DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 24 WRZEŚNIA
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
XXV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Gerard, Teodor
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Plinio Corrêa de Oliveira

Czy anioł stróż jest mniej inteligentny od demona?

Data publikacji: 2016-09-17 06:00
Data aktualizacji: 2016-09-14 14:56:00
Czy anioł stróż jest mniej inteligentny od demona?
By Dariusz WłodarczykWlodarz 2006 (individual work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Kościół naucza, że Bóg stworzył anioły daleko lepszymi od ludzi. Jako czyste duchy posiadające najjaśniejszą inteligencję i wielką moc, z natury przewyższają one nawet najbardziej utalentowanych ludzi. W konsekwencji rewolty, upadłe anioły straciły cnotę, ale nie inteligencję czy moc. Wedle swojej opatrzności, Bóg powstrzymuje ich aktywność. Jednak nadal pozostają z natury daleko potężniejsze w stosunku do człowieka. 

Zgodnie z tym, Kościół zawsze aprobował artystyczne przedstawienia demona jako inteligentnego, bystrego, chytrego i potężnego istnienia, lecz pełnego złośliwości we wszelkich swoich planach. Nawet sankcjonował jego wizerunek jako stworzenia o zniewalających wdziękach, odbijających jakości, których duch ciemności używa, by się zamaskować dla uwiedzenia człowieka.


Nasz pierwszy obrazek jest przykładem takiego przedstawienia demona. Diaboliczny i złośliwy, chytry i penetrujący oraz podstępny, demon podsuwa, w przebiegły sposób, myśli potępienia drzemiącemu Dr. Faustowi. To jest klasyczne ukazanie diabła. Ciężko jest nam go sobie inaczej wyobrazić.

Lecz jak się dziś przedstawia wierne anioły? Są ukazane jako byty o czystych intencjach, wesołe i niewinne. To się zgadza z ich wybitną świętością, błogością, czystością.


Niemniej jednak, takie wizerunki tracą właściwą równowagę, poprzez podkreślanie dobra i czystości wiernych aniołów przy braku ukazania ich godnej podziwu inteligencji, siły i majestatu. Zamiast tego, zazwyczaj są namalowane jako słabe stworzenia bez cienia odwagi.


***

Nasz drugi obrazek pokazuje dziecko przechodzące przez chwiejny most. Chroni je anioł stróż.


Naturalnie, idea dziecka kontynuującego swój beztroski spacer pod czułą opieką niebiańskiego Księcia jest dosyć wzruszająca. Jednak, jeśli się bliżej przyjrzymy temu księciu, szczególnie jego fizjonomii, czyż nie dostrzeżemy braku siły, inteligencji, bystrości i zwinności właściwej anielskiej naturze, które spotykamy na każdym wizerunku Księcia Ciemności?

Przyjrzyj się ciału dobrego anioła na obrazie. Zauważ delikatną, nieinteligentną i ospałą postawę. Porównaj ją do giętkiej zwinności i czujności demona.

Czy kontrast może być ostrzejszy? Czy to ma sens?

Jakie wrażenie jest przekazane oglądającym poprzez uporczywe reprezentowanie demona jako inteligentnego, żywotnego i zdolnego; a dobrego anioła jako delikatnego, bezwyrazowego i niemal głupiego?

Otóż, że praktykowanie cnoty ma miejsce u stworzeń bez kręgosłupa i zmysłów, podczas gdy nałóg* jest właściwy silnym i inteligentnym istotom.

Tak oto widzimy jeszcze jeden przykład oszustwa, które poprzez romantyzm nadal wnika głęboko w wiele religijnych środowisk.Plinio Corrêa de Oliveira

Źródło: krucjata.org.pl

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
WAWA
gdyby można było udowodnić istnienie sił nadprzyrodzonych nie mogły by być przedmiotem wiary
Aaaa
od ponad roku używam nicku Aaaa, widzę, ze ktoś zaczął używać podobnego... zaczyna być łatwo nas mylić :) Proponuję numerację
aaa
@elek Jest jeszcze naukowa teoria Orch OR, która idzie jeszcze dalej w świat ducha. Ociera się wręcz o dowód na istnienie świata duchowego. A opracował ją słynny Roger Penrose. Ta teoria postuluje, że człowiek nie jest istotą materialistycznie deterministyczną, ale posiada wolną wolę i niematerialną świadomość, a dowodem tego jest zaobserwowany opóźniony kolaps funkcji falowej w mikrotubulach synaptycznych.
Pradziad
Powołując się na przykład z ?Króla Lwa" (choć niezbyt przepadam za tym filmem), to myślę sobie, że anioł jest jak Mufasa, a demon jak Skaza.
panda
Niektórzy w swoich poglądach religijnych nie wyrastają z dzieciństwa.
Leszek
Nie zwracajcie uwagi na tego typu brednie, które wypisują różni autorzy. Aniołowie mają piekło pod kontrolą i czekają na znak Bożek woli - przeczytajcie uważnie Apokalipsę. Nie traćcie zaufania do swojego Anioła Stróża, dlatego, że ktoś wypisuje dyrdymały. Twój Anioł to Zwycięzca i jest Twoim ratunkiem. Amen.
anna
Bóg w swoim wymiarze jest delikatny , cichy , cierpliwy , kochający bez granic . Szatan jest gwałtowny , hałaśliwy , niecierpliwy . To jest nieprawdą , że szatana widzą tylko nieliczni . Wystarczy odważnie głosić naukę Jezusa , odważnie zło nazywać złem , po prostu dawać świadectwo PRAWDZIE , aby niecierpliwy szatan zaatakował . Ale zawsze trzeba pamiętać , że zło jest tchórzliwe i nie należy się go bać , choć oczywiście nie należy też go lekceważyć .
Ewa
Ja wcale nie potrzebuję zobaczyć mojego Anioła Stróża, aby w niego uwierzyć. W swoim życiu miałam wystarczająco wiele sytuacji, które potwierdzały Jego interwencję. Po ludzku te sytuacje były nie do przeskoczenia.
bbb
Problem jest tylko jeden z aniołami i demonami: Mało kto je widział. Ale takie osoby są np. św.Siostra Faustyna czy sławne egzorcyzmy Annelise Mitchel, ale tu też potrzeba wiary.
Leo
No i proszę. Nie wiedziałem że Pan de Oliveira myślał jak ja w wieku buntu. Stosunek do aniołów wiele wyjaśnia.
MR
Do Ricka: w kwestii demonów istnieją dowody, choćby niektóre relacje egzorcystów, których nie da się sensownie wytłumaczyć inaczej jak działaniem sił nadprzyrodzonych. A jeśli używasz argumentu że mało kto widział demony, to użyję podobnego: mało kto widział Antarktydę. A mimo to ja wierzę że Antarktyda istnieje, bo wierzę tym którzy ją odwiedzili. Czemu więc mam nie wierzyć relacjom elitarnych księży (bo skuteczny egzorcysta musi należeć do moralnej elity księży)? Czemu mam nie wierzyć relacjom o. Pio o atakach demonów na niego?
MR
@elek: Po co stosujesz argumenty wobec leminga który tylko potrafi bezmyślnie powtórzyć zasłyszane gdzieś hasełko, a nie potrafi podać jakiegokolwiek argumentu? :)
ja
do @Rick. Może pomogą poniższe cytaty. "Wiara jest miłością niewidzialnego, ufnością w niemożliwe, nieprawdopodobne". "Według nas Bóg istnieje. Lecz jeśli ktoś w Niego nie wierzy, On mimo to nie przestaje istnieć". Podobnie jest z aniołami.
Rick
Problem jest tylko jeden z aniołami i demonami: Mało kto je widział. Jak więc w nie wierzyć ? To jest najtrudniejsze. Ma ktoś sposób na to aby w nie uwierzyć tak mocno,żeby nie mieć wątpliwości że istnieją.
elek
do @oburzony. A skąd wiesz? Na przykład o dualizmie korpuskularno-falowym słyszałeś?. Wszystkie rodzaje obiektów mikroświata (kwanty, pola sił, cząstki elementarne, itp.) w pewnych warunkach eksperymentalnych manifestują właściwości pozwalające na opis ich jako fale np. fale świetlne),w innych jako cząstki (cząstki elementarne). Dlaczego nie mogę wierzyć ze anioł jest energia/światłem i ze w pewnych warunkach się może nawet zmaterializować. Czy teorię strun znasz? Nauka nie przeczy naszym wierzeniom. To wcale nie sredniowiecze.
oburzony
średniowieczne zabobony
on
Nie musimy mnożyć przykładów. Może warto dodać jeszcze cytat: "Są rzeczy na niebie i ziemi, które nie śniły się filozofom".
Asia
+
iza
I to chyba pewne uproszczenie, że Anioł Stróż zawsze trzyma nas za rękę. Robisz komuś świadomie zło, mocno mu źle życzysz, czasem nawet widzisz tego efekty, ale to zło do ciebie wróci. Na przykład zachorujesz albo nie będziesz szczęśliwy. To nie żart, to widać w życiu.
MR
Wierny anioł ma "z górki", bo przeważnie nie musi okazywać swej własnej mocy i inteligencji, gdyż działa z poparciem mądrości i mocy samego Boga. Demony takiego poparcia nie mają, stąd muszą się dużo bardziej wysilać, a więc ich moc i inteligencja są bardziej zauważalne "na zewnątrz".
elek
Wiadomo, że anioł nie jest dzieckiem (aniołkiem) ani istotą słabą. To silny wysłannik Boga. Ma również i "miecz", tj. moc do karania/wymierzania sprawiedliwości. Dlatego niebezpieczne może być przedstawianie ludzkich wyobrażeń istot nadprzyrodzonych tak jak się komu podoba. Ktoś to powinien kontrolować/korygować.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.