6 maja 2018

Dlaczego partia Razem celebruje rocznicę urodzin zajadle antysemickiego filozofa?

(Karol Marks. By Karl Marx , thierry ehrmann ; edited by Eugenio Hansen, OFS [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)

5 maja 1818 roku urodził się niemiecki filozof Karol Marks. Europejska lewica podeszła do okrągłej rocznicy tego wydarzenia z niezwykłym optymizmem. W sprawie urodzin ideologa nie mogła oczywiście milczeć i rodzima neomarksistowska partia polityczna – Razem.

 

Na swoim facebookowym profilu ugrupowanie umieściło stronniczy wpis zilustrowany grafiką z tekstem: „Czego o Marksie nie dowiesz się dziś z mediów”. Jednak pewna rzecz „umknęła” postępowcom z partii Razem. To antysemityzm Marksa. O tym radykalna formacja milczy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Tymczasem poglądy Karola Marksa na temat Żydów były – delikatnie mówiąc – mocno kontrowersyjne, a jego słowa dotyczące tej nacji współcześnie uniemożliwiłyby mu jakąkolwiek skuteczną działalność polityczną. I to niezależnie, czy po lewej, czy prawej stronie sceny politycznej.

 

Antysemickie poglądy guru historycznej oraz współczesnej lewicy dotyczyły nie tylko wpływu Żydów na życie gospodarcze Starego Kontynentu w XIX wieku. Marksowi zdarzało się określać Żydów per „żydostwo” i jako „element aspołeczny”.

 

Filozof z Trewiru miał jednak i jeszcze ostrzejsze wypowiedzi – chociaż dzisiaj ciężko sobie wyobrazić coś gorszego niż termin „żydostwo”. Podchodził bowiem do Żydów z pogardą rasową, stosując aparat pojęciowy, jakiego nie powstydzili by się narodowi socjaliści z partii Hitlera. „Żydzi z Polski są najbardziej brudną ze wszystkich ras” – pisał Marks w roku 1849 w „Neue Rheinische Zeitung”.

 

Z kolei opinia Marksa o Ferdinandzie Lassalle’u (rewolucjoniście pochodzenia żydowskiego) nie nadaje się do cytowania. Wielbiony przez lewicę filozof zarzuca tam innemu myślicielowi nie tylko pochodzenie żydowskie, ale i afrykańskie, w niewybredny sposób wypowiadając się o jego matce i babce. Mamy więc u Marksa nie tylko antysemityzm, ale i rasizm.

 

Marks swoimi antyżydowskimi przekonaniami wywarł wpływ na cały ruch lewicowy, gdyż wielu rewolucjonistów łączyło później nienawiść do klas posiadających z narodem żydowskim. Znana nam dziś rzekoma walka lewicy z antysemityzmem to bowiem wynalazek dość nowy.

 

Na tyle nowy, by partia Razem zapomniała wspomnieć o tej części dorobku Karola Marksa w tekście mającym rzekomo demaskować kłamstwa na temat filozofa.

 

Źródło: Facebook / opoka.org.pl
Michał Wałach

 

 

Polecamy również:

  

Filozof, który chciał zniszczyć Boga

 

Eurokrata, Karol Marks i starożytna Bazylika. To zdjęcie wyraża więcej, niż tysiąc słów!

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 675 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram