DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 24 WRZEŚNIA
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
XXV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Gerard, Teodor
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Dlaczego tylu młodych woli „starą Mszę”?

Data publikacji: 2017-09-05 19:40
Data aktualizacji: 2017-09-06 07:53:00
Dlaczego tylu młodych woli „starą Mszę”?
fot. wdtprs.com

Wypowiedź papieża Franciszka na temat „nieodwracalności” reformy liturgicznej wywołała poruszenie w Kościele. Tygodnik „Catholic Herald” postanowił zwrócić uwagę na ogromną przepaść, jaka dzieli najstarsze i najmłodsze pokolenie dzisiejszych katolików. Opisał przy tym wstrząsającą historię klasztornego palenia przedsoborowych książek, by tylko nie wpadły w ręce młodych tradycjonalistów!


Liberalni komentatorzy świętowali ostatnio „ponowne pojawienie się swego rodzaju neo-klerykalizmu” oraz „cofnięcie się ruchu restauracyjnego w liturgii”.    


Wszystko za sprawą wypowiedzi papieża Franciszka, skierowaną w ubiegłym tygodniu do włoskich liturgistów: „Po tej długiej podróży możemy potwierdzić z pewnością oraz władzą popartą Magisterium, że reforma liturgiczna jest nieodwracalna”.


Jak pisze Matthew Schmitz na stronie tygodnika Catholic Herald „liberałowie mają powód do radości: Franciszek okazał życzliwość dla ich [liberałów] pragnienia liturgii, która bardziej przypomina komunalny posiłek niż starożytną ofiarę. Jednak czy deklaracja Franciszka oznacza, że po tysiącleciach rozwoju liturgicznej ewolucji dotarła ona do ostatniego stadium i musi się teraz zatrzymać?”.  


Zdaniem komentatora ogłoszona reforma liturgiczna wcale nie musi być nieodwracalna. Pytanie nie dotyczy bowiem tego, czy możemy cofnąć przeszłe błędy, ale czy możemy posprzątać wytworzony bałagan?

Uwagi papieża Franciszka, jak zauważa felietonista, są kolejną oznaką niezadowolenia z tradycjonalistycznego kierunku, w którym młodzi katolicy starają się pchać Kościół. Dobrze widać to w historiach, które papież opowiada na temat młodych księży krzyczących na obcych i bawiących się w przebieranki, i zestawianiu ich z „dobrym przeciwieństwem” a więc z mądrymi, starymi, współczującymi (i liberalnymi) duchownymi. Zwolennicy posoborowej liturgii, pisze Schmitz, stworzyli wariację na temat piosenki Johna Lennona Imagine: „Jesteśmy dziadkami wezwanymi do marzeń i przekazania naszych marzeń dzisiejszej młodzieży: potrzebują jej”. „Być może, ale nie wydaje się by młodzież chciała je przyjąć” - komentuje Schmitz.


Wiek wcale nie dyktuje preferencji w kwestii dogmatyczności oraz wolności, rytualności lub przypadkowości. Jednak rzeczywiście, współcześnie wielu młodych katolików nie zgadza się ze starymi progresistami.

„Każdy kto ma jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii powinien odwiedzić klasztor lub konwent, w którym młodzi mnisi są niemal niezmiennie bardziej tradycjonalistyczni niż ich starsi koledzy”, zauważa Schmitz. Po czym dodaje: „we Francji, w ciągu dwudziestu lat, większość księży będzie celebrować wyłącznie tradycyjną mszę łacińską. Gdziekolwiek się spojrzy, młodzi preferują stary ryt”.


Dziennikarz na dowód opisywanych zmian w Kościele przywołuje historię ojca René Dinklo, prowincjała duńskich Dominikanów i jedynego członka jego zakonu z Pokolenia X (ludzie urodzeni w latach ok. 1961–1983, którzy nie wiedzą dokąd mają zmierzać, poj. socjologiczne). Zanim dołączył on do zakonu we wczesnych latach 90-tych duńscy Dominikanie zrezygnowali ze swoich tradycyjnych modlitw i zaczęli wierzyć, że wkrótce zostaną przekształceni w zgromadzenie świeckich. Ojciec Dinklo nie bez podstaw uważał, że będzie ostatnim księdzem w prowincji, która istnieje od 500 lat. Jednak wkrótce zaczęły pojawiać się nowe powołania, a młodzi dominikanie chętnie odtwarzali formy życia i modlitwy z przeszłości. Młodzi mężczyźni chcą nosić habit i „na nowo odkryć wiele religijnych praktyk, rytuałów, form śpiewania i modlitwy wywodzących się z tradycji, którą starsze pokolenia odłożyły na bok”. W celu uniknięcia konfliktów generacyjnych młodzi mężczyźni zostali osadzeni w nowej siedzibie zakonu.


W 2010 roku arcybiskup Augustine DiNoia miał powiedzieć o tych młodych tradycjonalistach: „W moim odczuciu ci 20 i 30-latkowie zostali zradykalizowani przez swoje doświadczenia… w sposób, w który my nie zostaliśmy”.  

Pokolenie księży takich jak abp DiNoia starało się zjednoczyć Kościół i świat, jednakże pokolenie młodych księży wierzy, że te dwie rzeczywistości są sobie poniekąd przeciwne. „Być może trudno nam to zrozumieć, ale ci młodzi ludzie nie podzielają kulturowego optymizmu, który wielu z nas nauczyło się przyjmować za rzecz oczywistą w okresie posoborowym. Ubolewają nad „wewnętrzną sekularyzacją Kościoła”, a w szczególności nad „rozluźnieniem liturgii”. Być może to wyjaśnia ich entuzjazm dla mszału sprzed soboru. Arcybiskup DiNoia wydaje się zaniepokojony postawą kapłanów ze swojego pokolenia. Mimo, że mówili o otwartości na przyszłość „nie jestem pewny, że.... jesteśmy całkowicie gotowi na radykalne odrzucenie kultury światowej z jednej strony, a z drugiej na radykalne zaangażowanie w dominikańsko-katolicki alternatywny sposób życia, który obserwujemy  wśród młodych mężczyzn".


Schmitz zauważa, że wielu młodych katolików czuje, że pozbawiono ich dziedzictwa, które słusznie im się należy. Ludzie ci musieli ponownie złożyć fragmentaryczne elementy Tradycji, które należało przecież im przekazać w nienaruszonym stanie. Autor przedstawia historię angielskiego uczonego,  który próbował pozyskać kopię Dictionnaire de théologie catholique – książki ukazującej doktrynę i historię teologii katolickiej. Skontaktował się w tym celu z Belgiem, który pomagał podupadającym domom religijnym pozbyć się swoich bibliotek. Mężczyzna miał znaleźć wspólnotę franciszkańską, która chciała sprzedać swój zbiór, ale w ostatniej chwili wybrała inny kierunek. Mnisi postanowili… spalić książki, ponieważ nie chcieli dopuścić do tego, by trafiły w ręce tradycjonalistów!!!


Dlatego właśnie obrona wiary i tradycji katolickiej… niekiedy przed samymi katolikami, staje się naszą codziennością. Poczyńcie Państwo obserwacje we własnych parafiach, popytajcie młodych czy wszystkie modernistyczne zmiany z Kościele naprawdę im się podobają? – pyta autor Catholic Herald.

 

 Źródło: „Catholic Herald”

