DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2018 r.

Św. Marii Pelletier
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 

Francja żąda od Google 1,6 mld euro zaległych podatków

Francja żąda od Google 1,6 mld euro zaległych podatków

Francuskie władze zażądały od amerykańskiej korporacji internetowej Google zapłaty ponad 1,6 mld euro zaległych podatków. Potentat internetowy jest jedną z kilku korporacji, które znalazły się pod ostrzałem w Europie z powodu płacenia zbyt niskich podatków.

 

Google odmówiła komentarza w sprawie podatkowej. Z kolei francuskie ministerstwo finansów powiedziało agencji AFP, że dokładna kwota, jaką spółka musiałaby zapłacić, podlega „tajemnicy podatkowej”. Przedstawiciel Google Sundar Pichai w środę wieczorem spotkał się z francuskim ministrem gospodarki, Emmanuelem Macron.

 

Wcześniej Pichai przemawiał na elitarnej uczelni Sciences Po w Paryżu, domagając się uproszczenia systemu podatkowego. - Jesteśmy firmą o zasięgu globalnym. Musimy przestrzegać przepisów podatkowych wszędzie. Lokalne podatki mamy w każdym kraju – narzekał. Dodał, że korporacja opowiada się za uproszczeniem i wprowadzeniem globalnego systemu podatkowego.

 

Francuzi wzorując się na Brytyjczykach zastraszyli Google wysokimi karami. Chcą zmusić koncern do negocjacji. Francuski fiskus zdaje sobie sprawę, że otrzymanie 1,6 mld euro z tytułu rzekomo niezapłaconych podatków nie będzie jednak proste. W zeszłym miesiącu Google zawarło ugodę z brytyjskimi organami podatkowymi, która została skrytykowana przez zespół brytyjskich prawodawców. Ugoda ma być „nieproporcjonalnie korzystna” dla Google i opiewa na – ich zdaniem – niewielką kwotę, zważywszy na wielkość i zyski korporacji.

 

Zgodnie z wynegocjowanym przez Londyn porozumieniem, amerykański gigant ma zapłacić 130 mln funtów, tj. około 170 mln euro zaległych podatków za okres dziesięciu lat. W ciągu ostatnich 18 miesięcy amerykańska spółka osiągnęła zysk 106 mln funtów ze sprzedaży swoich usług na Wyspach Brytyjskich. Gigant zapłacił jedynie trzy procent podatku.

 

Francuski minister finansów Michel Sapin zapowiedział na początku lutego, że Francja nie chce takiej umowy, jaką zawarł Londyn. Podkreślił, że rząd „nie zamierza wprowadzać pewnej formy podatku zryczałtowanego”. Od amerykańskiego koncernu zapłaty zaległych podatków w wysokości 200 mln euro domagają się także Włosi, którzy już przeprowadzili dochodzenie finansowe.

 

Osobne postępowania m.in. wobec Amazonu, Apple, Starbucksa, Ikei i innych korporacji prowadzi Komisja Europejska. Szwedzki gigant mebli - Ikea – na przykład został oskarżony o niezapłacenie ponad miliarda należnych podatków. Zdaniem Brukseli, doszło do tego wskutek „stosowania agresywnych strategii podatkowych w niektórych krajach europejskich”.

 

Źródło: thelocal.fr, AS.

 

 

 


DATA: 2016-02-29 08:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Może żądać. I tak się to skończy dużo niższą ugodą jak we Włoszech.
ponad 2 lata temu / Stormer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.