DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 24 WRZEŚNIA
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
XXV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Gerard, Teodor
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Ksawery Jankowski

Dobrze, że patrioci. Szkoda, że socjaliści

Data publikacji: 2017-01-05 09:00
Data aktualizacji: 2017-04-11 16:32:00
Dobrze, że patrioci. Szkoda, że socjaliści
Fot. Jerzy Dudek / FORUM

PiS jest partią socjalistyczną. Kto miał w tym zakresie wątpliwości przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi, ten dziś, kiedy od wyborów upłynęło kilkanaście miesięcy, nie może już ich mieć. Paradoksalnie rządząca dziś partia realizuje program socjalistyczny, budując jednakże, nieświadomie być może, podstawy niezbędne ku stworzeniu w Polsce szans na prawdziwie wolny rynek.

 

Aby wolny rynek zaistniał potrzeba, by stworzone zostały niezbędne ku temu podstawy. Warto zastanowić się nad tym, dlaczego dziś niektóre państwa bogacą się i dyktują warunki, a inne zmuszone są do posłuchu? Jak to się stało, że dziś potęgą gospodarczą są USA, a nie np. Meksyk? Albo Niemcy, a nie np. Włochy? Przyczyn jest wiele, ale jeśli miałbym wskazać jedną, wskazałbym zdolność niektórych społeczeństw do budowy silnych organizacji państwowych. Zdrowych instytucji. Nie może być bowiem mowy o wolnym rynku bez zdrowego, sprawnego sądownictwa. Nie może być mowy o dobrym prawie bez wysoko kwalifikowanej, nieskorumpowanej kadry urzędniczej. Nie ma mowy o kwalifikacjach, bez sprawnie działających szkół i uczelni wyższych. I tak dalej.

 

Podstawowym problemem Polski okresu tzw. transformacji ustrojowej nie jest brak surowców, czy wykwalifikowanej siły roboczej. Nie są nim silne konflikty wewnętrzne, ani skomplikowana sytuacja międzynarodowa. Podstawowym problemem III RP są niesprawnie działające instytucje państwowe. Wiele wskazuje na to, że kierownictwo PiSu rozumie ten problem doskonale i na nim skupia się w pierwszym okresie swoich rządów. Efekt jest taki, że po ponad roku od wyborów spieramy się wokół pisowskich propozycji w tej czy innej dziedzinie życia społecznego, czy gospodarczego. Jednocześnie zdajemy się nie zauważać, że oto po raz pierwszy od lat mijają miesiące bez afery korupcyjnej na szczytach władzy. Skończyły się doniesienia o wątpliwościach, co do właściwego rozliczenia unijnych funduszy. Zarzuty prokuratorskie docierają za to do kolejnych biznesmenów czy sędziów, którzy najwyraźniej nie w porę zauważyli tę zmianę. To klucz, bo bez państwa silnego zdrowymi instytucjami najlepsza nawet teoria ekonomiczna jest li tylko świstkiem papieru, zbiorem pobożnych życzeń, nudnym z resztą i bezużytecznym.

 

Obok kwestii państwotwórczej, kluczowej, ale nie jedynej, do oceny pozostaje jeszcze bieżąca praktyka rynkowa. Tutaj, jako się rzekło, rządząca partia ukazuje oblicze wybitnie socjalistyczne. Ideą fixe dzisiejszej ekipy rządowej jest stymulacja popytu. Kwintesencją programu gospodarczego rządu jest wstrzyknięcie do gospodarki setek miliardów złotych w celu „pobudzenia popytu” i umocnienia w ten sposób siły polskich firm, a w ten sposób całej gospodarki. Służyć temu mają takie pomysły, jak Rodzina 500+, podwyżki minimalnych rent i emerytur, podwyżka płacy minimalnej, darmowe leki dla seniorów, wcześniejsza wypłata rolnikom zaliczek z tytułu unijnego programu Wspólna Polityka Rolna, gigantyczne kontrakty dla lokalnej zbrojeniówki czy sprowadzanie do Polski setek tysięcy imigrantów zarobkowych z Ukrainy. Niestety, mechanizm ów jest wadliwy.             

Podstawowym problemem jest brak w Polsce kapitału niezbędnego do przeprowadzenia podobnego planu. Rozwiązaniem dla problemu owej kapitałowej posuchy suflowanym przez ministra finansów i rozwoju są źródła zagraniczne – zwłaszcza kredyty w międzynarodowych instytucjach finansowych oraz unijne fundusze.

 

Roszenie gospodarki pieniądzem pochodzącym spoza lokalnego ustroju gospodarczego niesie ze sobą kilka następstw. Po pierwsze, każdy kredyt i każdą dotację europejską trzeba będzie przewalutować do złotówki z innej waluty – zwłaszcza z euro, w mniejszym stopniu z dolara. Tworzy to presję aprecjacyjną na polską walutę, i umacnia ją w nieuzasadniony polską produkcją sposób względem innych walut. Silna złotówka podkopuje polską produkcję i jest ważną (o ile nie główną) przyczyną, odnotowywanego od lat stanu, w którym „nic się w Polsce nie opłaca”. Pochodzący zza granicy pieniądz miast ożywczym opadem, okazuje się być kwaśnym deszczem, niszczącym w zalążku wszelkie przejawy ekonomicznej działalności polskich przedsiębiorców.

 

Pieniądz pochodzący zza granicy powoduje także szereg anomalii rynkowych, zwłaszcza w obrębie cen funkcjonujących w gospodarce. Dla przykładu, w przeciągu ostatnich pięciu lat ceny wszystkich surowców niezbędnych do produkcji samochodów spadły o kilkadziesiąt procent (i więcej), co nie przeszkodziło wzrosnąć cenom aut w tym czasie (cena stali na  światowych rynkach w 2010 roku to ponad 500 USD/tonę, w 2015 roku ceny te spadły poniżej 200 USD/tonę – dane tradingeconomics.com; dane GUS – wzrost cen aut z pojemnością silnika 1200 cm3, wyposażenie standardowe, z ok. 28 tys. zł w 2010 roku do 33 tys. zł w 2015 roku). Ceny nieruchomości całkowicie oderwały się od ekonomicznej rzeczywistości – w pięć lat po wstąpieniu Polski do UE ceny nieruchomości w Polsce podwoiły się (co odpowiadało zwiększeniu podaży pieniądza na polskim rynku w tym samych czasie), choć ceny materiałów budowlanych rosły znacznie wolniej (np. wzrost cen cementu w tym samym okresie to ok. 20 proc. - dane GUS). Wszystko to powoduje, że, ceny artykułów potrzebnych do życia, lecz z reguły kupowanych na kredyt – jak np. mieszkanie, czy samochód rosną w oderwaniu od realiów lokalnej gospodarki, w przeciwieństwie do płac, które z tymi realiami ściśle są skorelowane. Podsumowując, dodatkowy zastrzyk do gospodarki pieniądza niezwiązanego z lokalną produkcją prowadzi do zubożenia, a w konsekwencji zadłużenia ludności zatrudnionej w tejże gospodarce. 

 

Zadłużenie indywidualne gospodarstw domowych i przedsiębiorstw to tylko jedna strona medalu. Kolejną naturalną konsekwencją budowania popytu za pieniądze zza granicy jest zadłużenie państwa  na szczeblu samorządowym i centralnym. Długi trzeba – nie, nie, wcale nie spłacać – obsługiwać. Dziś, przy rekordowo niskich stopach procentowych, sytuacja dłużników, w tym Polski, jest, można powiedzieć, komfortowa. Przewidywany wzrost cen ropy naftowej na światowych rynkach (w związku z porozumieniem państw OPEC dotyczącym ograniczenia sprzedaży tego surowca) to jednak w tym kontekście niepokojący sygnał. Znana jest bowiem korelacja stóp procentowych z cenami ropy naftowej. Jeśli ceny ropy naftowej istotnie wzrosną, kolejne banki centralne będą zmuszone do podniesienia stóp procentowych w związku z narastającą presją inflacyjną. To przełoży się na wyższe od dzisiejszych koszty obsługi długu publicznego. Pani Premier uchwalająca dziś budżet z deficytem na poziomie bliskim 70 mld zł (z uwzględnieniem deficytu na rachunku funduszy unijnych) nie będzie mogła dłużej z miedzianym czołem zapewniać obywateli, że finansowanie społecznych programów jest zabezpieczone na lata.

 

Można spodziewać się, że cały ów socjalistyczny eksperyment skończy się, jak każdy inny – skokową podwyżką podatków. Niestety, podwyżką czekającą nas najprawdopodobniej w chwili dekoniunktury. Warto bowiem pamiętać, że rząd PiSu postanowił gospodarkę stymulować w okresie zwyżki koniunkturalnej, na co wskazuje choćby rekordowo niska stopa bezrobocia w kraju w chwili obecnej. To kolejny poważny błąd prowadzonej przez rząd polityki gospodarczej.

 

Z powyższego refleksje płyną mało optymistyczne. Tym gorzej to dla nas, bo biorąc pod uwagę choćby propaństwową rolę, jaką spełnia, rząd PiSu jest chyba najlepszym rządem, jaki przypadł Polsce w udziale od co najmniej dwóch dekad. Pozostaje mieć nadzieję, że po następnych wyborach, u steru władzy niemniej będzie patriotyzmu i uczciwości, a więcej rzetelnej wiedzy i pragmatyzmu.

 

Ksawery Jankowski

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Sweet Dreams
Za czasów PO płaciliśmy wysokie podatki i składki ZUS/NFZ, jak w państwie opiekuńczym. Za to dostawaliśmy znikomą opiekę socjalną jak w państwie liberalnym. I to była istota całego pseudo-liberalnego złodziejstwa. Teraz opieka socjalna radykalnie się poprawiła - zgodnie z rzuconym w kampanii wyborczej wyzwaniem, że przy tak horrendalnych składkach, to jest niemożliwe żeby aż tak brakowało pieniędzy na wszystko. Jest pole do dyskusji nad tym jak by to inaczej zbilansować. Ale wieszanie psów na obecnej ekipie za to, że w miarę uczciwie oddaje społeczeństwu to co zbiera w składkach to przesada.
Marek
Cokolwiek napisanego w tak niedbałym stylu, powoduje skutek odwrotny do zamierzonego, gospodarka rynkowa zostaje raczej ośmieszona.
Murem
3/3 Katoliku, kiedy zatem pośrednictwo władzy państwowej w dobrowolnym solidarnym niesieniu pomocy potrzebującym jest dopuszczalne i uprawnione? Tylko w SYTUACJI WYŻSZEJ KONIECZNOŚCI, jako nadzwyczajny środek, a więc np. w rezultacie klęski żywiołowej, wojny, itp. Tego rodzaju pomoc świadczona za pośrednictwem państwa musi spełniać wszystkie następujące kryteria: 1) Muszą zostać wpierw wyczerpane ZWYCZAJNE ŚRODKI POMOCY, którymi władze dysponują, np. obniżenie lub czasowe zniesienie podatków, zbiórki społeczne, przekazywanie darów, itd. 2) Pomoc musi być sprawiedliwa, a więc świadczona według REALNYCH POTRZEB, a nie według widzimisię władz, np. z chęci przypodobania się. 3) Pomoc nie może być FORMĄ UCISKU, np. poprzez zaciąganie długów lub nadmierne opodatkowanie. 4) Pomoc państwa nie może mieć na celu zastąpienia lub stłumienia zwykłych form niesienia dobrowolnej pomocy. Jak widać socjalistyczny "równościowy" program 500+ nie spełnia wymienionych kryteriów.
Murem
2/3 Nie daj się ogłupić, katoliku, programami FAŁSZYWEJ DOBROCZYNNOŚCI SOCJALISTYCZNEJ, w rodzaju 500+. Program ten nie spełnia kryteriów dopuszczalnej pomocy oferowanej za pośrednictwem władzy państwowej. Jest to element zachodniej ONZ-owskiej socjalistycznej strategii ekonomicznego egalitaryzmu, który polega na "równościowym" tzw. odpowiedzialnym rozwoju gospodarczym. W myśl fałszywej tzw. SPRAWIEDLIWOŚCI SPOŁECZNEJ narzucane są programy ucisku podatkowego, polegającego na ograbianiu/zadłużaniu podatników pod pozorem pomocy biednym, "społecznie wykluczonym", itp. Nauka katolicka POTĘPIA socjalistyczny błąd egalitaryzmu ekonomicznego. Kościół jasno formułuje, iż JEDYNĄ EWANGELICZNĄ SPRAWIEDLIWĄ RELACJĄ MIĘDZY BIEDNYMI A BOGATYMI JEST DOBROWOLNE ŚWIADCZENIE POMOCY.
Murem
1/3 Katoliku, zacznij myśleć po katolicku! A wpierw nie daj się ogłupić partyjnym mesjanizmem, który propagują ludzie nieświadomi oraz wybujali fanatycy partyjni, nazywający siebie samych sztucznie "prawicowcami". Wg idei mesjanistycznej jedyna słuszna partia ma przybliżyć nieba, wystarczy tylko ją wybierać i odpowiednio długo czekać "w nadziei", najlepiej kilkadziesiąt lat, aż "brzemienna" w najlepsze rozwiązania (a jakże by inaczej!) partia wdroży swe "zbawienne" plany.
mg
PiS to nie partia socjalistyczna jak to juz ktos ponizej nadmienil. Polacy i Polska to wyczerpane i stlamszone spoleczenstwo. W kazdym najbogatszym panstwie Europy zachodniej sa ogromne wsparcia socjalne i jakos te panstwa nie biednieja. Po prostu dziala to tak ze komus zabieraja aby komus dac. Tak dzialaja nowoczesne spolecznosci na bazie solidarnosci bez socjalistycznej ideologi. Kapitalizm ma swoje ograniczenia i nie jest w stanie zniesc coraz wiekszej konkurencyjnosci.
zbm
@daffy _ wyzywać kogoś od nieuków przychodzi ci łatwo, ale głupoty pisać jeszcze łatwiej!"pieniądze z pracy"..tak...?-czyli prawdopodobnie jesteś większym socjalistą niż Gomułka i Gierek razem wzięci!Z głupkami dalej w tym temacie nie rozmawiam!
Wolnościowiec
OK, podwyższenie płacy minimalnej, dostęp do służby zdrowia dla niezarejestrowanych i "ozusowanie" umów-zleceń to wybitne socjalistyczne posunięcia. Jednakże 500+ i mieszkanie+ to już nie są lewicowe posunięcia, ale te charakterystyczne dla prawicowego narodowego solidaryzmu i należy to raczej uznać za ciekawe i akceptowalne zjawisko, ale niekoniecznie niepożądane. Poza tym polityka rządu w każdej dziedzinie jest mocno konserwatywna, a liberalizmu w nowoczesnej wersji dostarcza superminister Morawiecki, co też nie jest takie złe. Najważniejsze, że nie ma takiego marnotrawstwa jak za PO-PSL i że nie prowadzi się rujnującej i nieskutecznej polityki "przeciwdziałającej biedzie" lub czegoś w tym rodzaju, co byłoby kolejnym nieudanym eksperymentem socjalistycznym. Rząd nie pamięta, a może nie wie, że istnieje biedota i bezdomni (a może wie i pamięta, że oni nie głosują) i bardzo dobrze! Trzeba przeć do przodu w walce o państwo narodowe!
r
@. To chyba jako monarcha absolutny? Bo sam sobą wszystkich miejsc w parlamencie nie obsadzi.
huberto
moze i dobrze, gdyby Polska byla silniejsza gospodarczo, ale tylko pod warunkiem, ze Kosciól ( a wiec ludzie) beda przestrzgac prawa Bozego. Inaczej bedzie tragedia, ale nie portfela tylko dusz.
.
Przyszłe wybory musi wygrać Pan G.Braun
c-a
JAK ŁATWO KRYTYKOWAĆ Z PERSPEKTYWY WYGODNEGO FOTELA ! A MOŻE PO PROSTU STARAĆ SIĘ POMÓC RZĄDOWI ,KTÓRY W SPOSÓB ODPOWIEDZIALNY BIERZE NA BARY NAS WSZYSTKICH !!! TYLKO TEN , KTO SAM NIE PEŁNIŁ ŻADNYCH FUNKCJI , NIE STWORZYŁ ŻADNYCH MIEJSC PRACY MOŻE WYPISYWAĆ TE WSZYSTKIE DYRDYMAŁY .
marju73
Usraelscy patrioci.Jak na razie symulują dobrą zmianę.
artik
Panu Jankowskiemu - autorowi artykułu proponuję sprawdzić czym jest socjalizm. PIS jest partią socjalną, co oczywiście powoduje ponoszenie kosztów z budżetu ale nie jest partią socjalistyczną. Socjalizm to przede wszystkim ideologia. Warto o tym pamiętać i nie mieszać ludziom w głowach.
PK
Dodam jeszcze, że "prawo" na usługi banksterów ma się dobrze i dalej tylko im dokładają do pieca. Stosy papierów, tony analiz, genialne myśli!
PK
Czy 500+ to celowe działanie na szkodę Polaków? "Rzecznik praw dziecka wzywa MRPiPS do zmiany przepisów regulujących przyznawanie świadczeń wychowwczych uchodźcom i osom objętym ochroną uzupełniającą. Zdaniem RPD Marka Michalaka prawo jest niejasne. Rzecznik domaga się, żeby ministerstwo rodziny doprecyzowało, w jakich okolicznościch cudzoziemcy mogą przystąpić do programu "Rodzina 500 plus". Obecnie ostateczną decyzję o przyznaniu dopłaty cudzoziemcowi podejmuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta." Zaraz UE powie, że trzeba wszystkim po równo. Nie mam nic przeciwko migracjom, o ile na indywidualne zaproszenie. Kiedy w Polsce i w ogóle w Europie będzie prawo i sprawiedliwość? Kiedy chronione będą wolność i własność? Mamy teraz temat smogu. Kiedy rodzina zostanie zabezpieczone przed samowolą silniejszego (znieść rozwody!).
adam