malk 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Iskierka
Z doświadczenia ludzkiego wiadomo , że słowo ?nieodwracalność? nie stygmatyzuje. Złe reformy i złe działania ludzkie zawsze należy naprawić i wrócić do tego co jest lepsze i się sprawdziło. Jeśli młodzi to widzą to należy się cieszyć. Zachowywać ,przekazywać i wspierać. Tradycję. Co nas boli - ZDRADA (kogo? Wiadomo.) i TO , ŻE ZAMYKA SIĘ NAM USTA w podobno wspólnym domu - rodzinie (Kościele) , to że jest CENZURA i DYSKRECJA w ?otwartym? kościele. Dziwne , że tyle mówiono o emeryturze dla Benedykta XVI, który ma się dobrze a wiekowy papież Franciszek mówi o nieodwracalności i nie myśli aby odpocząć ? iść na emeryturę. Któż jak Bóg.
do Alajo
To po co chodzisz do kościoła? Nie lepiej grać gdziekolwiek indziej?
PK
No a dlaczego tyłu ochoczo organizuje fajne mszę z gitarka chórkiem soul i ministrantami w prezbiterium? Np. parafia Augustyna we Warszawie
Ajalo
BO WTEDY MOŻNA GRAĆ W GRY NA TELEFONIE
PK
No a dlaczego tyłu ochoczo organizuje fajne mszę z gitarka chórkiem soul i ministrantami w prezbiterium? Np. parafia Augustyna we Warszawie
X
Kazanie mi nie przeszkadza ale powinno być o Bogu o ewangelii a nie o własnych przemyśleniach księdza na inne tematy mało jest księży jak ks Pawlukiewicz np którzy autentycznie opowiadają na kazaniu o Bogu o ewangelii a rozdrabniają się na drobne
Wolnościowiec
Zgadzam się z tym, co napisali poprzednicy - Msza Św. Łacińska to jest prawdziwe piękno i znak równie prawdziwej (najprawdziwszej) tożsamości katolickiej. Jedyne, co psuje to piękno, to kazanie w języku polskim, którego nie tylko nie powinno być po polsku, ale i wcale! Gdyż kazanie nawet nie jest częścią Mszy Św. Wszech Czasów! W średniowieczu nie było kazań; było natomiast wiele ołtarzy w celu składania ofiar Chrystusowych przez kilku kapłanów. I nikt nie twierdził jak dziś, że Msza Św. to wspomnienie ofiary Chrystusowej, tylko było wiadomo, że na każdej Mszy Św. umiera Chrystus za nasze grzechy. Reformacja wymogła na Kościele zmiany, które już mówią, że Msza Św. to nie tylko wspomnienie ofiary Chrystusowej, ale i brak jakiejkolwiek ofiary (tylko jest to rozesłanie wiernych). To samo z kazaniami. Bo dla protestantów to najważniejsze w nabożeństwie, więc i nasz Kościół uległ tej niepotrzebnej modzie.
X
Niszczenie starych klasztornych bibliotek to zbrodnia a msza wg starego rytu jest piękna
One
Jak można niszczyć księgozbiory! Przecież to nie ich (klasztoru) własność ale całego zakonu a nawet bym rzekł sprawa leży w gestii papieża.
marco
Oni Chrystusa zdegradowali, używając terminologii wojskowej, z czterogwiazdkowego generała uczynili sierżanta. ale dla nich to ciągle mało. A szczerze wierzący katolik nie lubi patrzeć jak się lekceważy jego Pana. Ot i cała tajemnica.
Jurek
1/ Wszystkie zmiany, których życzył sobie II Sobór Watykański (w zakresie liturgii) objęte zostały reformą mszału i zrealizowane w jego edycji z 1965 r. Tym sposobem wprowadzone zostały języki narodowe (za wyjątkiem Offertorium i Kanonu), zniesione "modlitwy u stóp ołtarza" (na początku Mszy św.) oraz czytanie "Ostatniej ewangelii". 2/ Wszystko, co nastąpiło później (obecna forma NOM) nie jest zapisane w dokumentach SWII. 3/ Czy w związku z tym nie należy postawić pytania o legalność NOM?! +++ Przy okazji pozdrawiam Krzyżowców z grupy BCC.
asdf
1) nieodwracalność reformy nie oznacza zakazu rytu nadzwyczajnego tylko brak możliwości usunięcia rytu zwyczajnego, co często postuluje się na tym portalu 2) @no coz: "Niektórzy myślą, że mogą mieć relację osobistą, bezpośrednią, natychmiastową z Jezusem Chrystusem poza wspólnotą i mediacją Kościoła. Są to pokusy niebezpieczne i szkodliwe. Są to, jak mówił wielki Paweł VI, absurdalne dychotomie." - taki był prawdziwy tekst Papieża. Chyba że "antypapież" było o kimś innym niż Franciszek.
Wojtek
