16 października 2017

Francja i Niemcy za obcięciem Funduszu Spójności. Polska finansuje z niego 60 proc. inwestycji

(Fot. Päivi Tiittanen / freeimages.com)

Fundusze UE przeznaczane na tzw. politykę spójności stanowią aż 61,17 proc. wszystkich inwestycji publicznych w Polsce. To jeden z najwyższych wskaźników UE. Według raportu Komisji Europejskiej, fundusze spójności są głównym czynnikiem inwestycyjnym w Polsce, Portugalii, Chorwacji czy na Litwie. Francja i Niemcy – w ramach szukania oszczędności – chcą „obciąć” środki dla państw,  które nie przestrzegają rządów prawa.

 

Unijne środki z Funduszu Spójności są głównym źródłem pobudzania inwestycji przede wszystkim w Portugalii (stanowią one aż 84,2 proc. wszystkich środków publicznych przeznaczonych na inwestycje). Dla porównania bogaty Luksemburg wykorzystuje zaledwie 0,27 proc. środków unijnych na inwestycje w swoim kraju.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wg najnowszego raportu UE, z Funduszu Spójności wiele uboższych państw Wspólnoty finansowało projekty infrastrukturalne (drogi, mosty, koleje itp.). Pomogły one także w ożywieniu gospodarki po kryzysie finansowym w 2008 r. i w tworzeniu nowych miejsc pracy (łącznie ponad 1,2 mln w całej UE w sektorach zależnych od publicznych inwestycji). W całej UE z Funduszu Spójności finansowanych było 8,5 proc. inwestycji publicznych.

 

Polityka spójności – jak przypomniała, prezentując raport na ten temat komisarz ds. polityki regionalnej Corina Creţu – „nie jest dla nas, urzędników, czy dla unijnych i państwowych instytucji”. –  Ona jest po to, aby wyrównywać gospodarcze czy społeczne nierówności między państwami członkowskimi. To właśnie dzięki niej możemy pokazać, że pracujemy – i tu w Brukseli, i tam w lokalnych samorządach – na rzecz 500 mln unijnych obywateli – tłumaczyła.

 

Autorzy raportu zwrócili uwagę na to, że choć regionalne dysproporcje w UE wciąż się zmniejszają, to jednak cały proces zaczyna wyhamowywać. Co prawda, coraz więcej regionów odnotowuje gospodarczy wzrost, ale współczynniki z roku na rok są coraz niższe. Nie udało się także stworzyć wystarczającej liczby miejsc pracy, by radykalnie zmniejszyć wskaźnik bezrobocia w UE, który w 2016 r. wynosił 8,6 proc.

 

Raport KE jest wstępem do dyskusji o polityce spójności po 2020 r., a więc po zakończeniu obecnej 7-letniej perspektywy budżetowej UE. Zaproponowano w nim ustanowienie trzech głównych celów polityki spójności realizowanych na poziomie całej Unii: łagodzenie skutków globalizacji, strategię niepozostawiania żadnego obywatela UE w tyle dzięki finansowaniu kursów dokształcających oraz wsparcie reform strukturalnych poprzez rozwijanie przyjaźniejszej administracji publicznej (digitalizacja ma pobudzić inwestycje).

 

KE martwi się, że przy obecnym, zbyt niskim poziomie inwestycji, nie da się osiągnąć do 2030 r. celów, jakie UE postawiła sobie w kwestii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych i ograniczania emisji CO2 do atmosfery.

 

Inwestycje w digitalizację sektora publicznego i dekarbonizację maja przyspieszyć realizację zrównoważonego rozwoju.

 

W połowie przyszłego roku KE ma przedstawić propozycję nowych wieloletnich ram finansowych i polityki spójności. Bruksela szuka nowych możliwości opodatkowania obywateli. Berlin zaś proponuje uzależnić wypłacanie środków z Funduszu Spójności od poszanowania „zasad państwa prawa”. Z kolei francuski prezydent Emanuel Macron zaproponował we wrześniu na paryskim Uniwersytecie w Sorbonie, by wycofać środki z Funduszu Spójności dla państw, które stosują ulgi podatkowe wobec przedsiębiorstw lub mają za niskie podatki.

 

Polska z Funduszu Spójności na rzecz rozwoju regionów w latach 2014-2020 ma otrzymać łącznie ponad 77 mld euro. Obecnie wypłata funduszy może być zawieszona jedynie większością kwalifikowaną w Radzie i tylko w przypadku nadmiernego deficytu publicznego.

 

 

Źródło: euractiv.com

AS

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram