DZISIAJ JEST
PIĄTEK 22 WRZEŚNIA
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Maurycy, Joachim
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Expose Merkel: państwa UE muszą zaakceptować utratę suwerenności

Data publikacji: 2013-12-19 17:00
Data aktualizacji: 2013-12-19 13:57:00
Expose Merkel: państwa UE muszą zaakceptować utratę suwerenności
fot.THOMAS PETER/Reuters/FORUM

Angela Merkel podczas expose wygłoszonego w parlamencie, inaugurującego jej trzecią kadencję na stanowisku kanclerza podkreśliła, iż remedium na wszystkie bolączki Niemiec i UE będzie „więcej Europy w Europie”. Innymi słowy szefowa niemieckiego rządu opowiedziała się za oddelegowaniem przez rządy krajowe większej władzy do instytucji unijnych.


W dwudziestominutowym przemówieniu wygłoszonym w Bundestagu Merkel skupiła się na sprawach Europy i jej dalszej integracji. Podkreśliła, iż priorytetem jej rządu będzie lobbowanie na rzecz wprowadzenia ściślejszego nadzoru polityki gospodarczej poszczególnych państw członkowskich Unii. Wg kanclerz „Niemcy tylko wtedy będą silne, gdy Europa się wzmocni”.  


Dla wielu słowa Merkel  „więcej Europy w Europie” są nie do przyjęcia. O ile kraje Europy południowej, korzystające z pakietów pomocowych są zainteresowane ściślejszą integracją, to rozumieją ją jednak w kontekście większego zaangażowania wszystkich członków UE w ponoszenie ciężarów zadłużenia. Akceptacja pomysłów Merkel z kolei oznacza utratę suwerenności.


Niemcy chcą nie tylko kontrolować budżety poszczególnych państw UE, ale także mieć nadzór na całą ich gospodarką. Merkel w expose wypowiedziała się za systemem „wiążących umów” pomiędzy rządami państw członkowskich a Komisją Europejską, ramieniem wykonawczym UE. Komisja miałaby określać reformy strukturalne, jakie powinny przeprowadzić dane kraje. W zamian za rezygnację z suwerenności Niemcy obiecują pewną formę pomocy finansowej w razie poważnych kłopotów.


Kanclerz zaznaczyła w przemówieniu, iż Europa musi się rozwijać, a kraje UE muszą zaakceptować fundamentalną zmianę, w tym utratę suwerenności . - Każdy, kto chce więcej Europy musi zaakceptować to, iż niektóre zadania będą przekazane innym podmiotom – mówiła.


Wobec rosnących w siłę partii eurosceptycznych coraz więcej polityków wyraża swoje obawy dot. wyrzeczenia się suwerenności. Ich zdaniem mówienie o potrzebie głębszej integracji, zrzeczeniu się suwerenności itp. przysporzy więcej wyborców partiom antyunijnym, a co za tym idzie oni mogą nie dostać się do Parlamentu Europejskiego. Wskazują także na niebezpieczeństwo wkroczenia Europy na drogę dezintegracji, która może się okazać procesem trudnym do opanowania.


Kanclerz zaprezentowała własną wizję europejskiej polityki obronnej. W przeciwieństwie do Francuzów, Niemcy nie chcą wysyłać żołnierzy europejskich na misje w ogarniętych konfliktami regionach, lecz opowiadają się za systemem szkoleń organizowanych w państwach partnerskich, by same potrafiły one rozwiązywać swoje problemy. W tej chwili np. niemieccy oficerowie szkolą żołnierzy armii rządowej w Mali. Merkel opowiada się także za dostarczaniem pomocy wojskowej.

 

Źródło. Wall Street Journal, dw.de, AS.

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
slavauskas
Po czym poznać , że przekraczały granicę Polsko Niemiecką? Po tym że krowy są ładniejsze od kobiet.
nikt
było by super mieć jakieś linki do źródeł tekstu, bo aż się wierzyć nie chce co się czyta
Yoo
Nie wszystko wygląda i jest jak tu piszą. Merkel to kukła, jest szantażowana i to widać jak na dłoni, ciekawe kiedy mnie ktoś uciszy za te ,,brednie\'\'
Klon
Już od jakiegoś czasu podejrzewałem, że kobieta oszalala.... teraz zaczynam się upewniać. Dla zdrowia psychicznego polityków i dobra narodów dwie kadencje funkcyjne to powinien być Max!!!
buba
Więcej Europy w Europie ha...to tak jak więcej cukru w cukrze...Tylko o tym cukrze to była dobra komedia a w wykonaniu pani Merkel to nawet tragifarsą nie jest
johnny33
pani Merkel ,,,czas odejsc nie obrazaj ludzi ,,,my jestesmy inteligentni
Oleg
Panstwo, Ukraina z wamy, trzymajmy sie razem!!!
misio
Następne bzdety w które sama nie wierzy, że sie udadzą!To może kierować do "ślepych i zapijaczonych baranków"z ulicy, bo trzeźwo myślący niemcy też już mają dość!
O:
No i Niemcy rządzą i dalej chcą rządzić w Europie.Z tego nic dobrego nie wyniknie.Widać jaką politykę prowadzą z uchodźcami.W krótce będą mieli to co w Francji i Belgii.Niemcy doprowadzą do III wojny światowej...
Gosia
UNIA EUROPEJSKĄ BEZ NIEMIEC.
PATRIOT
sOWIET UNION nie przetrwał,nie przetrwa też EWROPE UNION.Sztuczne twory nie mają prawa bytu.Oręż pole walki to jedno co tworzy byty trwałe.
Jojo
Ręce niemieckie z daleka od Polski bo wyjdziemy na tym jak zawsze
ananas94
Merkel powinna odejśc od polityki , starośc daje się we znaki . Niech na jej miejsce wejdzie jakiś młody człowiek trzeźwo i logicznie myślący
Yyy
Ludzie podpiszcie petycję krążące na różnych portalach o wyjściu z UE. Tak dalej być nie może. Nie będą nami niemcy rządzić ????????????
Reńka
to "uchodźcy\' mają być armią, która będzie pilnowala porządku w Europie?
Huckelbery
Ja jestem za wystapieniem z unii europejskiej bo razaz nas zaczipuja.
bobas
Przed tym Moskwa, a teraz Berlin. Ciągle być posłuszny.
Leo
Europa narodów tak. Europa Niemiec nie . Tyle głosów jednakowych ile państw .
ania
jej juz calkowicie odbilo oni niemcy maja nazucac wszyskim co mozna i co trzeba zakceptowac i pogogic sie z utrata suwerenosci ponstwowej czyli ze jest to nowa wersja drugiej wojny swiatowej bez ruskich.Jej suwerennosc nalezy ograniczyc bo pomalu zachowuje sie jak onkel adolf.to jest chore i ona i jej pomysly sa chore czy w Europie mamy jeszcze zdrowych i normalnych ludzi- chyba nie bo takie osoby nikt zreowy by nie stawial na stanowisko Kancleza.
Patriota
Tfu! Polska musi wyjść natychmiast z UE. Zdrajców Narodu traktować jak zbrodniarzy wojennych. Przywrócić granice!
NuNu
Ona chyba już całkiem zwariowała ?
Kazimierz
Niemcy już dwa razy w zeszłym stuleciu chciały mieć władze nad Europą.Niemcy chcą nie tylko kontrolować budżety poszczególnych państw UE, ale także mieć nadzór na całą ich gospodarką. Merkel w expose wypowiedziała się za systemem ?wiążących umów? pomiędzy rządami państw członkowskich a Komisją Europejską. To jest próba władzy nad Europą, my tego nie akceptujemy.
Kedlaw
Nie zgadzam sie z utrata suwerenności. Dzięki panu Tuskowi jesteśmy juz krajem konsumenckim który sprzedał nas kraj Niemcom. Wiec niech każdy kraj decyduje podczas referendum czy chce sie sprzedać dla pani merkel.
powtórka z rozrywki
powtórka z rozrywki UTRATA SUFERENNOSCI OZNACZA PANSTWO POD ZABOREM EUROPO WALCZ O WOLNOSC JESTESCIE POD ZABOREM NIEMIECKIM ZABRANO WAM PRAWO WOLNOSCI WASZYCH KRAJOW CZY CHCECIE TAKIEJ UNI
Adam K.
Ewidentna wizja IV Rzeszy, która panuje na kontynencie europejskim, a reszta państw top wasale, albo petenci
kawit0510
Branie udzału w dyskusji bez spełnienia warunku podawania wieku jest bez sensu .To takie gadanie dla gadania Żal mi tych wszystkich którzy się na to piszą .Np. ja mówię --jestem za aborcją i dalej nic .To idiotyzm nic z tego nie wynika. Trzeba napisać mam 20 dzieci ,i 60 lat .--No to wtedy widać cięzko wychować tyle dzieci. Jestem przeciw jestem bezpłodnym facetem albo księdzem ,--to adoptuj albo skocz w bok. Moj komentarz .. sami widzicie jakie to wielostronne Moja opinia ..o aborcji mogą mówić tylko kobiety i to dzieciate i dorosłe /faceci nie panienki nie/ ..I teraz chyba wszystko jest jasne. Wdyskusji się uczymy i sprawdzamy czy nam po drodze . kawit/l.70
GRACE
MERKEL NA EMERYTURE JUZ CZAS NA ODPOCZYNEK DO DOMU
MOSIEK
A któż to taki mądry że chce wszystko zmienić - wojna atomowa jest dzisiaj niemożliwa, to prubują innych metod by narody świata unicestwić -Bilderberg - Masoneria
edyta-38lat
Jestem Polką i Polką umrę- nie chce by Niemcy mówili mi jak mam zyć- wont z Unią-Polacy budźmy się...
Moi Drodzy komentatorzy! Myslę ze aby dyskutować to trzeba o życiu coś wiedzieć.DLATEGO należy BEZWZGLĘDNIE wprowadzić zwyczaj Podpisujemy się i podajemy WIEK!!!!! Każdy wie że właśnie od wieku zależy punkt siedzenia a zatem i punkt WIDZENIA. Mnie np. śmieszy zdanie Sobiepana- i bardzo bym chciał wiedzieć ile ta osoba ma lat. A tak na marginesie żeby się integrować na Szweda czy Niemca to nie trzeba było UE . Kawit l.70
zzzzzzzzzzzzzz/
jej się już całkiem p.......... może naprawde córka hitlera on wojnę przegrał a ona chce wygrac ale dyplomatycznie obiecankami zniewolic
K
polecam prześledzić karierę kanclerz Niemiec... zaczynała w komunistycznej mlodziezówce NRD. była odpowiedzialna miedzy innymi za propagandę :) czym skorupka za młodu nasiąknie...
