DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 20 SIERPNIA
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
XX Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Bernard, Samuel, Sobiesław
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

„Faktyczna schizma”. Komunia dla rozwodników w Niemczech, ale nie w Polsce

Data publikacji: 2017-06-16 07:00
Data aktualizacji: 2017-06-14 08:16:00
„Faktyczna schizma”. Komunia dla rozwodników w Niemczech, ale nie w Polsce
fot. pixabay.com

W Kościele pogłębia się „faktyczna schizma” – przekonuje niemiecki dziennik katolicki  Die Tagespost. Podczas gdy dla polskich biskupów w sprawie rozwodników wciąż obowiązuje Familiaris consortio, dla hierarchów zza Odry liczy się już tylko „otwarcie” dokonane przez Amoris laetitia.

 

Na tle sprawy dopuszczenia rozwodników w nowych związkach do Komunii świętej w Kościele katolickim widać pogłębiającą się niezgodność czy wręcz „faktyczną schizmę” – przekonuje na łamach opiniotwórczego katolickiego dziennika niemieckiego Die Tagespost jego były redaktor naczelny, obecnie rzymski korespondent, Guido Horst.

 

Dziennikarz wychodzi od ogłoszonej niedawno decyzji polskiego episkopatu w sprawie implementacji adhortacji apostolskiej Amoris laetitia. Biskupi uznali, że w kwestii dopuszczania rozwodników w nowych związkach do Komunii świętej wszystko pozostaje jak dawniej, a zatem aktualne są obostrzenia nałożone przez Familiaris consortio. Do sakramentów mogą przystępować tylko ci rozwodnicy, którzy żyją w nowym związku jak brat z siostrą.

 

„W ten sposób w środku Europy powstała sytuacja dwutorowego duszpasterstwa, co jest coraz bardziej charakterystyczne dla całego Kościoła katolickiego” – pisze Horst.

 

„Niemiecki episkopat w lutym tego roku zdecydował w sprawie dopuszczenia rozwodników w nowych związkach do Komunii inaczej, ogłaszając w oświadczeniu, że Amoris laetitia otwiera możliwość dopuszczenia do sakramentów w szczególnych wypadkach, po procesie poszukiwania decyzji i ukształtowania sumienia” – wyjaśnia.

 

W ten sposób, kontynuuje Horst, powstała niezwyczajna dla Kościoła sytuacja, w której cywilnie rozwiedzeni katolicy z polskiego Zgorzelca mogą przekroczyć Nysę Łużycką i szukać w niemieckim Görlitz księdza, który dopuści ich do Komunii. Katolicy w Niemczech mają dziś prawo do podjęcia w swoim sumieniu decyzji o przystępowaniu do sakramentów, w Polsce zaś - nie.

 

„Ta odmienna praktyka w jednym z centralnych aspektów teologii sakramentalnej i duszpasterstwa małżeńskiego – niektórzy mówią tu o faktycznej schizmie – dotyczy jednak nie tylko Niemiec i Polski. Większość biskupów Afryki stoi po stronie polskiego Kościoła. Inne Kościoły lokalne, tak jak Niemcy, idą za papieżem i jego pismem Amoris laetitia, które rzeczywiście otworzyło w niektórych przypadkach drzwi” – pisze Horst.

 

Dziennikarz przypomina, że biskupi Buenos Aires trzymają się wiernie koncepcji Franciszka, podczas gdy hierarchowie z Malty idą jeszcze dalej i dopuszczają do Komunii tych rozwodników, którzy uważają, że mogą ją przyjmować. To swoiste wcielenie w życie hasła „Komunia dla wszystkich”, pisze Horst, które zdają się popierać także biskupi Filipin.

 

Od czasu ukazania się Amoris laetitia „światowy episkopat nie mówi już tym samym językiem”, kończy autor.


Pach

źródło: die-tagespost.de

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
r
@Gekon: musi??? A niby dlaczego musi? Niby dlaczego chore sumienie zdemoralizowanego nowoczesnego postępowca nie może rozeznać że czystość jest średniowiecznym zabobonem?
Gekon
A ja nie widzę różnicy pomiędzy praktyką w RFN s RP. Wszakże owo rozeznanie w sumieniu musi prowadzić do wniosku o życiu w czystości jak brat ze siostrą!
tradycja
@ma - jeśli myślisz, że Familiaris consortio miało za zadanie uregulować zastane nieprawidłowości to jestes w błędzie. FC jest aktualne cały czas i teraz jeszcze bardziej niż dawniej. Wszyscy rozwodnicy w kolejnych zwiazkach korzystają z wątpliwego dobrodziejstwa FC, bo mogą żyć razem bez rozstania się, czyli w grzechu wiarołomstwa.
r
@ma. Masz obrzydliwy zwyczaj wypierania się własnych słów. Przecież napisałeś: "Zatem twoje obawy są niepotrzebne". Nie dodałeś: "zdaniem papieża", a bez tego dopowiedzenia sugerujesz że osobiście tak uważasz. Napisałeś też: "W związku z tym przypuszczam, że przestrzeganie jakichkolwiek przykazań też nie ma sensu." Tutaj ze słowa "przypuszczam" jasno wynika że to Twoje osobiste zdanie. I to ma być "prawda", że przestrzeganie przykazań nie ma sensu? Opamiętaj się i głoś jak katolik: tak-tak, nie-nie, a nie jak heretyk który jak widzisz kolejny raz potwierdził że uważa Pana Jezusa za kłamcę, gdyż Pan Jezus potwierdził istnienie piekła i potwierdził że nie będzie ono puste.
ma
@r: masz obrzydliwy zwyczaj przypisywać komuś coś czego nie powiedział. Wyraźnie odwołałem się do AL 297: "Nikt nie może być potępiony na zawsze bo to nie jest logika Ewangelii!" I nie ja napisałem te słowa. Jak nie znasz tekstów źródłowych to się nie wypowiadaj.
Rzymski Katolik
Nauka i postanowienie dopuszczenia rozwodników żyjących w nowych związkach do Komunii Św. w niektórych przypadkach to herezja i kpina. Jezus Chrystus odpuszcza grzechy jawnogrzesznicy i mówi jej idz a od tej pory już nie grzesz. Nie mówi grzesz w niektórych przypadkach a jeśli jacyś Hierarchowie Kościoła uczą i czynią inaczej to tracą swój prymat władzy i nie należy za nimi iść. Już Św. Papież Jan Paweł 2 powiedział że stajemy dziś w konfrontacji między Kościołem i antykościołem, Ewangelią i jej zaprzeczeniem. Pozostańmy wierni Kościołowi mimo zamętu w Nim. Nie zbłądzimy jeśli będziemy kierować się tradycyjnym zgodnym z Ewangelią nauczaniem Kościoła Rzymskokatolickiego sprzed soboru watykańskiego 2 bo zamęt który powstaje po soborze jest starannie zaplanowany przez duchownych modernistów. Podążajmy za prawymi Kapłanami bo poza Chrystusem nie ma zbawienia a tylko wieczne potępienie i rozpacz
ma
@r: A Szanowny Pan czytał w ogóle Amoris Laetitia, albo np. wypowiedź gen. Jezuitów. Wypowiadacie się razem z kolegą @ma o sprawach, o których nie macie pojęcia. Jeżeli dla Was herezje są dobre to Wasza sprawa. Od kiedy to papież jest ważniejszy niż Prawda?
Michu.
@ma Przestrzeganie przykazań ma sens, chyba, że ktoś to robił tylko z bojaźni przed piekłem, ale to niskie moralnie. Komu potrzebne jest piekło? Z pewnością satanistom. Dla katolików ważny jest Bóg, a nie żaden szatan. Podważanie istnienie piekła jest zasadne, ponieważ wieczna kara nie koresponduje z miłosierdziem.
@ma
Jesli juz to Papiez Franciszek.Synod w glosowaniu wiekszascia glosow zezwolil na zmiany w AL.Mnie spowiednik dal rozgrzeszenie zgodnie z nauka Kosciola Katolickiego.Proboszcz to w pelni akceptuje.Twoje zdanie nie ma dla mnie zadnej wartosci.Szanuje Twoj poglad bo masz prawo sie nie zgadzac z najnowsza nauka Kosciola Katolickiego,to jest Twoj problem,radz sobie sama ,a nie oczerniaj innych.
r
@ma: brawo, zszedłeś do poziomu Michu. Przybijcie sobie piątkę i wspólnie głoście postępowe herezje że piekła nie ma, a grzeszyć można do woli. Tylko pamiętaj jaki będzie los szerzących zgorszenie.
ma
@kali: skoro uważasz, ze Komunia Święta dla rozwodników "tak", to także przyjmujesz, że piekła nie ma (AL 297). Zatem Twoje obawy są niepotrzebne. Piekło niejako obowiązuje tych co uważają, że rozwodnicy do Komunii Świętej nie powinni przystępować bo żyją w grzechu ciężkim. No chyba, że uznają za ważną dla nich wykładnię z "Familiaris consortio", chociaż ona przede wszystkim dotyczyła stanu, który w KK odziedziczył niejako Jan Paweł II a nie późniejszych praktyk. Problem w tym, że wg. tego co w Nowym Testamencie, piekło jednak istnieje. Ale każdy ma wolną wolę i może wierzyć w co chce. W każdym razie "Franciszek" stwierdził autorytatywnie, że piekła nie ma. W związku z tym przypuszczam, że przestrzeganie jakichkolwiek przykazań też nie ma sensu.
kali
Proboszcz swierdzil,ze on na razie rozgrzeszenia dac nie moze ale rozumie sytuacje,ze AL obowiazuje i jest najnowszym waznym nauczaniem wiec kto ma mozliwosc i wyjezdza za granice moze tam isc do spowiedzi,a on jako proboszcz takie zachowania akceptuje.Wiec niektorzy przy okazji pobytow za granica chodza do spowiedzi gdzie nawet polscy ksieza daja czasem rozgrzeszenia.O tym kto do piekla pojdzie na pewno nie na forum ta decyzja zapadnie.
Michu.
Zastanawiam się, czy tak ważne jest zdanie episkopatu? Powinni potwierdzić jedynie to co już ogłosił papież. Argentyna, kraj rodzinny papieża wdraża w życie jego zalecenia. Polski Kościół musi działać szybciej i także przystąpić do postępowych zmian.
tradycja
@kali - za 15 euro to masz bilet do piekła. Zastanów się czy warto korzystać z tych "tanich linii".
kali
Cala Europa przyjela AL papieza Franciszka,tylko w Polsce wiedza lepiej od Papieza,na szczescie bilet na lot to tylko 15 Euro/powrotny na tanie linie/,kazdy moze wybrac .
Ada
Nie byłabym taka pewna, że w Polsce będzie inaczej niż w Niemczech. Dlaczego nasi biskupi tyle czasu nie mogą się zdecydować co z tą Komunią i nie wydali jeszcze żadnych decyzji? Milczenie świadczy, że jednak coś planują, zapewne ułatwienia dla cudzołożników.
vlad
De facto, polscy biskupi jeszcze nic nie wydali na piśmie. Póki co, tylko zapowiadają. Zapowiedzi nic nie znaczą. Liczy się dokument. Tego jeszcze nie ma. I to jest smutne, że jeszcze go nie ma...
aaa
No dobra, przystąpią do Komunii Świętej, ale co ze Spowiedzią Świętą? Przecież Komunia Święta nie odpuszcza grzechów ciężkich (pomińmy na razie kwestię, że przystępując niegodnie popełniamy świętokradztwo). Na co ludziom taka Komunia Święta, która niczego nie zmienia na dobre? Ja wiem na co. W Niemczech w Kościołach KAŻDY poza kilkoma Polakami idzie z marszu do Komunii Świętej. Czyżby żyli tam sami święci? Po prostu Niemcy uważają, że Komunia Święto to jakieś "prawo człowieka" i po prostu się należy. Idą, bo wszyscy idą. Nie chcą być "wykluczeni". Natomiast o realnej Obecności i Łaskach nie myślą wcale. Dla nich Komunia to tak jak "wielbienie" protestanckie - ot jakieś tam wyrażenie religijności.
r
@PREZES1: Odpowiedź na to pytanie daje św. Paweł w 1Kor11,27-29: "Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej. Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije".
PREZES1
A czy można w Polsce być ministrantem przyjmować komunię świętą w niedzielę żyjąc w związku partnerskim tak jak w powiecie stargardzkim
Waldi
Masoneria coraz bardziej niszczy kościół w Europie Módlmy się o Ducha Świętego i pomoc Maryi
Alek
"Po procesie poszukiwania decyzji i ukształtowania sumienia? sporo było przekonanych o słuszności swego działania hitlerowców. Też powinni być dopuszczeni do komunii, zamiast być skazywanymi w Norymberdze. Ci, którzy dokonują oszustw podatkowych również mają tak ukształtowane sumienia, bo inaczej by się krępowali. Tudzież neonaziści, pedofile, płatni mordercy, terroryści. To, co zrobił niemiecki episkopat, "rzeczywiście otworzyło w niektórych przypadkach drzwi?, a podejrzewam, że stopniowo otworzy we wszystkich. Coś tu jednak nie gra. Skoro wszystkie grzechy są O.K., to po co komu zbawienie. Po co istnieje jeszcze niemiecki episkopat. Nie ma po co ludzi nawracać, więc jest zbyteczny. Zamiast żyć z (po)datków od wiernych niech się zatrudnią gdzie indziej.
Miro
(Ga, 1, 6-9) "Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść do innej Ewangelii. Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy ? niech będzie przeklęty! Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam ktoś głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście ? niech będzie przeklęty!" Nawet "anioł z nieba" nie może zmienić nauczania Chrystusa, tym bardziej papież czy jakiś episkopat. A zamęt w teologii małżeństwa zaczął się już wiele lat temu, za sprawę JP II. To co obserwujemy teraz to tylko nieuniknione konsekwencje, ulepszania i unowocześniania małżeństwa przez Jana Pawła drugiego.
Ola
Jak osoby żyjące jawnie w grzechu ciężkim mogą przyjmować Ciało naszego Pana Jezusa Chrystusa. Gdyby oni (niestety biskupi również) naprawdę wiedzieli, jak święty jest Bóg, taka schizma nigdy nie miałaby miejsca. "Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha.Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije". 1 Kor 11, 28-29
r
Ap22,11: "...plugawy niech się jeszcze splugawi...". Po to jest potrzebna Komunia zatwardziałym grzesznikom o zdeprawowanych sumieniach - by mogli popełniać grzech świętokradztwa, a tym samym jeszcze bardziej się splugawić.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.