DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2018 r.

Św. Marii Pelletier
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 

Franciszek I - papież "z końca świata"

Franciszek I - papież "z końca świata"
forum / reuters

Nowym papieżem został wybrany argentyński kardynał Jorge Bergoglio. Przyjął imię Franciszek. Jest 266. Wikariuszem Chrystusa. Ma 77 lat, jest jezuitą. W pierwszych słowach wypowiedzianych do wiernych określił siebie mianem wybranego na urząd papieski "z końca świata". 

 

Papież rozpoczął swoje wystąpienie od modlitwy w intencji "naszego biskupa emerytowanego Benedykta XVI. Módlmy się razem za niego, by Pan mu błogosławił i Matka Boża strzegła".  "Przed błogosławieństwem proszę was o modlitwę do Pana prosząc o błogosławieństwo dla mnie" - powiedział nowo wybrany papież Franciszek do wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra. "Rozpocznijmy razem tę drogę braterstwa, miłości, wzajemnego zaufania" - powiedział z loggi bazyliki.

Jorge Bergoglio jest synem włoskiego imigranta, Jego ojciec był pracownikiem kolei, posiada czworo rodzeństwa. W 2005 roku miał cieszyć się największym poparciem wśród kardynałów zaraz po kard. Ratzingerze. Został wybrany w piątym głosowaniu, poprzedni papież w czwartym.

 

Nowy papież był arcybiskupem Buenos Aires i tym samym Prymasem Argentyny.  20 maja 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym, sakry biskupiej udzielił mu 27 czerwca 1992 arcybiskup Buenos Aires kardynał Antonio Quarracino; w czerwcu 1997 roku promowany na arcybiskupa-koadiutora tej archidiecezji. Objął rządy 28 lutego roku następnego, po śmierci kardynała Quarracino. W listopadzie 1998 został jednocześnie ordynariuszem dla wiernych rytów orientalnych, mieszkających w Argentynie (bez własnego ordynariusza). Pełnił funkcje Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Argentyny oraz wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny. Przed wstąpieniem do Towarzystwa Jezusowego odebrał wykształcenie wyższe w zakresie chemii.

 

Jako kardynał, dał się poznać jako krytyk rządów prezydent Cristiny Fernández de Kirchner. Mimo tego oraz mobilizacji argentyńskiego Kościoła, lewica zinstytucjonalizowała związki osób tej samej płci oraz projekty służące promocji antykoncepcji i sztucznego zapłodnienia. Odnosząc się do zagrożenia związanego z ideologią homoseksualną tłumaczył, że jest ona „destrukcyjną pretensją wobec planu Boga”, projekt ustawy wprowadzającej związki jednopłciowe ocenił jako „intrygę ojca kłamstwa, którego celem jest zmylenie i zwodzenie dzieci Bożych”.


W jednym z przemówień z roku 2011 stwierdził, że Argentyna cierpi, raniona przez demagogię, totalitaryzm i korupcje. Zarzucał także administracji prezydent Kirchner dążenie do zdobycia nieograniczonej władzy. Z kolei prezydent stwierdziła, że jego wypowiedzi przywodzą jej na myśl "średniowiecze" i "inkwizycję".


W Buenos Aires miał mieszkać w skromnym mieszkaniu, zrezygnował z rezydencji i prymasowskiej limuzyny, na co dzień korzystał z publicznej komunikacji. Widywano go na ulicach jeżdżącego rowerem.


W 2001 roku odwiedził hospicjum dla osób chorych na HIV. W trakcie wizyty umył i ucałował stopy 12 pacjentów.
Wszystkie fotografie pochodzą z agencji FORUM


DATA: 2013-03-15 11:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

WLASCIWY CZLOWIEK NA WLASCIWYM MIEJSCU MOCNO PRZYPOMINA NASZEGO PAPIEZA DLATEGO MODLMY SIE ZA NIEGO JAKO PAPIEZA NOWEGO NASZEGO I CALEGO SWIATA
ponad 5 lat temu / ADA
 
Chwała Panu za Nowego Papieża Franciszka, będę się modlić za Ciebie Ojcze Święty i za cały Kościół Święty, na którego czele stoisz, jako człowiek i współpracując z łaską Boga, poprowadzisz GO, Bóg z Tobą :)
ponad 5 lat temu / moba
 
Papież ostrzega W pierwszych słowach wypowiedzianych do wiernych określił siebie mianem wybranego na urząd papieski "(z) końca świata"
ponad 5 lat temu / jm
 
Oczywiście, że jest on Papierzem końca "starego" świata i początkiem "nowego" świata.
ponad 5 lat temu / Bambo1968
 
Cieszymy się bardzo, nawet nasz 4letni synek oglądał transmisje. Modlimy się za ciebie Ojcze Święty o zdrowie, siłę i Błogosławieństwo Boże
ponad 5 lat temu / dd
 
@Br.Dominik. Zgadzam się z Tobą w 100%. "Podobno", "chodzą słuchy" ,"mówi się że" - takie sformułowania bardziej pasują do pogaduszek przekupek na targu, a nie do poważnej dyskusji. Jaki będzie Papież Franciszek, to już czas pokaże. My jeśli chcemy jakoś Mu pomóc, najlepsze co możemy zrobić, to pomodlić się za Niego.
ponad 5 lat temu / MrLunatic
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.