19 stycznia 2018

Dobre wieści z Paryża! Nowy metropolita francuskiej stolicy to gorliwy obrońca nienarodzonych

(Abp Michel Aupetit. By Ibex73 (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons)

Francja to kraj dopuszczający aborcję na życzenie. Choć nad Sekwaną rozpowszechnione jest stosowanie antykoncepcji, to i tak co roku zabija się tam ponad 200 tys. dzieci – w Europie to absolutny rekord pod względem krwawych praktyk dzieciobójczych. Tym cenniejsze jest zaangażowanie w obronę życia nowego arcybiskupa Paryża Michela Aupetita.

 

66-letni Michel Aupetit przyjął święcenia kapłańskie mając 44 lata. Do roku 1990 pracował jako lekarz, a do roku 2006 nauczał bioetyki. W roku 2008 opublikował książkę pt. „L’embryon, quels enjeux”, w której – wykorzystując argumenty biologiczne, filozoficzne, historyczne, prawne i antropologiczne – optował za przyznaniem ludziom w embrionalnej fazie rozwoju wyjątkowego statusu skutkującego ich bezwzględną ochroną przed zabijaniem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak zwraca uwagę na łamach National Catholic Register John M. Grondelski, dzięki swojej wieloletniej praktyce medycznej i doskonałemu przygotowaniu teoretycznemu, abp Aupetit jest w stanie na równej stopie dyskutować z naukowcami promującymi cywilizację śmierci.

 

W swojej książce arcybiskup zwraca uwagę na fundamentalne starcie antropologiczne między tradycją judeo-chrześcijańską a kartezjańsko-kantowską. „Ta pierwsza postrzega człowieka jako istotę ludzką w sposób konieczny obdarzoną prawami i godnością; druga patrzy na niego jako na mającego ludzką naturę z powodu pewnych jakości (jak świadomość), tak, że to te jakości nadają mu prawa i godność, a w ostateczności [nadaje je] fakt ich spostrzeżenia przez innych” – pisze Grondelski referując poglądy arcybiskupa.

 

Hierarcha omawia też w pracy różnicę między postrzeganiem dziecka jako daru a jako „projektu”. Jeżeli dziecko jest „projektem”, to musi mieć pewną jakość; gdy tej jakości nie ma, to rodzice mogą je zabić – tak jak ojciec rodziny w starożytnym Rzymie na mocy patria potestas mógł porzucać w lesie upośledzone dziecko bądź dziewczynkę. W ocenie abp Aupetita rdzeń tego starożytnego pogańskiego myślenia powraca dziś w pełni, z tym, że w sukurs idzie mu jeszcze nowoczesna technologia umożliwiająca rzeczywiste „projektowane” potomstwa w ramach procedury in vitro.

 

Arcybiskup, oprócz książki o życiu poczętym, jest też autorem prac o etyce seksualnej, śmierci i antykoncepcji.

 

Michel Aupetit nie jest obcy katolikom Paryża. Zanim w roku 2014 został ordynariuszem podparyskiego Nanterre, pełnił we francuskiej stolicy posługę biskupa pomocniczego. Na mocy decyzji Ojca Świętego 6. stycznia tego roku został paryskim metropolitą.

 

 

Źródło: kath.net / ncregister.com

Pach

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 100 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram