DZIŚ JEST:   26   MAJA   2018 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 34  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Filip M. Muszyński

Dobrzy bracia z Wrocławia


W listopadzie 1711 roku do Wrocławia przybyli trzej bracia z Zakonu Szpitalnego Świętego Jana Bożego, pierwsi bonifratrzy: przeor Klemens Menzel wraz z dwoma towarzyszami. Natychmiast zajęli się oni pomocą miejscowej ludności i opieką nad chorymi. Wkrótce też – dzięki jałmużnie i darowiznom – rozpoczęto budowę barokowego kościoła i klasztoru, znakomicie przez swą architekturę i wyposażenie realizującego postulaty Kontrreformacji. Nie były to budynki monumentalnych rozmiarów, a jednak trwale wpisały się w krajobraz miasta.

Wrocławscy bonifratrzy otrzymali teren na wschód od murów miejskich, przed Bramą Oławską, przy skrzyżowaniu drogi prowadzącej z Wrocławia do Oławy z traktem prowadzącym na południe w kierunku Strzelina (obecnie są to ulice Traugutta i Pułaskiego). Wzdłuż dróg znajdowała się niewielka zabudowa, jednak większość okolicznych przestrzeni zajmowały pola. W najbliższej zaś okolicy znajdowały się dwie świątynie katolickie, wzmiankowane już w średniowieczu: kościół św. Maurycego oraz kościółek św. Łazarza...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Jeszcze nie tak dawno Irlandia stanowiła europejski bastion katolicyzmu. W ciagu ostatnich lat jednak naród zamieszkujący Zieloną Wyspę dokonał spektakularnych aktów apostazji - najpierw popierając w referendum

„małżeństwa homoseksualne", a teraz wydając demokratyczny wyrok śmierci na nienarodzone dzieci...

 
 

Irlandczycy w demokratycznym głosowaniu orzekli całemu światu, że nie mają nic przeciwko mordowaniu dzieci w łonach matek. Tak wynika ze wstępnych sondaży po zakończonym w piątkowy wieczór referendum aborcyjnym.

 

 

– Zabicie takiego dziecka przed narodzeniem, w imię źle pojętego dobra, prędzej czy później zemści się na kobiecie. Dotarło do mnie, że zabiłam swoje dziecko i zrobiłam krzywdę sobie – mówi pani Kasia, która w dużej mierze przeszła proces uzdrowienia ze skutków dokonanej aborcji, choć, jak zaznacza, blizna pozostanie w niej do końca życia.

 

Analiza porównawcza 22 badań na temat związku aborcji ze zdrowiem psychicznym wykazała, że ​​kobiety, które zamordowały swoje dzieci, były o 81 proc. bardziej narażone na zaburzenia psychiczne. Ponadto w prawie 10 proc. przypadków problemów ze zdrowiem psychicznym wykazano, że ich bezpośrednim powodem była aborcja. Tak wynika z raportu opublikowanego w „British Journal of Psychiatry” na początku tego roku.

 

Matka, u której dziecka zdiagnozowano jeszcze w fazie prenatalnej rozwoju choroby genetyczne, oskarżyła irlandzki rząd o to, że wykorzystuje ból rodzin takich jak jej przed referendum w sprawie aborcji.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.