GRACE
UTRATA SUFERENNOSCI OZNACZA PANSTWO POD ZABOREM EUROPO WALCZ O WOLNOSC JESTESCIE POD ZABOREM NIEMIECKIM ZABRANO WAM PRAWO WOLNOSCI WASZYCH KRAJOW CZY CHCECIE TAKIEJ UNI
kawit
Piszę to bo wczułem się w Angelę.Od 2tys. lat Germanie istnieją na mapie Europy ich autorytareny system rządów nigdy nie pozwolił na przewódstwa jakichs demokracji.Przetrwali Rzymian Hunów skutecznie neutralizowali Francuzów i Anglików.Przegrywali tylko z barbarztństwem rosyjskim .Polityka Niemców pod wodzą Merkel zakłada pokojową ekspansję bo w rywalizacji na każdy m polu to właśnie oni są najlepsi /Od tecniki po kulturę i sport/ Po inwazji emigrantów Merkel trochę się zawahała pewnie myślała -pomogą nam rozbić w Unji nacjonalizmy-ale po czasie zrozumie że w rywalizacji z arabami też wygrają Niemcy.Dlatego póki czs uciekajmy z Unii i razen z sasiadami okopujmy się no albo czytajcie Gethego w orginale
Zuzanna
Za 50 lat to cała Europa będzie mówić po arabsku do SOBIEPANA
meph
Pani Merkel wcale nie jest oryginalna. Doktrynę o ograniczonej suwerenności głosił Leonid Breżniew i władze krajów "demokracji ludowej" entuzjastycznie popierały pomysł wodza. Narody jakby trochę mniej i jak się skończyło? Więcej Europy w Europie - to mniej więcej tak jak badanie zawartości cukru w cukrze, w znanej polskiej komedii.
Ruan
Jeżeli nie powstaną St. Zj. Europy to dzieci i wnuki obecnych Europejczyków będa jeżdzili na saksy do USA, Chin, Rosji czy innych Indii ZMYWAĆ GARY !!! Decyzja należy do Was !!!
han
Super pomysł ale tylko z punktu widzenia Merkel. Chyba sama nie wierzy, że ktokolwiek, dla kogo wartością jest demokracja, pójdzie na coś takiego. No chyba że sądzi, że wszyscy są tak spolegliwi wobec niej jak nasz ekspremier.
Your man
Unia jest tworem ludzi, ktorych celem jest centarlizacja wladzy. Jak najwiecej wladzy w jak najmniejszej liczbie rak. Polska, czy inne kraje czlonkowskie sa tylko klasa niewolnikow, ktore beda robic tak jak sie im z gory powie. Niemcy, nigdy nie przegraly wojny tylko zmienily strategie na przejecie kontroli nad Europa. Oczywiscie jest pare osob w Polsce, ktore swietnie sie dorobily na byciu marionetka - Tusk i przyjaciele. Strategia jest prosta, stwarza sie problem(kryzys swiatowy, europejski), pozniej reaguje sie to tego problemu(projekty, debaty, konferencje, podatki itd.), a nastepnie proponuje sie rozwiazanie. Wspolna armia, jeden rzad, jedna waluta, jeden jezyk, jedna klasa niewolnikow kazdy z numerem identyfikacyjnym... Nie zapominajcie, ze jestescie istotami, ktore kreauja wlasna rzczywistosc.
wrocławianin
Proponuję aby Ci co NIE mieszkają od 20, 30 czy 40 lat w Polsce, aby NIE ZABIERALI GŁOSU w SPRAWACH NAS mieszkańców tego państwa tj. POLSKI. Wybrali emigrację NIECH TAK ZOSTANIE ... !!!
a
nie dajcie się zwieść, gdy już merkel będzie miała wszystko podporządkowane to jednym guzikiem będzie mogła sparaliżować każdą gałąź przemysłu w każdym kraju np. rybołówstwo albo górnictwo
torreador
punkt widzenia zależy od punktu siedzenia , każdy walczy o swoje
gosc
Jestem ciekawa, jak Angela dogada sie z Cameronem, w UK tez bedzie rzadzila?
FeNi
...to duży błąd że to aproponowali Niemcy właśnie Niemcy...
Byly pelowiec
Mieszkam w Canadzie prawie 30 lat i to co widze ajewropie to smiech na sali heeeeeee
Bro
Ci którzy tutaj wypowiadają się za tym co ta baba stara bredzi są opłacani i mają za zadanie przedstawiać w superlatywach ich denne koncepcje i pomysły. Taka armia ku czci Unii.
Krist
Dobrze kobieta mówi!!! Albo silny wilopaństwowy organizm,albo oszukiwaliscie wchodząc do Uni zaledwie po kostki...?!
Marco
muszą zaakceptować fundamentalną zmianę - musi to na Rusi. Czyli chcą nam zabrać portfel i dawać kieszonkowe.
Sobiepan
esiu, to wracaj! bo wiesz, jak to wszystko padnie, wprowadzą z powrotem granicę i będziesz musiał już na zawsze zostać w tej upadającej Europie.
esiu
dzizys, jak czytam opinie lewakow jak sobiepan albo misiek to sie we mnie gotuje. czy wam sie wydaje, ze wszyscy oprocz polakow tak chca tej unii? przeciez to juz dawno przestalo byc to, czym mialo byc na poczatku. to trup gospodarczy. to, ze na zachodzie jest lepiej niz w polsce to tylko dlatego, ze upadaja z wiekszej wysokosci i JESZCZE sa wyzej niz polska. mieszkam poza polska od 10 lat. generalnie jest coraz gorzej i albo trzeba ta unie fundamentalnie zmienic, zeby byla to faktycznie wspolnota gospodarcza, czyli nieograniczony przeplyw kapitalu, towaru i uslug I TYLE, albo to calkowicie zlikwidowac. w takim ksztalcie to nie przetrwa kolejnych 10 lat. oddanie pelnej kontroli niemcom tez niczego nie zmieni, jezeli format pozostanie ten sam. w mojej ocenie nie jest to w ogole potrzebne. po co im kontrola? co chca zmienic w obcym kraju, zeby pomoc? na czlonkowstwie najbardziej zyskuja politycy, bo maja jeszcze jeden kanal to okradania obywateli.
NOWY
Jak tak czytam te komentarze to aż cos mi się dzieje.Do nie których poco były te wszystkie powstania po co heroiczna walka o wolność .Polska pokazała juz nieraz że może być wielka i znacząca tylko potrzeba odpowiednich ludzi by nami pokierowali dobrze. Mój dziadek miał kiedys znajomego który walczył w I i II wojnie św on powiedział tak "ja walczyłem za wolność w II wojnach a teraz wszystko oddamy za darmo tym z którymi walczylismy\'\'
Sobiepan
Paweł, Ty nie myśl o dziadkach, Ty myśl o wnukach. Ja do dziadów i pradziadów mam jedynie żal, że wiecznie się kłócili, że wzbudzali bezsensowne burdy i że zostawili mi zacofane, zapyziałe i biedne państwo. Mnie jest wszystko jedno w jakim języku będą mówiły moje wnuki, ważne, żeby mogli żyć szczęśliwie i dostatnio, żeby zamiast walczyć o dobre samopoczucie polityków i hierarchii na idiotycznych barykadach mogli realizować swoje pasje naukowe, artystyczne czy jakie tam będą sobie chcieli. Ja stanę na głowie, żeby zostawić im bogatą, zjednoczoną Europę razem z Czechami, Szwedami i Niemcami przeciw zacofanym ksenofobom, choćby byli najpolszczymi Polakami.
chory
Wystarczy troszke poczytac komentarzy pod takimi wlasnie niusami, przetrzepac te wszystkie fejsbukowe fanpejdze poczawszy od lewacko-teczowych skonczywszy n? libertariansko-nacjonalistyczych, i poswiecic troszke czasu n? tvn24; i co sie dzieje? I jasno widac, ze Polacy do Europy pasuja jak wol do karocy. Roznice w mentalnosci s? tak ogromne, ze szczerze watpie abym doczekal ZA swojego zycia \'normalnej Polski\'... Polacy s? tak cholernie malostkowi, a w dodatku kompletnie nie czaja co sie dzieje dookola. Tu zapewne winny poziom znajomosci jezykow. Co gorsza, Rodacy! Wy nawet nie czaicie co sie dzieje w Polsce! Straszne to jest, niestety bedac w Polsce nie da sie tego zauwazyc, to widac dopiero zyjac wsrod "innych" i wracajac co jakis czas, wtedy polska indolencja, absurd i niewiedza owieczek az zwala z nog. Sprawa dla specjalisty...
misiek
@Sobiepan: 100% racji! Chociaż jeden, co myśli, zamiast się podniecać. Jak niby chcemy konkurować z USA, czyli federacją? Jak z Chinami, które też są zbitkiem mniejszych prowincji? Przed setkami lat suwerennych. Dwadzieścia parę europejskich kraików, które wiecznie toczyły ze sobą wojny. Jak Polska ma być silna sama? Jedyną drogą, żeby znaczyć cokolwiek w zglobalizowanym świecie, jest ścisła współpraca krajów europejskich. W Unii nie będą rządzić Niemcy. Unia będzie rządzona wspólnie. No chyba, że się obrazimy, uniesiemy narodowym honorem i oddamy sprawę walkowerem. Jak to mamy w zwyczaju. No a potem będzie można pomstować i narzekać, jak to nas wszyscy mają w głębokim poważaniu. Tak na marginesie: państwa Południa takie są oburzone na niemiecką dominację, ale niemieckie pieniądze im jakoś nie śmierdzą.
Pawel
Przecież to jest zrzekanie się suwerenności na rzecz Niemiec!!! Nasi dziadkowie, co oddali krew za walkę z niemieckim najeźdźcą muszą się w grobie przewracać i przeklinać nas!
Sobiepan
A gdybyście tak przez chwilę, drodzy krytycy Unii, pomyśleli o własnych interesach a nie o interesach polityków i hierarchów? nawet jeżeli sami nie macie odwagi wyjechać do tych złych Niemiec czy Francji to zastanowić się dlaczego tak wielu ludzi tam wyjeżdża a tak niewielu wraca? Czy myślicie, że urzędnicy w Brukseli będą Was bardziej okradać niż ci "swoi" w Warszawie? Czy nie wolelibyście, żeby Bruksela wprowadziła zasady funkcjonowania służby zdrowia takie jak są w Belgi czy lepiej żeby Polscy politycy rządzili po polsku i kazali Wam umierać zanim dostaniecie się do lekarza? Nasze wnuki nie będą zapewne mówić po Polsku, ale wnuki Niemców nie będą mówić po niemiecku, bo za 50 lat cała Europa będzie mówić po angielsku i nie ma już od tego odwrotu. Zanim zaczniecie burzyć się na integracje, która rzecz jasna nie jest w smak kościołowi, zastanówcie się co dla Was osobiście bardziej się opłaca...
Rasen
na żarty, na zajęciach rzuciłem hasło "czwarta rzesza"... no i okazuje się, że to nie żart nagle...
masoni
Już nie długo zrobią z was niewolników.
jasny
Szwabolandia już wygrała po wojnie jak zostały im anulowane długi po traktacie wersalskim. Jestem ciekawy jak by sobie radzili teraz, gdyby te długi nie były im anulowane, bo musieliby je spłacać jeszcze przez około 20 lat, a może i dłużej... Nie wiem czy wojna ale coś się zbliża dużymi krokami i znów od strony niemiec
Elpitero
Czyli w bardzo krótkim skrócie: Oddajcie więcej władzy EU (czyt: Pani kanclerz Merkel)... Macie swoją Unię...
fox
Hitler Gender raus
Sebo
Jezeli to stanie sie faktem, skladam wniosek o azyl polityczny .... gdzies ddaleko od tego syfu :)
Fjuz
Niemcy już dwa rady próbowali podbić Europę. Teraz próbują kolejny raz. Czy za to przelewali krew nasi dziadkowie?
camel70
jest nieco podobna do takiego pana z wasikiem,ktory juz robił porzadki w europie
szam
UE to nic innego jak realizacja tego co nie udało się Niemcom poprzez I wojnę światową, a następnie II. Oni zawsze będą zagrożeniem dla bezpieczeństwa europy bo nie zrezygnują z planów jej podporządkowania sobie jako rasa "panów".
eddy
Może więcej Europy w Europie, ale mniej Niemiec w Europie.
Gościu
jedno państwo,jeden naród,jedna waluta,jedna religia(z tego co obserwuję w europie to tą religią będzie islam)i to mi sie nie podoba
hahaha
Myśleliście, że rozwaliliście system, bo płacicie do Unii mniej niż bierzecie?
norymberg
[nie mam shifta] sam pomysł integracji to dobra myśl idąca ku rozwojowi europy jak i państw europejskich. natomiast boli mnie, że niemcy jak zwykle chcą rządzić i my - polacy, mielibyśmy być ich parobkami jak to dzieje się teraz. na co zgodzić się nie mogę. wyjście z unii to nie rozwiązanie, a pozostanie w niej też budzi duże kontrowersje.
Wolfie
Zgadzam sie z propozycja Angeli Merkel. Widze do czego prowadzi polityka wew i zew polski to tragedja ktora odbywa sie w woelu panstwach Europy. Niemcy radza sobie najlepiej i sa godni zaufania. Domyslam sie ze, za jakis czas czeka nas referendum i totalny rozlam ja na Polakow przystalo. Ale trzeba wierzyc ze rozsadek zwyciezy. Pozdro dla wszystkich a szczegolnie dal Angeli :)
szperacz
Jedno państwo - jeden pieniądz (bank) - jedna armia - i... jedna religia
Achilles
"Wara od suwerenności niepodległej Polski i innych państw." no jasne bo lepiej mieć własnych pasorzytów i swinie przy korycie niż z innych krajów. Z niepodległej Polski niewiele pozostało, nie nalezy ona już do Polaków tylko do PO. "Już kiedyś Niemcy chciały przejąć kontrolę nad światem." Tak jak kazde z poteznych krajów tylko niektore na mniejsza skale ... Rosja, USA(nieustanie atakuja jakies Państwo, a nie sorki przeciez to bojownicy o demokracje ... istnieje takie piekne powiedzenie dla niektorych terorysta dla innych bojownik o wolność, podobnie jest z nimi dla całego świata to bojownicy o wolność, ale dla krajów i ich ludności przez nich bombardowanych w celu zagarniecia ich surowców są zwykłymi mordercami), UK (myslisz ze skad mieli kilka koloni ? sami z własnej woli postanowili pozostać ich podanymi ?) itp. wszystkie te kraje nie tak dawno podbijały inne kraje. "by to czy Polacy dalej są Polakami " i co z tego masz ? Rzad i władza cie wydym* i okradnie ...
Walter
Nie jestem sklonny uznac de fakto dpminacji Niemiec nad calym stowarzyszeniem unijnym . Kazdy kraj potrzebuje swojej wlasnej drogi rozwoju ekonomicznego i dotychczasowe doswiadczenia zbytniej integracji w mysl interesow niemieckich nie sprzyjala np. rozwojowi Polski. Jestem przeciwny planom Markel i zyczylbym sobie aby polska polityka zagraniczna szla podobnie jak na Wegrzech w kierunku niezaleznosci od unijnych fantazji i niemieckich interesow .
Yosh
Może warto by zorganizować referendum na temat wyjścia naszego kraju z UE , co prawda politycy by sobie nim tyłki podtarli ale pokazało by to czy Polacy dalej są Polakami czy już mamy tak wyprane muózgi że czujemy się "europejczykami"
kuba
ein reich, ein volk, ein fiihrer
......
Już kiedyś Niemcy chciały przejąć kontrolę nad światem. Wara od suwerenności niepodległej Polski i innych państw.
ja
A ja sobie nie życzę utraty suwerenności i już.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.