jedwabny szlak-wielka szansa dla polski.jeżeli rząd to spieprzy,będzie to strata gigantyczna.by być silna,polska musi rozwijać się gospodarczo i zbroić po zęby,aby być militarnie porównywalna z turcją i dokonywac projekcji siły w kierunku wschodnim.jeśli ten etap zostałby osiągnięty,jakakolwiek pozycja negocjacyjna będzie nieporównywalnie silniejsza.świat się zmienił całkowicie,nie wiadomo czy pax americana przetrwa i jak się zakończy rywalizacja usa-chiny.na początek polska musi dokonać skoku gospodarczego,bez tego będzie coraz gorzej pod każdym względem.
daffy
@ZBM. Dość tych głupot. Jesteś niefouczonym zbiorem molekuł. Skąd wziąć pieniądze? Z pracy. Tylko pracą zarówno intelktualną jaki fizyczną wypracowujesz dochód. Pożyczanie pieniędzy od "czerwonej tabliczki" pogrąża przyszłe pokolenia, o które niby tak walczy pis. A propos kapitału polskiego w latach 80/90. Magdalenka (z udziałem Kaczyńskich) pozwoliła za bezcen przejąć mnóstwo dobrych przedsiębiorstw. Kto przejął, wystarczy popatrzeć.
PrPr
Przypominam, że socjalizm jest grzechem ciężkim
Zwolennik KNP
Cieszy, że publicyści portalu PCh24 nie boją się powiedzieć iż "król jest nagi". Oczywiście na tle aferało-sodmitów spod znaku PO&spółka PiS ma pewne znaczące zalety ale przecież oni sami nie ukrywali swoich przekonań i inspiracji historycznych - nie raz mówili o tym otwarcie.
zbm
@aaa - niestety piszesz kolejne banialuki i oderwane od rzeczywistości fantazje na ten temat.Zastanów się i pomyśl - jest rok 1989, polski kapitał produkcyjny i inwestycyjny to państwowe zakłady pracy (socjalistyczne) w tym pegeery , państwowe banki itd.Jeszcze raz powtarzam pytanie-skąd wg ciebie miałyby pochodzić pieniądze na inwestycje, nowe technologie, no i w końcu wypłaty i emerytury dla ludzi którzy wówczas demonstrowali pod sejmem wyzywając wszystkich polityków i siły polityczne od zdrajców?!Proszę o konkret!
Janek
PiS nie jest partią patriotyczną, ani katolicką. Skoro dla PiS ważniejsi są banderowcy i szaulisi, niż Polacy i Polska, to na pewno PiS jest partią antypolską. PiS realizuje politykę USA, to dla USA było potrzebne wsparcie Majdanu i banderowców, a nie dla Polski.
aaa
@Trad Stany południowe to zarazem więcej katoli na zachodzie i więcej protestantów z pasa biblijnego na wschodzie. Bilans niekoniecznie jest w stronę katolików. A bogactwo południa mogło też brać się z niewolnictwa (jak widać jedynie niewolnictwo komunistyczne jest nieudolne). Katolicy zresztą popierali demokratów, a protestanci konserwatystów. Taka jest geografia USA, inna zupełnie od naszej. I inne są ich problemy od naszych.
aaa
@zbm pieniądze są tylko środkiem. Dobrobyt bierze się z pracy. Kilka ustaw jest w stanie odbudować kapitał w Polsce. Np. zakaz posiadania jednej firmy przez drugą. Likwidacja pieniądza państwowego i zastąpienie go prywatnym. Likwidacja podatków procentowych i zastąpienie ich pogłównym. Zakaz wtrącania się państwa do dobrowalnych umów między ludźmi. Gdy tylko uwolni się energię Polaków do drobnego bogacenia się, co bardziej pomysłowi łatwo zgromadzą środki do wielkich inwestycji. Nie stanie się tak od razu, ale wcale ni musi. Inaczej skazani jesteśmy albo na odbudowę państwowej socjalistycznej gospodarki, albo na dalszą kolonizację przez obce rządy, z tym że nie będzie nam dane się bogacić.
zbm
No to trzeba się na coś zdecydować panie Janowski!Albo popieramy SLD,PO czyli stworzenie kapitału rodzimego poprzez uwłaszczenie się (czyli sprywatyzowanie państwowego socjalistycznego majątku) nomenklatury PZPR i postpezetperowską-czyli utworzenia kapitału na złodziejstwie (zresztą wielu z nich sprzedawało na pniu ukradzine obcym firma i inwestorom spekulantom bez oglądania się na "patriotyzm" ).Albo też może było przekształcić państwowe zakłady pracy i pegeery w coś na kształt własności wspólnej ...czyli socjalistycznej właśnie -no bo niby skąd po 1089r w sposób legalny miał się wziąć w IIIRP kapitał?!!Łatwo pisać głupoty i wymądrzać się o kapitalizmie, nie dając alternatywy dla rozwiązania problemu półwiecznego istnienia kolonialnej gospodarki i własności w Polsce. No co-masz pan pomysł skąd miały i teraz skąd mają sie obecnie wziąć pieniądze w Polsce...?Ktoś powie-trzebabyło sprzedawać (prywatyzować )po dobrej cenie - no a kto miał to zrobić-związki zawodowe..
Czytaś
Nawet i nie patriotyczna. Bo czy patriotyczną partią można nazwać tą, która przyjmuje traktat lizboński , który znosi suwerenność Polski na rzecz UE. A czy teraz, patriotycznym postępowaniem można nazwać ściganie obcych wojsk na teren Polski, które de facto będą nas okupować pod pozorem przyjaźni. Przecież Polska to już przerabiała, Krzyżacy, rozbiory, ZSRR i PRL. Na Polskiej ziemi tylko Polskie wojsko - za to ginęli nasi przodkowie. A teraz co wiadomości czy informacje każą mi się cieszyć że będą nas okupować, może mam jeszcze wyjść i okupantom kwiaty pod koła ich czołgów rzucać. PIS nie jest partią patriotyczną ale partią zdrajców i sprzedawczyków, nie gorszych czy lepszych niż inne twory pookrągłostołowe.
Niktoś
Jak ich zwał tak ich zwał, najważniejsze są ich "osiągnięcia": - obowiązkowe szczepienia (które nigdzie nie są "obowiązkowe" poza Polską) - poszerzenie antypolskiej ustawy 1066 - rekordowe zadłużenie kraju - sprowadzenie obcych wojsk do Polski (tzw Targowica) - zatrudnienie agenta obcego wywiadu Grey\'a w rządzie - rusofobiczna polityka wschodnia połączona z wiernopoddaństwem jankesom - poparcie dla neohitlerowsko-UPAwskiej Ukrainy w tym 4 mld zł z kieszeni podatników - podpisanie antypolskiej umowy CETA z Kanadą - tajne rokowania z Izraelem - wiernopoddańcze mowy Szydło w Izraelu - więźniowie polityczni (przypadek Marka Falenty, Zygmunta Miernika, Piotra Rybaka) - odrzucenie prawa antyaborcyjnego - przedłużenie podwyższonych przez PO podatków (VAT 23%) - rozdawnictwo pieniędzy podatników (n.p. program 500+) kosztem dalszego zadłużenia kraju - brak deubekizacji i dekomunizacji ... że wymienię te kilka.
Oburzony
Gdyby to byli socjaliści, nie byłoby wolnego rynku, nie byłoby własności prywatnej. Żaden socjalista nie poparłby czegoś takiego jak CETA. To jest naprawdę śmieszne. Przychodzi wam nazywanie innych socjalistami, tak łatwo jak korwinowi. Chcesz wesprzeć biedne polskie rodziny, doprowadzić do tego, żeby rodziło się więcej dzieci, więcej Polaków - jesteś socjalistą. W tym przypadku patriotyzm współgra z tym, co wy od razu nazywacie socjalizmem. Jest coś takiego jak patriotyzm gospodarczy. Nie da się być patriotą, bez tych elementów socjalistycznych, ale nazywanie tego rządu socjalistami to już grube przegięcie. Także jakby zaprzeczacie tutaj samym sobie.
Andre
