22 sierpnia 2018

Pamiętamy i zachowamy się jak trzeba! Już w piątek Rajd 5. Brygady AK

(fot.Fot. Piotr Guzik / Forum)

W piątek 24 sierpnia wyruszy na szlak jubileuszowy 10. Podlaski Rajd Śladami Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Jego ostatnim przystankiem, 28 sierpnia, będzie Narewka, gdzie odbędą się bogate uroczystości 72. rocznicy śmierci bohaterki narodowej Danuty Siedzikówny „Inki”. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza Święta w kościele św. Jana Chrzciciela w Narewce odprawiona w intencji zamordowanych przez komunistów Niezłomnych oraz ich rodzin.

 

Organizatorami rajdu oraz uroczystości rocznicowych w Narewce są Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, IPN, Lasy Państwowe oraz Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny „Inki”. Uczestnicy rajdu, którymi są przede wszystkim uczniowie szkół średnich oraz wyższych, mają do pokonania kilkadziesiąt kilometrów trudnych terenowych dróg. Wyruszą z okolic Siemiatycz, serca historycznego Podlasia, które przecinają dwie sławne polskie rzeki – Bug i Narew. Rajdowicze  na pewno nie będą się nudzić. Na trasie przygotowano dla nich m.in. zajęcia strzeleckie, topograficzne, gry terenowe i konkursy. Udział w rajdzie jest bezpłatny. Wszystko, łącznie z posiłkami, zapewniają organizatorzy. Nocuje się, jak to w lesie, pod gwiazdami w namiotach.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Program obchodów 72 rocznicy śmierci „Inki” w jej rodzinnych stronach, które będą miały miejsce 28 sierpnia, jest bogaty. Już o godzinie 12.00 w GOK Narewka aktorzy Fundacji „Lampa” przedstawią spektakl poetycko – muzyczny pt. „Raporty z zaświatów”.  Natomiast o godzinie 13.30 w pobliskich Gruszkach, na terenie Nadleśnictwa Browsk, pod wzniesionym tu niedawno pomnikiem „Inki” zapłoną znicze.  Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. o godzinie 14.00 w kościele pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Narewce, odprawiona w intencji wszystkich poległych, zamordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz ich rodzin.   Po Eucharystii, w bliskości pomnika „Inki”, stojącego koło świątyni, popłynie prosto do nieba apel poległych. 

 

W 72. rocznicę śmierci „Inki” uroczystości będą miały również miejsce w nieodległym Białymstoku, przy poświęconym tu w ubiegłym roku pomniku bohaterskiej sanitariuszki 5 Brygady Wileńskiej AK.

 

Danuta Siedzikówna przyszła na świat w miejscowości Olchówka niedaleko Narewki. Lata dziecięce przeżyła wraz z rodzicami i dwiema siostrami w leśniczówce Guszczewina. W wieku 16 lat wstąpiła do AK. 18-letnia Danuta Siedzikówna, sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej dowodzonej przez mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, w lipcu 1946 r. trafiła do więzienia UB przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Po brutalnym śledztwie i pełnym fałszerstw procesie „Inka” została skazana na śmierć. 28 sierpnia 1946 roku wyrok, przez rozstrzelanie, wykonano w gdańskim wiezieniu UB. „Inka” w chwili przed śmiercią krzyknęła jeszcze „Nich żyje Polska!”

 

W roku 2015 IPN (zespół pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka) odnalazł szczątki „Inki” na cmentarzu w Gdańsku. 28 sierpnia 2016 odbył się uroczysty państwowy pogrzeb Danuty Siedzikówny. Według woli rodziny, która po wojnie zmuszona była do przeniesienia się z Podlasia na Pomorze Gdańskie, spoczęła na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram