DZISIAJ JEST
SOBOTA 19 SIERPNIA
Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
Imieniny obchodzą:
Bolesław, Julian, Juliusz
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

Elon Musk: sztuczna inteligencja to zagrożenie, a twórca Facebooka nie zdaje sobie z tego sprawy

Data publikacji: 2017-08-02 07:00
Data aktualizacji: 2017-07-27 19:30:00
Elon Musk: sztuczna inteligencja to zagrożenie, a twórca Facebooka nie zdaje sobie z tego sprawy
fot. REUTERS/Denis Balibouse/FORUM

Sztuczna inteligencja (SI) stała się przedmiotem debaty wśród czołowych postaci w branży IT. Pozytywnie o możliwościach zapewnianych przez nią wypowiedział się twórca Facebooka, Mark Zuckerberg. Stwierdził, że można ją wykorzystać do wielu dobrych celów. Wkrótce w polemikę z nim wszedł założyciel PayPala Elon Musk, uznający SI za zagrożenie dla egzystencji ludzkości. Zarzucił twórcy Facebooka ograniczoną znajomość tematu. Zapowiedział także emisję filmu uświadamiającego zagrożenia płynące ze sztucznej inteligencji.


– Jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, to naprawdę jestem optymistą" – powiedział w niedzielę Mark Zuckerberg podczas programu Facebook Life. Zapytany o obawy Elona Muska dotyczące sztucznej inteligencji skrytykował ludzi snujących wizje zagłady. ­– Nie rozumiem tego. Sądzę, że to naprawdę negatywne, a pod wieloma względami uważam też, że całkiem nieodpowiedzialne – dodał.

 

Mark Zuckerberg przyznał, że pewne ubawy związane ze sztuczną inteligencją są uzasadnione. Nie należy ich jednak jego zdaniem wyolbrzymiać. – Kiedykolwiek słyszę ludzi mówiących, że sztuczna inteligencją zaszkodzi ludziom w przyszłości, myślę sobie, tak, wiadomo, technologia zawsze może zostać użyta do dobrych i złych celów i musisz uważać co budujesz i jak to zostanie użyte – powiedział. Skrytykował dążenia osób pragnących spowolnienia badań nad sztuczną inteligencją. Stwierdził, że dzięki jej rozwojowi można uzyskać bardzo wymierne rezultaty, takie jak ograniczenie wypadków samochodowych.

 

Twierdzenia założyciela „Facebooka” skrytykował w poniedziałek twórca Pay Pala i innych czołowych firm w branży IT Elon Musk. „Rozmawiałem z Markiem na ten temat. Jego rozumienie tematu jest ograniczone” – napisał na „Twitterze”. Dodał także, że zamierza wkrótce wypuścić film na temat sztucznej inteligencji. Nie ujawnił jednak szczegółowego terminu.

Elon Musk znany jest z krytycznego podejścia do sztucznej inteligencji. 15 lipca podczas spotkania zrzeszającego dyrektorów angielskich szkół „National Governors Association” wezwał do rządowych regulacji służących wstrzymaniu rozwoju sztucznej inteligencji. Jego zdaniem należy aktywnie wspierać ograniczenia prawne w tej sprawie, zanim będzie już zbyt późno. Prezes Tesla Inc. stwierdził również, że sztuczna inteligencja to „fundamentalne ryzyko dla egzystencji ludzkiej cywilizacji". 

 

Jednak postawa Elona Muska w kwestii sztucznej inteligencji nie jest jednoznaczna. Jego firma Tesla pracuje bowiem nad poruszającymi się samodzielnie samochodami. Ponadto wiosną 2017 roku przedsiębiorca ogłosił, że zdecydował się na własny, choć pozytywny dla ludzkości, wkład w rozwój sztucznej inteligencji.

 

Realizacji planów Elona Muska służy startup „Neurallink". Firma z siedzibą w San Francisco stawia sobie ambitny cel: połączenie komputera i ludzkiego umysłu. Jego zdaniem technologia przyczyni się do leczenia okaleczeń mózgu, a także nowotworów. To jednak dopiero początek. Długoterminowe pomysły są znacznie ambitniejsze. 

 

Przedstawiciele nowego przedsiębiorstwa twierdzą, że zamontowanie wtyczki w mózgu, podłączonej do wirtualnej „chmury" pozwoli na błyskawiczną wymianę myśli bez użycia słów. W „chmurze” magazynowane będą także doświadczenia z całego życia posiadacza wtyczki. Umożliwi mu to ich natychmiastowe odtworzenie.

 

Jak zauważa Matt McFarland z CNN, tego typu projekty budzą poważny niepokój. Wszak istnieje możliwość ataku hackerskiego na tego typu urządzenia. Co, gdy obiektem ataku stanie się ludzki umysł?

