DZISIAJ JEST
ŚRODA 23 SIERPNIA
Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
Imieniny obchodzą:
Apolinary, Filip, Ireneusz
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Franciszek I - papież "z końca świata"

Data publikacji: 2013-03-13 20:00
Data aktualizacji: 2013-03-15 11:39:00
Franciszek I - papież "z końca świata"
forum / reuters

Nowym papieżem został wybrany argentyński kardynał Jorge Bergoglio. Przyjął imię Franciszek. Jest 266. Wikariuszem Chrystusa. Ma 77 lat, jest jezuitą. W pierwszych słowach wypowiedzianych do wiernych określił siebie mianem wybranego na urząd papieski "z końca świata". 

 

Papież rozpoczął swoje wystąpienie od modlitwy w intencji "naszego biskupa emerytowanego Benedykta XVI. Módlmy się razem za niego, by Pan mu błogosławił i Matka Boża strzegła".  "Przed błogosławieństwem proszę was o modlitwę do Pana prosząc o błogosławieństwo dla mnie" - powiedział nowo wybrany papież Franciszek do wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra. "Rozpocznijmy razem tę drogę braterstwa, miłości, wzajemnego zaufania" - powiedział z loggi bazyliki.

Jorge Bergoglio jest synem włoskiego imigranta, Jego ojciec był pracownikiem kolei, posiada czworo rodzeństwa. W 2005 roku miał cieszyć się największym poparciem wśród kardynałów zaraz po kard. Ratzingerze. Został wybrany w piątym głosowaniu, poprzedni papież w czwartym.

 

Nowy papież był arcybiskupem Buenos Aires i tym samym Prymasem Argentyny.  20 maja 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym, sakry biskupiej udzielił mu 27 czerwca 1992 arcybiskup Buenos Aires kardynał Antonio Quarracino; w czerwcu 1997 roku promowany na arcybiskupa-koadiutora tej archidiecezji. Objął rządy 28 lutego roku następnego, po śmierci kardynała Quarracino. W listopadzie 1998 został jednocześnie ordynariuszem dla wiernych rytów orientalnych, mieszkających w Argentynie (bez własnego ordynariusza). Pełnił funkcje Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Argentyny oraz wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny. Przed wstąpieniem do Towarzystwa Jezusowego odebrał wykształcenie wyższe w zakresie chemii.

 

Jako kardynał, dał się poznać jako krytyk rządów prezydent Cristiny Fernández de Kirchner. Mimo tego oraz mobilizacji argentyńskiego Kościoła, lewica zinstytucjonalizowała związki osób tej samej płci oraz projekty służące promocji antykoncepcji i sztucznego zapłodnienia. Odnosząc się do zagrożenia związanego z ideologią homoseksualną tłumaczył, że jest ona „destrukcyjną pretensją wobec planu Boga”, projekt ustawy wprowadzającej związki jednopłciowe ocenił jako „intrygę ojca kłamstwa, którego celem jest zmylenie i zwodzenie dzieci Bożych”.


W jednym z przemówień z roku 2011 stwierdził, że Argentyna cierpi, raniona przez demagogię, totalitaryzm i korupcje. Zarzucał także administracji prezydent Kirchner dążenie do zdobycia nieograniczonej władzy. Z kolei prezydent stwierdziła, że jego wypowiedzi przywodzą jej na myśl "średniowiecze" i "inkwizycję".


W Buenos Aires miał mieszkać w skromnym mieszkaniu, zrezygnował z rezydencji i prymasowskiej limuzyny, na co dzień korzystał z publicznej komunikacji. Widywano go na ulicach jeżdżącego rowerem.


W 2001 roku odwiedził hospicjum dla osób chorych na HIV. W trakcie wizyty umył i ucałował stopy 12 pacjentów.
Wszystkie fotografie pochodzą z agencji FORUM

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
ADA
WLASCIWY CZLOWIEK NA WLASCIWYM MIEJSCU MOCNO PRZYPOMINA NASZEGO PAPIEZA DLATEGO MODLMY SIE ZA NIEGO JAKO PAPIEZA NOWEGO NASZEGO I CALEGO SWIATA
moba
Chwała Panu za Nowego Papieża Franciszka, będę się modlić za Ciebie Ojcze Święty i za cały Kościół Święty, na którego czele stoisz, jako człowiek i współpracując z łaską Boga, poprowadzisz GO, Bóg z Tobą :)
jm
Papież ostrzega W pierwszych słowach wypowiedzianych do wiernych określił siebie mianem wybranego na urząd papieski "(z) końca świata"
Bambo1968
Oczywiście, że jest on Papierzem końca "starego" świata i początkiem "nowego" świata.
dd
Cieszymy się bardzo, nawet nasz 4letni synek oglądał transmisje. Modlimy się za ciebie Ojcze Święty o zdrowie, siłę i Błogosławieństwo Boże
MrLunatic
@Br.Dominik. Zgadzam się z Tobą w 100%. "Podobno", "chodzą słuchy" ,"mówi się że" - takie sformułowania bardziej pasują do pogaduszek przekupek na targu, a nie do poważnej dyskusji. Jaki będzie Papież Franciszek, to już czas pokaże. My jeśli chcemy jakoś Mu pomóc, najlepsze co możemy zrobić, to pomodlić się za Niego.
Br.Dominik
Portafidei Niestety, o czym nie piszecie, jest też znany ze swoich modernistycznych poglądów. Podobno tępił w swojej diecezji wszystkich księży podejrzanych o tradycjonalizm. chciał bym się ustosunkować do tego co napisała ta osoba! można wiele każdemu za rzucić. "podobno" to nie ma Boga powie jeden na forum i dzieci to podchwycą. PISZCIE FAKTY A NIE MITY !! MÓDLCIE SIĘ ZA PAPIERZA FRANCISZKA.
mardo
Chwała Panu za nowego Papieża! Niech ma siłę poruszyć serca tych co od Kościoła odeszli
Fearless Wretch
+
Witaj kochany Ojcze Święty Franciszku. Życzę Ci zdrowia,siły i błogosławieństwa Bożego.Obiecuję modlitwę za Ciebie a Ty modlij się za moją nieszczęśliwą Ojczyzne Polskę i Polaków. Serdecznie pozdrawiam Irena lat 63
Tubatoon
W kwestii formalnej: papież przyjął imię Franciszek, a Franciszkiem I-szym zostanie dopiero wtedy, gdy jakiś papież powtórnie przyjmie to samo imię.
Portafidei
Niestety, o czym nie piszecie, jest też znany ze swoich modernistycznych poglądów. Podobno tępił w swojej diecezji wszystkich księży podejrzanych o tradycjonalizm.
Eleonora
Bergoglio-Borgiogilo na początku przeczytałam. I pomyślałam \'wtf\' ? :P Powodzenia Franciszku :)
Lukasz
Niech Pan nasz błogosławi nowego papierze i prowadzi go w swojej mądrości przez Ducha Świętego! A co do Piotra Skargi jeżeli chcemy jedności wśród chrześcijan nie powinniśmy afiszować się osobami znani z historii jako prześladowców reformacji a przede wszystkim skupić się na Jezusie Chrystusie, który pragnie mieć z nami wszystkimi osobistą relacje ; )
fred
Niech bedzie Bog uwielbiony za nowego papieza
Ratter
W sumie nie jest źle. Jeżeli wybrał imię ze względu na św. Franciszka z Asyżu, to na starcie ma u mnie plus. Szkoda, że tak się wyraża o homoseksualistach, ale uznaję, że kler po prostu tak ma - walczy z tym dla zasady. Ja tam do gejów nic nie mam, dopóki się nie afiszują z tym, ale tak samo mam z hetero. Nevermind. Powodzenia, Franciszku, obyś coś zmienił na lepsze.
Magda
Niech Cię Bóg błogosławi Ojcze!
Św. Franciszek Ksawer, jezuita :)
Modlitwa św. Franciszka Ksawerego o nawrócenie pogan Boże Przedwieczny, Stwórco wszechrzeczy, pomnij, że dusze niewiernych są dziełem rąk Twoich, uczynione na obraz i podobieństwo Twoje. Oto, Panie! ku zelżywości Twojej piekło się tymi duszami napełnia. Pomnij, że Syn Twój Jezus Chrystus dla ich zbawienia poniósł najokrutniejszą śmierć. Nie dopuszczaj, błagam Cię, aby Syn Twój u tych niewiernych miał być dłużej przedmiotem wzgardy. Daj się ubłagać modlitwami dusz świętych i wołaniem Kościoła, najświętszej Oblubienicy najświętszego Syna Twego, pomnij na miłosierdzie Twoje, a zapomniawszy na ich bałwochwalstwo i niewierność spraw, by i oni przyszli do uznania Tego, którego posłałeś, Pana Jezusa Chrystusa, który jest Zbawicielem, Życiem i Zmartwychwstaniem naszym, przez któregośmy wybawieni i uwolnieni zostali, któremu niechaj będzie chwała na wieki wieków. Amen. Modlitwa ( św. Franciszka) do Najświętszej Maryi Panny Święta Boża Rodzicielko, słodka i dostojna! Błagaj za n
KK
Do Katolik: co zrobil? przeczytaj ostatni paragraf artykulu. To juz calkiem niezle... mam nadzieje, ze bedzie mial sile i moc Ducha Sw do dalszej walki o poglady chrzescijanskie.
falcon777pl
Abemus Papam ! Samo przybrane imię mówi dużo, choć życiorys i sposób dotychczasowego życia też jest godny podziwu. Oby była tak jak Święty Franciszek z Asyżu a wszystko będzie w jak najlepszym porządku. Niech Duch Święty Cię prowadzi nasz nowy Franciszku I.
Krystyna
To palec Boży! Bardzo się cieszę! Będę się modlić za Papieża Franciszka I i za kościół na całym świecie!
Gaba1975
Bóg z Tobą, pozwól nam wszystkim odzyskać wiarę w kościół katolicki.
Acha
Bardzo się cieszę, i całym sercem wspieram Nowego Ojca Świętego Franciszka
krakowiak
słuchajcie, to teraz może zostaną wysłuchane modlitwy z Krakowa i zostanie wyniesiony na ołtarze ksiądz PIOTR SKARGA!
Łukasz
:)
Robert
Oby nowy Papież Franciszek,był tak skuteczny jak Jezuita Piotr Skarga !!!
Francisco
Nasz nowy biskup Franciszek I jest Konserwatystą wyraża sprzeciw w obec nowoczesnych "ruchów seksualnościowych". poczytaj więcej na anglojęzycznej wikipedi!
/\\/\\
Wspierajmy go. Trzeba pokazać, że nie wstydzimy się Jezusa, Kościoła i heteroseksualności. Niech nas zobaczą.
aga
w telewizji powiedzieli,że ma 67 lat dodaliście mu 10
Piotrek
Do Katolik Z tego co czytałem jest to konserwatysta innymi słowy człowiek wierny Pismu Świętemu więc nie musisz się martwić Dużo mówiło się ,że papieżem powinna zostać osoba młodsza tym bardziej ,że po ostatnich incydentach w Watykanie jest dużo do zrobienie tym bardziej ,że propaganda antykatolicka jest coraz mocniejsza. Tak czy inaczej życzę Franciszekowi wszystkiego najlepszego a wszystkim osobą którę chłodno podchodzą do nowego papieża aby dali mu czas , a być może z czasem się do niego przekonają ; )
luke
Jezuita - Piotr Skarga raduje się tam w Górze...
Hanna
Duchu Święty! Dziękuję za Naszego Papieża Franciszka! Błogosław Jego dziełu i niech prowadzi nas, owczarnię Chrystusową bezpiecznie.
Kinga
Zobaczymy jaki będzie :) Ale wydaje się, że ma w sobie to coś.
yohugo
Ave Francesco .
Katolik
Do którego obozu przynależy? Liberałowie, konserwatyści czy jakaś inna opcja. Są jakieś jego dzieła, zrobiła coś co by pozwalało ocenić jego poglądy? Coś radykalnie dobrego lub złego.
szczęście
Niech Duch Święty prowadzi Ciebie i z tobą cały Kościół Chrystusowy. Szczęść Boże!
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.