DZIŚ JEST:   27   MAJA   2018 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Estońska prezydencja w UE: cyberbezpieczeństwo i realizacja idei jednolitego rynku cyfrowego

Estońska prezydencja w UE: cyberbezpieczeństwo i realizacja idei jednolitego rynku cyfrowego
Zdjęcie ilustracyjne. By No machine-readable author provided. VaGla assumed (based on copyright claims). [Public domain], via Wikimedia Commons

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wyraził nadzieję, że Estończycy, którzy mają bogate doświadczenie w zakresie cyberbezpieczeństwa, pomogą UE jako całości w realizacji polityki cybernetycznej. Tallin od wielu lat wdraża najnowsze rozwiązania informatyczne.

 

Estonia przejmuje sześciomiesięczną prezydencję w UE i ma pomóc w przyspieszeniu realizacji jednolitego rynku cyfrowego, niezbędnego do przeprowadzenia tzw. czwartej rewolucji przemysłowej.

 

Premier Estonii Jüri Ratas obiecał Junckerowi, że jego kraj – zamieszkały przez milion mieszkańców – uczyni „cyfrową Europę i swobodny przepływ danych” priorytetem. Zamierza zaproponować do końca tego roku rozwiązania, które umożliwią szybkie stworzenie jednolitego rynku cyfrowego. To coś, o co zabiegają międzynarodowe koncerny informatyczne.

 

Rząd estoński obecnie promuje tak zwany program e-rezydencji, który pozwoli wielu korporacjom, zwłaszcza z USA, rejestrować się w Estonii po niskich kosztach, z niewielką biurokracją w porównaniu z innymi krajami europejskimi i 25-proc. stawką podatku od osób prawnych.

 

– Prezydencje Rady UE mniejszych państw członkowskich są zawsze najbardziej skuteczne – przekonywał Juncker, który był premierem Luksemburga, zanim został przewodniczącym Komisji Europejskiej w 2014 r. Żartował, że nie ma smartfona, ale nadal rozumie, że usługi cyfrowe są ważne.

 

Były premier Luksemburga oskarżany jest o sprzyjanie korporacjom i uczynienie ze swojego kraju „raju podatkowego”.

 

W 2008 r. NATO utworzyło w Estonii centrum zajmujące się cyberbezpieczeństwem w celu ochrony wrażliwej infrastruktury cyfrowej Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

Za trzy miesiące Bruksela planuje wprowadzić szeroko zakrojone zmiany w polityce bezpieczeństwa cybernetycznego. We wrześniu mają też wejść w życie nowe schematy etykietowania urządzeń, mających zapewniać bezpieczeństwo cybernetyczne.

 

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Andrus Ansip również chwali Estonię, mówiąc, że „jest tak doskonała, iż może innych uczyć nowych technologii”.

 

We wrześniu unijni ministrowie obrony wezmą w Tallinie udział w szkoleniu z zakresu cyberbezpieczeństwa. – Kiedy siedzisz przy stole i musisz podjąć decyzję w sprawach, które mogą być bardzo dramatyczne, jak wysadzenie elektrowni, kontrola cywilna [...], wierzymy, że ludzie zdobędą znacznie lepsze zrozumienie, jak to działa – mówił w piątek podczas briefingu prasowego minister obrony Jüri Luik.

 

Ale Klen Jäärats, doradca UE, powiedział dziennikarzom, że dyplomaci prowadzący prace nad prezydencją estońską skoncentrują się na ekonomicznym wpływie naruszeń cyberprzestępczości, a nie na działaniach obronnych.

 

Gdy w czerwcu rosyjscy hakerzy przeprowadzili ataki za pośrednictwem wirusa Petyy, to dotknęły one firmy w kilku krajach europejskich, w tym kilka firm estońskich, ale tylko te, które były połączone z serwerami w innych państwach. Ministrowie rządu ogłosili, że przedsiębiorstwa z infrastrukturą informatyczną jedynie w Estonii są bezpieczne.

 

Minister ds. cyfryzacji Urve Palo chwalił się, że jedynie Estonia ma silne zabezpieczenia w zakresie cyberbezpieczeństwa, ale inne kraje w Europie ich nie posiadają. Dlatego, jego zdaniem, pilne jest wdrożenie rozwiązań estońskich w pozostałych państwach UE.

 

Bruksela narzeka, że niektóre państwa członkowskie są niechętne na wzrastającą współpracę UE w zakresie cyberbezpieczeństwa, ponieważ nie chcą dzielić się wrażliwymi informacjami na temat ataków, których doświadczyły.

 

Prezydencja w Estonii będzie również odpowiedzialna za prowadzenie negocjacji w wielu kontrowersyjnych projektach technologicznych, w tym w zakresie nowelizacji prawa autorskiego i nowych zasad dotyczących telekomunikacji.

 

Estończycy chcą zaproponować dyrektywę, zezwalającą na swobodny przepływ danych jako piąta wolność UE.

 

Działania zmierzające do stworzenia w Europie pierwszego na świecie jednolitego rynku cyfrowego mają docelowo umożliwić tzw. czwartą rewolucję przemysłową połączoną z agendą zrównoważonego rozwoju. Ambitne plany w zakresie gospodarki internetowej, rewolucji Fintech, jednolitego rynku cyfrowego wprowadzą wielkie zmiany w produkcji i obsłudze. Zamiast kupować np. sprzęt AGD (lodówkę) będziemy kupować usługę i płacić abonament z tytułu korzystania z inteligentnych sprzętów, które w razie obciążenia sieci energetycznych będą wyłączane automatycznie dzięki sprzężonym system elektronicznym zarządzanym zdalnie z dowolnego miejsca.

 

 

Źródło: euractiv.com

AS
 


DATA: 2017-07-04 10:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

jak to ma tak wyglądać, jak jest to opisane w artykule, to ja bardzo dziękuję za takie dobrobyty: 1/wiadomo, że jesteśmy podglądani i podsłuchiwani na potęgę - różne systemy to w jakiś sposób uniemożliwiają lub przynajmniej utrudniają; 2/zamiast kupić lodówkę, kupię usługę - zamiast kupić papier toaletowy, kupię usługę - tu mi się przypomina świetna reklama z tym najbardziej potrzebnym papierem na świecie; ja jednak kupię lodówkę, która będzie sterowana u mnie na miejscu w domu, a nie z dala - nikt mi nie będzie w niej grzebał, jest moja; 3/co oznacza ta piąta "wolność" (piszę w cudzysłowie, gdyż o pozostałych czterech słyszałem, że szaleją w Eurokołchozie, ale nijak nie spotkałem w realu)? - czy mam rozumieć, że jak dzisiaj coś przesyłam internetem do adresata, od tej pory będzie znana wszystkim w Łunii? - dziękuję, nie; 4/ta czwarta rewolucja przemysłowa, która ma m.in. zapewnić mi bezpieczeństwo, wygląda mi na jedną wielką inwigilację - ja wybieram WOLNOŚĆ!!!
10 miesięcy temu / JARO
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.