 

Trudno nie podzielić tych obaw. Elon Musk twierdzi, że jego program rozwoju SI, w przeciwieństwie do innych przyniesie pozytywne skutki. Jednak jego pomysły mogą okazać się równie niebezpieczne, co inne.

 

Tymczasem rynek robotów rośnie w gwałtownym tempie. W latach 2010-2014 ich sprzedaż zwiększała się o 17 procent rocznie. SI radzi sobie coraz lepiej. We wrześniu 2016 roku w Seulu utworzony przez Google system komputerowy „Alpha Go” pokonał w Seulu mistrza skomplikowanej gry „Go”, Lee Sedola. Pojawiają się także doniesienia o zdolności SI do wzajemnej komunikacji. 

 

Szanse i zagrożenia płynące z wykorzystania sztucznej inteligencji stały się obiektem zainteresowania polityków, naukowców i filozofów.   W gronie sceptyków znajduje się między innymi słynny fizyk, Stephen Hawking. Obawy dotyczą zarówno odebrania przez roboty „ludzkich” miejsc pracy, jak i wymknięcia się sztucznej inteligencji spod kontroli. To zaś może prowadzić do zagrożenia dla ludzkości.

 

 

Źródła:  money.cnn.com /  waitbutwhy.com / bizjournals.com / pch24.pl

mjend 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
mk
@sp No tak , dlatego wracając do sztucznej inteligencji ,komputerów , zła itd. Jak pojawia się element losowości ,to przestaje obowiązywać automatyzm. Nie żebym był przeciwnikiem np. całkowania metodą Monte Carlo . Ale z drugiej strony to proszę pomyśleć komputer przy pomocy robotycznego ramienia stawia tarota i na tej podstawie postępuje dalej . Brrrr . :-)
sp
@mk, cały czas twierdzę, że Bóg nie stworzył nas jako automaty. Wręcz przeciwnie.
mk
@Arch Albo zło jako "dzieło",wpływ osobowego zła - szatana (oczywiście nie w wersji manichejskiej) .
Arch
@mk Oczywiście użycie przeze mnie czasownika "czuwa" w czasie przeszłym jest nieprecyzyjne, gdyż Bóg nieustannie czuwa nad światem i opiekuję się nim.
Arch
@mk Teodycea to temat rzeka. Boga należy traktować jako osobową (a w zasadzie trójosobową), pierwszą przyczynę. Jak głosi katechizm to właśnie On stworzył CAŁKOWICIE dobrowolnie świat i czuwał nad jego rozwojem, z poszanowaniem dla wolnej woli, którą obdarzył swoje stworzenia. Jeśli będziemy traktować zło, jako osobną materię, to faktycznie trzeba powiedzieć, że Bóg zła nie stworzył. Myślę jednak, że bliższe prawdy jest traktowanie zła jako braku lub niedostatku dobra. Wszak podobno największą piekielną karą jest pozbawienie daru oglądania Boga, który jest źródłem wszelkiego dobra. A "paradoks" z kamieniem w samej swej istocie jest błędny, gdyż zakłada zależność Boga od ludzkiej logiki. Bóg natomiast wykracza poza wszelkie granice, jest po prostu nieogarniony ;)
mk
@Arch Chociaż to rzeczywiście "tani chwyt" w stylu "czy Bóg może stworzyć kamień ,którego nie może podnieść" ,paradoks . Inne czy Bóg stworzył zło . Każdy także może to potraktować personalnie ,czy jakiś konkretny mój zły uczynek został "stworzony" przez Boga . Paradoksalne pytania ,paradoksalne odpowiedzi :-)
Arch
@mk Nie, ale Bóg obdarzył go wolną wolą. Wszystko co Bóg stworzył było dobre, dopiero później szatan, korzystając z daru wolności, dokonał można rzec samodegradacji.
mk
@Arch Czy Bóg stworzył bunt szatana ?
Arch
@mk Śmierć jest konsekwencją wyboru człowieka, który zamiast Boga bardziej umiłował grzech. A wybiórcze traktowanie pisma, też jest raczej średnie, właśnie tak tworzą się sekty. Pismo należy interpretować w oparciu o magisterium Kościoła, a credo głosi bezsprzecznie, że Bóg jest stwórcą "wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych".
mk
@Arch Proszę uważać ,by nie wpaść w panteizm :-)
mk
@Arch To jak rozumieć Mdr 15,1 " Bo śmierci Bóg nie uczynił i nie cieszy się ze zguby żyjących. "
mk