Też jestem zdania, że zostałem okradziony ze swojego dziedzictwa kulturowego i religijnego przez wszystkich tych kościelnych celebrytów współczesności. Gorzej, uważam że wprowadzenie NOM za najgorszą rzecz, której mógł dopuścić się liberalny kler, za zbrodnię na żywej tkance kościoła, dokonanej i dokonywanej codziennie z pełną świadomością konsekwencji. NOM służy wyłącznie odwróceniu ludzi od Boga a skierowaniu ich na rzeczy doczesne. Nie jestem teologiem ale nie muszę być aby móc stwierdzić, rzecz oczywistą. Nie jestem tez młodzikiem, mam 40 lat i z Mszą Wszechczasów mam styczność ok 10 lat.
mła
spoko. jak mówi stare polskie przysłowie: dłużej klasztora niż przeora. jeszcze niejeden Franciszek przyjdzie i odejdzie zanim uda się modernistom wykorzenić coś co wrosło w tkankę Kościoła przez 2000 lat.
Krzyżowiec
Laudetur Iesus Christus! ~ 21-letni tradycjonalista
Kwiat
Moim zdaniem Msza Święta w tradycyjnym rycie rzymskim oddaje Bogu to co boskie. Wszystko co najwznioślejsze i najświętsze w naszej cywilizacji jest w niej zawarte. Człowiek na prawdę ma poczucie, że celebrans i wierni przyszli na spotkanie z samym Bogiem. Msza święta jest prawdziwym sacrum. Tradycyjny ryt oddaje niezwykłość Eucharystii. Natomiast jeśli przychodzimy na Mszę, na której ksiądz mówi tak jak pani na poczcie, ludzie są ubrani jak na co dzień, muzyka przypomina tę śpiewaną przez harcerzy przy ognisku, a ludzie nawet nie klękają przyjmując żywego Chrystusa, to o jakiej świętości tutaj mówimy. Nie oddajemy Bogu tego co mu należne, traktujemy Go jak kogoś zwykłego, ziemskiego. Mam wrażenie, że reforma liturgiczna to jeden z etapów umieszczania człowieka na miejscu Boga. Zanim wrogowie Chrystusa będą mogli umieścić człowieka na miejscu Boga, najpierw muszą Boga "odświęcić", sprowadzić Go na Ziemię, do strefy profanum.
Stefan
Owszem, jest nieodwracalna, ale dopiero ta reforma, która nastąpi i przywróci sacrum Najświętszej Ofierze Mszy. Oczywiście nie odbędzie się to za Franciszka, ani może za następnego papieża, bo do tego Kościół (a raczej jego hierarchowie) musi dojrzeć (raczej przejrzeć). Prawdopodobnie nie będzie to też "żywcem" przywrócona do powszechnego sprawowania Msza "trydencka", ale coś na jej kształt. Z Panem Bogiem.
robespier
Rewolucjonisci tak maja. Twierdza ze ich projekty beda "nieodwracalne" i tysiacletnie. A pozniej wszystko wali sie jak domek z kart.
no coz
jezeli nastapia zmiany w liturgii to jest pewnym , ze na mszy juz mnie nikt nie zobaczy...jest Biblia i pamietam slowa anty-papieza, ze "bezposredni kontakt z Jezusem jest niebezpieczny i szkodliwy" hahahahahahah
Rzymski Katolik
Jak widzę te osoby klękające przed zadami poprzedników a wstające przy samym przyjmowaniu Ciała Zbawiciela to ogarnia mnie przerażenie i wstyd. Dlaczego duchowni na to pozwalają ?! Czy im nie wstyd ?!
ruisdael
Filipie- zgadzam się całkowicie. To jest przyszłość i ratunek.
BP
Skoro forma Mszy ma pasować do kulutury, to widać wyraźnie, że tradycyjna Msza dobrze wpisuje się we wrażliwość religijną wielu wiernych. Jeżeli progresiści naprawdę wierzą w swoje teorie, to powinni promować stary ryt (jeżeli ludzie go wybierają, znaczy, że im pasuje).
Filip
Stara Msza tzw. Msza Trydencka, bądź Msza Łacińska - to jest to. Uczęszczam na takie Msze od 2 lat (z małą przerwą). Kościół zapakowany ludźmi. Podczas kazań głoszona sama, czysta prawda na temat wiary i świata jaki nas otacza. Piękna tej Mszy nie da się wyrazić żadnymi słowami. Poczucie Sacrum, niewypowiedziana cisza, przepiękna muzyka oddająca cześć i chwałę Jedynemu Bogu w Trójcy Przenajświętszej, Komunia Św. tylko na klęcząco i do ust, niesamowite zaangażowanie i oddanie dzieci (chłopców), którzy służą do tej Mszy. To po prostu dotyk Nieba na ziemi. Żadna Msza w nowym rycie nie może się równać do Mszy Trydenckiej. Zachęcam wszystkich, którzy naprawdę wierzą i pragną być blisko Boga. Oby jak najwięcej było takich Mszy w naszej Ojczyźnie. Ten stary Ryt Mszy to Liturgia Niebiańska, dana nam wprost z Nieba. Niesamowite uwielbienie Boga. Niewypowiedziany Majestat i piękno Boga dostępne jest na Ziemi pod postacią Mszy Św. Trydenckiej.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.