospolitej Polskiej” z maja 2017 roku. Niestety, zgodnie z tymi planami przez najbliższych kilka lat w zakresie bezpieczeństwa nie zmieni się nic. Obecny rząd – tak, jak i wszystkie poprzednie – gra z nami w… rosyjską ruletkę.

Pod koniec lat 30-tych XX wieku nasi dziadkowie także podjęli wysiłek modernizacyjny i zawarli sojusz z ówczesnym mocarstwem, co miało zapewnić nam bezpieczeństwo już od roku 1942. Historia wystawiła im za to wysoki rachunek. Jak w swoich wspomnieniach odnotował generał Erich von Manstein, klęska Polski była niechybnym następstwem iluzji, której poddano się w Warszawie odnośnie do działania sojuszników, jak także przecenieniem własnych sił pod względem możliwości stawiania długotrwałego oporu. Tę diagnozę można odnieść również do dzisiejszych działań polskiego rządu.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie
..
..
 
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.