15 października 2013

Ekologiści: wzrost gospodarczy i długie życie szkodzą środowisku

Ekologizm dawno już przestał być dbałością o środowisko dla dobra ludzi. Teraz ekologiści bronią środowisko przed ludźmi. Pogląd ten potwierdza raport prestiżowego pisma Ecology and Society. Jego autorzy krytykują zwiększenie oczekiwanej długości ludzkiego życia. Ich zdaniem im dłuższe życie ludzkie, tym więcej gatunków jest zagrożonych.

 

Jak piszą autorzy badania Aaron Lotz i Craig R. Allen „znaleźliśmy pozytywną korelację między oczekiwaną długością życia ludzi w danym kraju a liczbą zagrożonych gatunków”. Autorzy twierdzą, że gospodarki krajów o wysokim dochodzie i wysokiej pozycji w Human Development Index, który informuje m.in. o spodziewanej długości życia, negatywnie wpływają na środowisko. Precyzują jednocześnie, że kraje, które są na wysokiej pozycji w HDI, ale mają niski dochód mniej negatywnie wpływają na ekosystem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Generalnie jednak ekologiści twierdzą, że im dłuższe ludzkie życie tym gorzej dla środowiska. Zwiększona długość życia oznacza bowiem, że ludzie przez więcej lat dewastują planetę poprzez emisję dwutlenku węgla, eksploatację surowców i naruszanie ekosystemu. Jak przekonują autorzy, dla środowiska szkodliwy jest także wzrost gospodarczy. Im wyższe PKB, tym większa liczba gatunków w niebezpieczeństwie. Handel międzynarodowy również jawi się im jako zły dla środowiska. Wiąże się on bowiem z wyższym poziomem PKB.

 

Autorzy przeanalizowali dane ze 100 krajów, do których należy 87 proc. światowej populacji, 74 proc. obszaru i ziemi i jedynie 43 proc. PKB. Wśród badanych krajów znalazły się 26 kraje Afryki, 29 państw Azji, 22 kraje Europy, 12 krajów Ameryki Północnej i Środkowej oraz 11 państw Australii i Oceanii.

 

Zdaniem ekologistów rozwiązaniem problemów środowiska jest uznanie ludzi za część natury, a nie bytów stojących ponad nią. Jak jednak komentuje Wesley J. Smith z The National Review „ludzkość jest wyjątkowym gatunkiem. Środowisko skorzysta najbardziej, jeśli uznamy zarządzanie nim za obowiązek ciążący na nas właśnie dlatego, że jesteśmy ludźmi. Tymczasem jeśli uznamy się za kolejne zwierzę w lesie, to właśnie w ten sposób będziemy działać. Autorzy nie mówią wprawdzie bezpośrednio, że powinniśmy żyć krócej. Jednak w oczywisty sposób sugerują czytelnikowi taki wniosek”.

 

 

Źródła: lifenews.com / ecologyandsociety.org / nationalreview.com

Mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram