DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2018 r.

Św. Marii Pelletier
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 

„Czystka etniczna” czy „operacja antyterrorystyczna”? Ukraiński „okrągły stół” w sprawie akcji „Wisła”

„Czystka etniczna” czy „operacja antyterrorystyczna”? Ukraiński „okrągły stół” w sprawie akcji „Wisła”
Fot. Serhii Nuzhnenko / Pacific Press via ZUMA Wire / Forum

W tym roku mija 70. rocznica akcji „Wisła”. Z tej okazji w czwartek w Kijowie odbyły się obrady „okrągłego stołu” poświęcone temu wydarzeniu. Wzięli w nich udział historycy i pracownicy polskiego i ukraińskiego IPN.

 

- Akcja „Wisła” była najbardziej tragicznym elementem systematycznej polityki wyniszczania Ukraińców, realizowanej przez polskie władze komunistyczne w latach 40. ubiegłego wieku. Poziom jej potępienia jest niewystarczający – powiedziała Hanna Hopko, szefowa komisji spraw zagranicznych Rady Najwyższej Ukrainy. Wygłosiła również apel do Polaków, aby „nie obawiali się uznania prawdy”. Dodała, że jedynie prawda może stanowić fundament dla polsko-ukraińskich stosunków.

 

Głos w sprawie zabrał również Wołodymyr Wiatrowycz, prezes ukraińskiego IPN. Zaznaczył on, że potępienie przez polski Senat w 1990 roku akcji „Wisła”, to za mało. Jego zdaniem nadal nie jest za późno na podjęcie odpowiednich kroków prawnych w związku z „ogromem zbrodni dokonanej na Ukraińcach przez reżim komunistyczny 70 lat temu”.

 

W rozmowie - cytowanej przez portal gazetaprawna.pl - Wiatrowycz porównał akcję „Wisła” do deportacji Tatarów krymskich. Dodał, że jego zdaniem operacja przesiedlenia ukraińskiej ludności z południowo-wschodniej Polski na Ziemie Odzyskane zasługuje na miano „czystki etnicznej, zbrodni wojennej bądź też zbrodni przeciwko ludzkości.

 

Prezes ukraińskiego IPN wspomniał również o „niebezpiecznych tendencjach odczuwalnych w Polsce ze strony niektórych radykalnych środowisk”, mających na celu „usprawiedliwienie zbrodni dokonanych na Ukraińcach”. - To jest nie tylko niemoralne wobec ofiar akcji „Wisła”, lecz niebezpieczne politycznie, gdyż jest to usprawiedliwianie jednej ze zbrodni komunistycznych. Jest to także na rękę Rosji, która buduje swoją ideologię państwową na rehabilitacji zbrodni totalitarnej przeszłości – podkreślił.

 

Z kolei zdaniem Artura Brożyniaka, historyka z oddziału IPN w Rzeszowie, przypomniał, że „II RP przez 20 lat nie poradziła sobie z problemem terroryzmu ukraińskiego”, a w czasie II wojny światowej „nacjonaliści ukraińscy sprzymierzyli się z III Rzeszą Niemiecką; brali udział w ataku na Polskę we wrześniu 1939 roku”.

 

- Ukraińscy nacjonaliści w latach 1944-47 próbowali od Polski oderwać pas ziemi od Beskidu Niskiego po Włodawę i San. Z tych terenów planowano usunąć Polaków poprzez wymordowanie lub zmuszenie do ucieczki. Terrorystyczna działalność UPA i OUN opierała się na dobrowolnej lub wymuszonej współpracy cywilnej ludności ukraińskiej – zaznaczył polski historyk.

 

W jego ocenie akcja „Wisła” zasługuje na określenie „szybkiej i humanitarnej operacji antyterrorystycznej”. - W warunkach nawet niepełnej suwerenności państwo polskie miało obowiązek wobec cywilnej ludności, zarówno polskiej jak i ukraińskiej, zapewnienia jej bezpieczeństwa. Dalsze tolerowanie terroryzmu banderowskiego groziło jego kompromitacją i oderwaniem części terytorium – zakończył.

 

Źródło: gazetaprawna.pl

TK


DATA: 2017-04-21 08:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Akcja Wisła potępiona teraz niech Ukraińćy potępiają Wołyń gdzie zginęło kilkadziesiąt razy więcej ludzi w bardziej brutalny sposób. Jak mówi Hanna Hopko "Niech Ukraińcy nie obawiają się prawdy.
ponad 1 rok temu / trooper
 
Wnioski z tego "okrągłego stołu" będą zapewne nader poprawne politycznie, mimo pojedynczych głosów (m.in. Artura Brożyniaka) nazywających rzeczy po imieniu. Niezmiernie dziwi mnie również to potępienie akcji Wisła przez polski senat w 1990 r. Przecież wybory do senatu wygrali wtedy w 100% "solidarnościowcy". Obawiam się, że i teraz znajdą się niedouczone głąby, które będą chciały wysmażyć podobne "potępienie", ale już sejmowe. Z Panem Bogiem.
ponad 1 rok temu / Stefan
 
"W.Wiatrowycz "...operacja przesiedlenia ukraińskiej ludności z południowo-wschodniej Polski na Ziemie Odzyskane zasługuje na miano ?czystki etnicznej, zbrodni wojennej bądź też zbrodni przeciwko ludzkości." Czym zatem jest wymordowanie ponad 100.000 Polaków przez ukraińców ??? !!!! Taki idiota porównuje przesiedlenie ukraińców z eksterminacją Polaków ??? !!!
ponad 1 rok temu / odszkodowania
 
Niestety @seku, ale masz wiele racji ... :(
ponad 1 rok temu / Soplica
 
Słowa Michnika wypowiedziane w Australii "Polacy są tak głupi, że poradzimy sobie z nimi za pomocą Ukraińców" realizuje obecnie w praktyce Kaczyński, Kuchciński, Karczewski, Gowin, Gosiewska, Sakiewicz.
ponad 1 rok temu / seku
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.