@Arch Ja tam nie wiem ,no ale KKK też potrafię zacytować :-) "1024 To doskonałe życie z Trójcą Świętą, ta komunia życia i miłości z Nią, z Dziewicą Maryją, aniołami i wszystkimi świętymi, jest nazywane "niebem". Niebo jest celem ostatecznym i spełnieniem najgłębszych dążeń człowieka, stanem najwyższego i ostatecznego szczęścia. 1025 Żyć w niebie oznacza "być z Chrystusem" . Wybrani żyją "w Nim", ale zachowują i - co więcej - odnajdują tam swoją prawdziwą tożsamość, swoje własne imię "
Arch
@r Ja bym dodał, że WSZYSTKO co istnieje zostało stworzone tylko przez Boga ;)
Arch
@mk A cóż to za teza, że powinna połączyć się z Bogiem?
r
@mk: "Gdyby dusza ludzka była stworzona tylko przez Boga ,to po "oddzieleniu" od ciała powinna połączyć się z Bogiem" - a niby czemu? Anioły zostały stworzone tylko przez Boga, a mimo to część z nich odłączyła się od Stwórcy, stając się demonami. Podobnie będzie z duszami, mimo że wszystkie zostały stworzone tylko przez Boga. A co do czyśćca, proszę wierzyć w Bożą sprawiedliwość. Każdy będzie "przypiekany" dokładnie tyle na ile sobie zasłużył.
drtjxfgj
dopoki sztuczna ineligencja nie bedzie miala mozliwosci samostanowienia (wolna wola ?) dopoty bedzie bezpieczna sama w sobie, o ile ktos nie wykorzysta jej mozliwosci dla partykularnych interesow
mk
@sp Gdyby dusza ludzka była stworzona tylko przez Boga ,to po "oddzieleniu" od ciała powinna połączyć się z Bogiem. Miejmy nadzieję ,że w czyśćcu nie będą nas za długo przypiekać :-)
sp
@mk, W swoim stwierdzeniu bazuję na prawdzie wiary Kościoła Katolickiego opisanej np. w punkcie 366. KKK: 'Kościół naucza, że każda dusza duchowa jest bezpośrednio stworzona przez Boga [..] nie jest ona "produktem" rodziców ? i jest nieśmiertelna [..] nie ginie więc po jej oddzieleniu się od ciała w chwili śmierci i połączy się na nowo z ciałem w chwili ostatecznego zmartwychwstania'. Myślę, że sprawa jest tu na tyle jasno opisana, iż nie pozostawia miejsca na polemikę. Co najwyżej na pytania dodatkowe - a po odpowiedzi na nie zachęcam do poszukiwań choćby w właśnie w KKK. Pozdrawiam.
mk
@sp Aby więcej zrozumieć polecam : Jacek Kaczmarski "Pochwała Człowieka" .
mk
@sp "Człowiek nie posiada Boskiej zdolności stwarzania dusz." O tutaj bym polemizował. :-) Skąd się ci ludzie w końcu biorą :-)
sp
Nie ma czegoś takiego, jak "sztuczna inteligencja" (chyba, że mowa o wykształciuchach). Są jedynie automaty, które zawsze pozostaną nieświadomymi urządzeniami - materią nieożywioną. Człowiek nie posiada Boskiej zdolności stwarzania dusz. To brednia. Automaty zaś mogą jedynie symulować inteligencję - i to może się oczywiście odbywać całkiem sprawnie, skoro nawet na kalkulatorze obliczenia idą szybciej (bo od tego są właśnie automaty). "Sztuczna inteligencja" jest jednak tylko iluzją, której słabe umysły ulegają, jak bajkowej opowieści, zaczynającej się już od nazwy, będącej oksymoronem. Producenci chcą natomiast na siłę wmówić nam, że to nie oni będą odpowiedzialni za wady sprzedawanych urządzeń, mogące przecież doprowadzać do śmierci bądź kalectwa ludzi, czy poważnych strat materialnych, i po to jest, w mojej opinii, potrzebne całe to granie na fantazjach i emocjach społeczeństw, którego właśnie jesteśmy świadkami.
mk
Lucyferianie nieładnie zaczynają się "bawić"
mk
Komputery deterministyczne ,raczej nigdy nie będą "myślały" .Natomiast gdy pojawia się element losowości ,czy obliczenia kwantowe może wystąpić problem. Kościół chrzci ludzi , ludzi obarczonych zmianami genetycznymi jak zespół Downa ,a zwierząt nie . Więc warto nie spuszczać z oczu tego problemu :-)
bob
No tak, gani konkurencje a sam rozwija swoje produkty. Jak to rozumieć??
Piotr12345
Wtyczka do mozgu to sposob na dostep do nowych pomysłów. Facebook z AI to kontrola interakcji spolecznych i stopniowe wprowadzanie do nich samej AI pod postacía awatarów. Dalszy postep nie może dalej ułatwiać źycia, bo wiekszość ułatwień już jest. Teraz postep będzie polegać na zastępowaniu życía.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.