Zbyt pochopne przyporządkowanie PIS jako partia socjalistyczna-a dlaczego nie jałmużnicza-wszak To bardziej Boże-wspomagać biednych. To powinien być zaszczyt. Inna sprawa że brać kasę od kogoś to niedobre rządzenie-bo trzeba się zapytać jakie motywy kierują tego który daje? Kiedy nie ma się własnej kasy trzeba być bardzo roztropnym. Nie można brać pożyczek na procent- tylko darowizny. A że w dzisiejszym świecie tych darujących jest mało więc mój wniosek nie brać na procent. Jeśli budżet za mały to trzeba się umieć wstrzymywać z braniem pożyczek.
lorbak
Niestety pan Jankowski przynajmniej o części ma rację. PiS to partia socjalistyczna. I taki program realizuje. Końcem każdej socjalistycznej gospodarki jest zapaść - niestety:(. Drażni mnie i myślę, że wielu innych również to że często jest postrzegana i przedstawiana jako prawica. Tymczasem nawet poglądy które niesie ledwo zahaczają o konserwatywne wartości, i wg mnie PiS traktuje je raczej instrumentalnie by łatwiej zdobyć głosy wyborców. Nawet patriotyzm PiS - u jest wątpliwy - wystarczy spojrzeć na politykę zagraniczną, a właściwie jej brak. Interesujące jest w związku z tym, jaka idea przyświeca Panu Prezesowi i współpracownikom, która motywuje ich do działania? Ma ktoś pomysł?
agricola
Jacy patrioci? Socjaluch jest patriotą w socjaluchowej sprawie. Oni nie są polskimi patriotami, oni są patriotami socinteresu. Ich idolami są: Bandyta z Bezdan, ministr Kwiatkowski, Beck i inni czciciele Socszatana. Parcelacja najlepiej gospodarujących majątków ziemskich, zamordyzm gospodarczy, kpina z prawa własności, bandytyzm państwowy, korupcja, kretynizm polityczny...czy to jest polski patriotyzm?
Trad
Byla juz partia o charakterze socjalistyczno nardowym, NSDAP! Aco do USA, to najbogatsze sa stany poludniowe, te w ktorych bylo wiecej katoli, tylko slyszy sie wiecej o tych polnocnych, bi pr jest miara sukcesu, a nie real.
zenek
Szanowny Panie, dzisiejsze dziennikarstwo bazuje na wymyslaniu teorii bez potrzeby zagladania do zrodel, czy chocby weryfikowania definicji tematu, w pana przypadku mieszanie pojec jest tego przykladem, bo socjalizm nie ma nic wspolnego z wolnym rynkiem ani z prywatnymi firmami, z tego co pan tu definiuje wychodzi na to ze niemcy sa krajem socjalistycznym, francja, stany zjednoczone, i wogole cala europa zachodnia, takze odpuszczam sobie panska analize na temat "analizy rynku" w panskim wydaniu, skoro na samym wstepie wykazal pan sie ignorancja twierdzac ze PiS ( w panskiej wersji pisowcy (wersja lisa, gw, tvn)) jest partia socjalistyczna, kiedys szanowalem ten portal, bo odnosilem wrazenie profesjonalizmu dziennikarskiego, ale po ostatnich wyborach w ktorych przegral wasz kandydat, zaczyna sie plucie starym gazeto-wyborczym jadem, juz w tej chwili na przeciwnikow politycznych, szkoda ..
maria m.
Warto zastanowić się ,czy nie jest tak jak pisze poniżej*klapki na oczach*
Ja
Misiewicz- Wykwalifikowana kadra urzędnicza wg PIS
klapki na oczach
Męczy mnie już ta wyświechtana alternatywa - socjalizm albo wolny rynek. A są to tylko dwie strony protestanckiej rewolucji. Co sprawia, że dziś potęgą są USA, a nie Meksyk? No pomyślmy - USA założone przez radykalnych protestantów, wzbogacone, szczególnie Północ, na handlu niewolnikami, a potem po prostu obrana za nową centralę żydomasonerii, a potęga gospodarcza oparta na nieustannej wojnie. A Meksyk - katolicki kraj poczciwych ludzi, którzy oprócz władzy i pieniędzy mieli inne wartości. Potem zostali zbombardowani rewolucją, zresztą silnie wspieraną przez USA. A komu Polska zafunduje czerwony koszmar, żebyśmy my mogli stać się potęgą gospodarczą?
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.