DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 20 SIERPNIA
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
XX Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Bernard, Samuel, Sobiesław
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

Europejski Trybunał Praw Człowieka: szef może czytać prywatne wiadomości podwładnych

Data publikacji: 2016-01-14 05:00
Data aktualizacji: 2016-01-14 08:06:00
Europejski Trybunał Praw Człowieka: szef może czytać prywatne wiadomości podwładnych

Pracodawca jest uprawniony do czytania prywatnych wiadomości swoich pracowników, o ile są one wysłane w godzinach pracy. Orzeczenie w tej sprawie wydał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Oddalił tym samym skargę rumuńskiego pracownika powołującego się na złamanie swojego prawa do prywatności. Trybunał podkreślił, że działania pracodawcy były uzasadnione i podtrzymał wyrok krajowego sądu w tej sprawie. Odrębne zdanie wyraził jeden z sędziów.


Wysyłanie prywatnych wiadomości w godzinach pracy było zakazane przez pracodawcę Barbulescu. Jak stwierdzili sędziowie, działanie jego szefa było uzasadnione i proporcjonalne, gdyż nie inwigilował on innych danych znajdujących się na służbowym komputerze Rumuna. Ponadto – uzasadniali wyrok sędziowie – pracodawca uzyskał dostęp do konta na Yahoo, ponieważ przypuszczał, że uzyska tam dostęp do informacji związanych z pracą zawodową.  


Sprawa dotyczyła rumuńskiego pracownika Bogdana Barbulescu. Po porażce w krajowych sądach odwołał się on do Strasburga. Twierdził, że szef czytając wiadomości z Yahoo Messengera naruszył jego prawo do prywatności.


Odmienne zdanie w sprawie wyroku wyraził jeden z sędziów. Stwierdził on, że zakaz korzystania z Internetu w celach prywatnych w tej formie, w jakiej został wydany przez pracodawcę Barbulescu, był niedopuszczalny. Sędzia stwierdził, że zasady umożliwiające śledzenie internetowej aktywności pracowników powinny być bardziej czytelne. Warunkiem ich obowiązywania miałaby być bezpośrednia akceptacja przez pracownika.  


Europejski Trybunał Praw Człowieka z siedzibą w Strasburgu został powołany w 1959 r. Jego orzeczenia są wiążące dla 47 państw członkowskich Rady Europy, będących sygnatariuszami Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.Źródło: bbc.com

mjend


 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
x
@ma: ktoś podszył się pod mój nick. Rezygnuję z tego nicka.
ma
@x: Jaka tajność korespondencji? To jest UE. Należy sobie przeczytać ponownie "Rok 1984".
x
A gdzie prawo do tajności korespondencji? Pracodawca może rozliczać pracowników z wykonania lub nie powierzonej im pracy, nie z tego, co robią prywatnie. Wyrok ten pozwala szefowi na podglądanie pracowników w kiblu, fetyszyści się ucieszą.
okirex
wot demokracja!!! PALUSZKI LIZAC!!!!
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.