DZIŚ JEST:   25   KWIETNIA   2018 r.

Św. Marka Ewangelisty
Św. Rustyka, biskupa
 
 
 
 

Eksperci alarmują: tegorocznego lata w Polsce może zabraknąć prądu

Eksperci alarmują: tegorocznego lata w Polsce może zabraknąć prądu
fot. Tomasz Sienicki/wikimedia

W połowie lipca w polskich domach może zabraknąć energii elektrycznej, ostrzega European Network of Transmission System Operators (ENTSO-E). Według wstępnych ustaleń sytuacja może być dużo groźniejsza niż w lecie 2015 roku.

 

O problemie poinformował dziennik „Rzeczpospolita” powołujący się na raport „Summer Outlook 2017” przygotowany przez ENTSO-E. Wynika z niego, że w lipcu Polska „mieć problem z zapewnieniem wystarczającej rezerwy mocy w systemie elektroenergetycznym”.

 

Powodem takiego stanu rzeczy, zdaniem ekspertów cytowanych przez „Rzeczpospolitą” będą „przedłużające się okresy ekstremalnie wysokich temperatur i spowodowanej przez nie suszy”, jakie przewidują meteorolodzy w tegoroczne lato.

 

„Jeśli zapanują takie warunki, to w lipcu i sierpniu w godzinach szczytu (13-14) Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) nie będą miały takiej nadwyżki mocy, by pokryć krajowe zapotrzebowanie. Najgorzej, jak wskazuje ENTSO-E, może być w drugiej połowie lipca, gdy popyt na energię może przekroczyć możliwości wytwarzania jej w kraju i importu”, informuje dziennik.

 

Pomarańczowa lampka zapala się nie pierwszy raz. W Polsce mamy problemy szczególnie latem – powiedziała w rozmowie z gazetą Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes organizacji pozarządowej Forum Energii.

 

Sprawę skomentował również Bartosz Jarosz, rzecznik PSE. W jego ocenie raport „Summer Outlook 2017” jest „raczej sygnałem możliwych problemów, niż ich gotowym scenariuszem”.

 

Źródło: tvp.info

TK


DATA: 2017-06-19 08:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Trzeba będzie w końcu kupić do domu magazyn energii? Wygląda na to, że nie ma innego wyjścia.
10 miesięcy temu / Stormer
 
@JARO: problem nie z węglem (ogólnie: surowcem), lecz z urządzeniami do przetwarzania tego surowca na energię elektryczną, a także urządzeniami do przesyłania wytworzonej energii elektrycznej. Przy rosnącym popycie na energię, odkładanie "na później" wieloletnich inwestycji, tak się właśnie kończy jak opisano w artykule.
10 miesięcy temu / r
 
socjalizm tak ma, i ten były, i ten obecny pod egidą PiS-u (niestety) - dlatego powraca słynny (z kabaretu) 20-ty stopień bezsilności; a miało być tak ładnie - wiatraki, panele słoneczne, energia atomowa, geotermalna, z drewna, energia wodna itd.; dalej próbują karmić nas tymi bajkami o "czystej" energii, która jest w wystarczającej ilości; a w ziemi leżą miliony ton węgla, naszego polskiego, który dzisiaj można spalać w sposób czysty i być niezależnym od np. ruskiego gazu, ale nie tylko, bo katarskiego i amerykanckiego również; przynajmniej w pewnym zakresie; no cóż, trzeba będzie kupić rower z dynamem i na krótkie zmiany z członkami rodziny, sąsiadami i gośćmi produkować ten prąd, przynajmniej na swoje potrzeby; :-)
10 miesięcy temu / JARO
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.