21 stycznia 2019

Decyzja papieża wywołuje sprzeczne reakcje. Komentarze po likwidacji komisji Ecclesia Dei

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Decyzja papieża o przekazaniu kompetencji Papieskiej Komisji Ecclesia Dei Kongregacji Nauki i Wiary wywołała zróżnicowane komentarze. Pojawiają się głosy, jakoby mogło na niej skorzystać Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X i inne instytucje tradycjonalistyczne. Z drugiej strony istnieje też niepokój o losy tradycyjnych zgromadzeń zakonnych.

 

Jak zauważa Hilary White [whatisupwiththesynod.com], komisja Ecclesia Dei zajmowała się do tej pory nie tylko dialogiem z FSSPX. Nadzorowała bowiem również niektóre tradycyjne zgromadzenia zakonne. Dzięki temu nie trafiały one pod nadzór Kongregacji ds. Zakonów, uchodzącej na nieprzyjazną wobec tradycjonalistów. 

Wesprzyj nas już teraz!

 

Czas pokaże, jak wyglądać będzie nadzór Kongregacji Nauki Wiary. Jak pisze publicystka, nie jest to właściwa instytucja do nadzorowania życia zakonnego. Hilary White zapowiada przyglądanie się tej sprawie w kontekście instrukcji Cor Orans. Jej zdaniem ta instrukcja Watykanu o życiu zakonnym zagraża tradycyjnym zakonom. 

 

Z kolei według związanego z Bractwem Świętego Piusa X portalu FSSPX News „chociaż tak zwane wspólnoty Ecclesia Dei zachowały swoje tradycje duchowe i liturgiczne, z pewnością nie liczą się w dyskusji. Jeśli pozostaną przywiązane do sekcji Kongregacji Nauki Wiary, to będzie to miało charakter incydentalny. Mogą zachować Mszę, lecz nie całą związaną z nimi doktrynę”.

 

Z kolei Nicola Gori na łamach L’Osservatore Romano (cytowana przez ncregister.com) twierdzi, że okoliczności w sprawie dialogu z FSSPX uległy zmianie.  Dodała, że rozmowy trwają. Jej zdaniem główną osią dialogu są obecnie kwestie doktrynalne. Dlatego też Franciszek zdecydował się na przeniesienie komisji Ecclesia Dei do Kongregacji Nauki Wiary. Według publicystki nie chodzi tu o całkowitą likwidację komisji, lecz o „transfer kompetencji”.

 

Edward Pentin z „National Catholic Register” powołuje się także na niewymienione z nazwiska poinformowane źródło watykańskie. Według tegoż źródła decyzja Franciszka jest zasadniczo dobra, w kontekście nadziei na powrót Bractwa świętego Piusa X do pełnej jedności z Rzymem. Przysłuży się także innym grupom tradycjonalistycznym.

 

Portal Life Site News również powołuje się na dobrze poinformowane źródła w Rzymie. Zgodnie z cytowanymi wypowiedziami w decyzji papieża nie chodzi o atak na tradycjonalistów, a jedynie zmianę o charakterze formalnym. Jednak jak zauważa cytowane źródło, prawdziwym „newsem” jest dokonane de facto odwołanie sekretarza komisji arcybiskupa Guido Pozzo.

 

Inny rozmówca LifeSiteNews zauważa natomiast, że Kongregacja Nauki Wiary jest bardziej biurokratyczną organizacją niż Ecclesia Dei i częściej podejmuje decyzje na podstawie czysto formalnych kryteriów. Nie wiadomo na razie czy skorzysta na tym ruch tradycjonalistyczny.

 

W swym „motu proprio” Franciszek przekazał wszystkie kompetencje Papieskiej Komisji Ecclesia Dei Kongregacji Nauki i Wiary. Na dokumencie widnieje podpis datowany na 17 stycznia, a opublikowano go 2 dni później.

 

Jan Paweł II utworzył Papieską Komisję Ecclesia Dei w 1988 roku. Chodziło o pomoc w zachowaniu pełnej jedności kościelnej duchownym związanym wcześniej z Bractwem Kapłańskim Świętego Piusa X. Przełożony tego ostatniego arcybiskup Marcel Lefebvre (powołując się na stan wyższej konieczności) dokonał w 1988 roku nielegalnych święceń 4 biskupów.

 

W 2007 roku Benedykt XVI rozciągnął kompetencje Komisji na zgromadzenia zakonne przywiązane do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego i żyjące według dawnych tradycji życia konsekrowanego. Dwa lata później ten sam papież zreorganizował tę komisję, dostosowując ją do nowej sytuacji (jaka zapanowała po zdjęciu ekskomuniki z 4 biskupów wyświęconych przez arcybiskupa Lefebvre’a).

 

Benedykt XVI związał ponadto Ecclesia Dei Kongregacją Nauki Wiary. Z kolei w ubiegłym roku Kongregacja Nauki Wiary wystąpiła z wnioskiem, by dialog z Bractwem św. Piusa X był prowadzony bezpośrednio przez tę dykasterię. Franciszek zaaprobował tę prośbę.

 

Źródła: fsspx.news / whatisupwiththesynod.com / ncregister.com / lifesitenews.com / L’Osservatore Romano / pch24.pl

mjend

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram