DZISIAJ JEST
CZWARTEK 21 WRZEŚNIA
Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
Imieniny obchodzą:
Janusz, Hipolit, Mira
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Bp Tihamér Tóth

Czym była kobieta przed przyjściem Najświętszej Maryi Panny?

Data publikacji: 2017-03-18 06:00
Data aktualizacji: 2017-03-18 13:18:00
Czym była kobieta przed przyjściem Najświętszej Maryi Panny?

Tylko ten potrafi ocenić, jakie znaczenie ma kult Maryi, kto zna upokarzające pojęcia czasów przedchrystusowych o kobiecie, kto zna opłakane stosunki społeczne, wśród których żył świat niewieści za czasów pogańskich.


Czym była dawniej kobieta? Niewolnicą mężczyzny. Jakie jest znaczenie kultu Najświętszej Panny w stosunku do żyjących w nas namiętności zwierzęcych, ocenimy tylko wtenczas, jeśli poznamy ohydne bagno niemoralności, nad którem zaświtała pierwsza jutrzenka nadziei — Najświętsza Panna.


Za czasów, kiedy żył Chrystus, panowała straszna rozpusta: córka cesarza była ulicznicą, a Herod za roznamiętniający taniec kazał ściąć głowę św. Jana. Przed przyjściem Panny Maryi toczyła ród niewieści utajona choroba! Człowiek bowiem może być chory, i nie zdawać sobie z tego sprawy, jeśli nie widzi koło siebie ludzi zdrowych i pięknych. Najświętsza Panna zajaśniała jak ideał przypominając każdemu człowiekowi jego chorobę, brzydotę, zachęcając nas jednocześnie do wysiłku, by upodobnić się do Jej niezrównanej piękności i doskonałości.


Chrześcijaństwo w osobie Najświętszej Panny otoczyło kobietę szacunkiem i podniosło ją na wyżyny moralności, o których przedtem nawet marzyć nie mogła. W miarę rozszerzania się kultu Maryi, rozpowszechniało się nowe, szlachetniejsze pojęcie o kobiecie. Poganin lub innowierca, który przyjął chrześcijaństwo i czcił Bogarodzicę, zaczął się odnosić z szacunkiem do kobiety. Kult Najświętszej Maryi Panny podniósł nie tylko samopoczucie godności kobiecej, ale równocześnie w oczach mężczyzn uczynił kobietę godną szacunku, zwrócił uwagę na jej piękno duchowe, o czym w czasach przedchrystusowych nawet najbardziej kulturalne narody nie miały pojęcia. Niestety, w czasach obecnych pojęcie to ginie również wśród ludzi, którzy zerwali z Chrystusem.


Siostry, kobiety, dziewczyny! Czy kiedykolwiek zastanawiałyście się, ile zawdzięczacie Najświętszej Pannie? Czy uświadamiacie sobie, że z chwilą kiedy na świecie zabrzmiało pierwsze Ave Maria, każdą kobietę owiał niewidzialny nimb majestatu?! Że w chwili, kiedy zabrzmiało pierwsze Ave Maria, pękły kajdany niewoli na rękach kobiet, bo któżby śmiał poniewierać siostry Bogarodzicy?


Ks. dr Tihamer Toth, Wierzę w Jezusa Chrystusa, Kraków 1934, s. 242-244.

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.