DZIŚ JEST:   26   KWIETNIA   2018 r.

Matki Bożej Dobrej Rady
Św. Marcelina, papieża
Św. Anakleta, papieża
 
 
 
 

Fińskie prawo przeciwko „zielonym ludzikom”. Ma zapobiegać hybrydowej napaści

Fińskie prawo przeciwko „zielonym ludzikom”. Ma zapobiegać hybrydowej napaści
Fot. Michal Burza / Zuma Press / FORUM

Od soboty obowiązuje na terenie Finlandii prawo zakazujące wjazdu na teren państwa oraz przebywania w nim grup wojskowych bez oznaczeń i dystynkcji.

 

Nowe prawo zostało zatwierdzone przez prezydenta Sauli Niinisto oraz ministra obrony Jussi Niinisto. Za nieoznaczone wojska uważane są umundurowane grupy odpowiadające siłom militarnym, działające w imieniu lub za zgodą obcego państwa, uzbrojone i wyposażone w sprzęt wojskowy, których przynależności państwowej nie można rozpoznać.


Resort obrony tłumaczy, że przepisy mają wzmocnić ochronę integralności państwa oraz lepiej reagować na ewentualne zagrożenia.


To odpowiedź na taktykę tzw. wojny hybrydowej, zastosowanej przez Rosję przy aneksji Krymu przed trzema laty. Kluczowy dla powodzenia operacji okazał się udział w niej nieoznakowanych oddziałów dysponujących ciężkim sprzętem pozbawionym symboli i opisów wskazujących na jego pochodzenie.

 


Źródło: onet.pl

RoM 


DATA: 2017-07-16 19:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Durne prawo na miarę zidiociałej do reszty Europy. Przypomina to trochę "receptę" na niekumatych muzułmańskich gwałcicieli, zalecaną skandynawskim kobietom (jakkolwiek Finlandia nie jest zaliczana do Skandynawii), polegającą na pokazywaniu napastnikowi gestem, że napadnięta nie życzy sobie być zgwałcona. Do tej pory prawa o "zielonych ludzikach" nie było, więc Finlandię można było najechać bez reakcji ze strony tego państwa, wystarczyło tylko zdjąć dystynkcje wojskowe. Uff, zdążyli na czas. Z Panem Bogiem.
9 miesięcy temu / Stefan
 
Do tej pory myślałem tak - jak ktoś jest umundurowany i ma symbol obcego państwa, to jest żołnierzem. Jeśli strzela, to można i do niego strzelać, a jak się go złapie, to jest jeńcem wojennym i idzie do niewoli lub pod sąd wojenny. Jak jest bez symboli i strzela, to jest szpieg/dywersant i idzie pod mur bez sądu.
9 miesięcy temu / x. Tomko
 
Swoją drogą, dziwne trochę, że trzeba mieć specjalny przepis, by bronić się przed agresją zbrojną na większą skalę. Myślałem, że tego typu sytuacje rozwiązują przepisy o stanie wyjątkowym albo wojennym. Następnym krokiem będzie prawo zakazujące wrogim wojskom atakowania państwa - bo bez tego prawa armia nie będzie mogła się bronić...
9 miesięcy temu / x. Tomko
 
Jesteśmy grupą umundurowaną - to widać. Mamy uzbrojenie i sprzęt - też widać. Nie można rozpoznać naszej przynależności państwowej - no bo nie widać z kolei. Ale jak nam udowodnicie, że działamy "w imieniu lub za zgodą obcego państwa"? My tak tylko sobie do was strzelamy, spontanicznie, bez rozkazu...
9 miesięcy temu / x.Tomko
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.