24 kwietnia 2018

Ekshumacja w Jedwabnem powinna zostać wznowiona – przekonuje wiceprezes IPN

(Prof. Krzysztof Szwagrzyk. FOT.Joanna Borowska/FORUM)

10 lipca 1941 roku w Jedwabnem doszło do masowej zbrodni na Żydach. Ekshumacja wyjaśniająca okoliczności tamtych tragicznych wydarzeń powinna zostać wznowiona – uważa wiceprezes IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk.

 

Jak dodał naukowiec zajmujący się ekshumacjami pomagającymi w wyjaśnianiu wydarzeń z historii Polski, przerwanie badań w podlaskiej miejscowości spowodowało brak wyjaśnienia. Zdaniem prof. Szwagrzyka procedury należało doprowadzić do końca mimo przeciwności, a brak zakończonego badania powoduje, że sprawa będzie wracała.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wiceprezes IPN przypomniał, że niedokończona ekshumacja była prowadzona w ramach śledztwa Instytutu. To właśnie ono zostało przerwane – zauważył badacz podczas zorganizowanego przez IPN czatu video „Ekshumacje. Kto już ma swój grób, a kto jeszcze czeka…”.

 

Nie przesuniemy się do przodu w sprawie, dopóki w Jedwabnem nie zostaną przeprowadzone naukowe prace archeologiczne – stwierdził wiceprezes IPN dodając, że dokończenie ekshumacji to jego stanowisko.

 

Z kolei uczestniczący w owym czacie wideo prof. Marian Głosek (kierujący polską ekipą ekshumacyjną w Lesie Katyńskim) przypomniał, że dokonująca prac w Jedwabnem ekipa prof. Andrzeja Koli odkryła górną warstwę pomordowanych, jednak zanim rabini zabronili dalszych prac, to uzyskano interesujące wyniki. Również zdaniem prof. Głoska ekshumacja powinna zostać wznowiona.

 

Ekshumacja w Jedwabnem została przeprowadzona w maju i czerwcu 2001 roku. Przerwał ją, na prośbę środowisk żydowskich, minister sprawiedliwości Lech Kaczyński. W roku 2003 IPN umorzył śledztwo. Z konkluzji wynika, że zbrodni dokonali Polacy działający z inspiracji Niemiec. Instytut Pamięci Narodowej przerwał śledztwo, gdyż nie znaleziono winnych innych niż wskazani po wojnie. W postępowaniu stwierdzono, że 10 lipca 1941 zamordowano nie mniej niż 340 Żydów. Dokonać tego miało około 40 polskich mężczyzn z Jedwabnego i okolic. Z konkluzji IPN wynika również, że zasadne jest przypisywanie Niemcom tej zbrodni w sensie prawnokarnym.

 

Istnieje jednak możliwość wznowienia postępowania. Warunkiem jest pojawienie się okoliczności uzasadniających decyzję nowymi okolicznościami.

 

Strona żydowska nadal jednak sprzeciwia się ekshumacji w Jedwabnem z powodów religijnych. Żydzi uważają również, że po śledztwie IPN badania… niczego nie wyjaśnią. Kwestionowanie winy Polaków w zbrodni w Jedwabnem naczelny rabin Polski Michael Schudrich porównał do kwestionowania zbrodni katyńskiej lub podważania tego kto zaczął II wojnę światową oraz kto napadł na Polskę 17 września.

 

 

Źródło: wpolityce.pl

MWł

 

 

Polecamy również:

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram