1 lutego 2013

Około 100 tys. euro podaruje Stolica Apostolska Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Obietnicę taką złożyli członkowie delegacji Watykanu, która niedawno gościła w Ziemi Świętej. Pieniądze zostaną przeznaczone na gruntowną renowację najstarszego chrześcijańskiego kościoła.

 

Goszczący w Ziemi Świętej przedstawiciele Stolicy Apostolskiej takie zobowiązanie złożyli po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej Rijadem al-Malikiem. Stronę kościelną reprezentował m. in. podsekretarz ds. relacji z państwami, bp Ettore Balestrero W rozmowach na temat liczącej 1700 lat świątyni uczestniczył również doradca palestyńskiego rządu ds. chrześcijan, Ziad Bandak.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Bazylika Narodzenia Pańskiego została zbudowana w 333 r. nad grotą uważaną za prawdziwe miejsce narodzin Chrystusa. Inicjatorką wzniesienia kościoła była św. Helena, matka cesarza rzymskiego Konstantyna Wielkiego. Obecny wygląd Bazyliki jest wynikiem przebudowy jakiej dokonano po pożarze w szóstym wieku. Każdego roku Bazylikę Narodzenia odwiedza ponad dwa miliony pielgrzymów i turystów.

 

Ważnym punktem wizyty delegacji Watykanu w regionie były negocjacje jakie Stolica Apostolska prowadzi z władzami Izraela odnośnie statusu ekonomicznego Kościoła w Ziemi Świętej. W ramach prowadzonych rozmów członkowie delegacji watykańskiej rozmawiali 29 stycznia w Jerozolimie z wiceministrem spraw zagranicznych Izraela Danielem Ayalonem. Według Radia Watykańskiego, spotkanie na którym omawiano sprawy podatkowe Kościoła w Ziemi Świętej było „poważne i konstruktywne”.

 

Dwustronna Stała Komisja Robocza wydała wspólne oświadczenie, w którym poinformowano, że w negocjacjach dokonał się „znaczący postęp”. Przedmiotem dyskusji był art. 10 par. 2 Porozumienia Podstawowego podpisanego pomiędzy Stolicą Apostolską a Izraelem w 1993 r., którego celem jest określenie praw Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej. Obie strony zgodziły się spotkać ponownie na posiedzeniu plenarnym w czerwcu bieżącego roku.

 

Źródła w Watykanie informują, że po ostatniej serii rozmów, Stolica Apostolska i Izrael bardzo zbliżyły się do osiągnięcia prawnego i finansowego porozumienia. Osiągnięcie porozumienia będzie oznaczało, że Kościół w Izraelu będzie zwolniony z płacenia podatków od własności kościelnej, tak jak to było zanim w 1948 r. powstało państwo Izrael.

 

Krzysztof Warecki, CNA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram