DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2018 r.

Św. Marii Pelletier
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 

Czy anioł stróż jest mniej inteligentny od demona?

Czy anioł stróż jest mniej inteligentny od demona?
By Dariusz WłodarczykWlodarz 2006 (individual work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Kościół naucza, że Bóg stworzył anioły daleko lepszymi od ludzi. Jako czyste duchy posiadające najjaśniejszą inteligencję i wielką moc, z natury przewyższają one nawet najbardziej utalentowanych ludzi. W konsekwencji rewolty, upadłe anioły straciły cnotę, ale nie inteligencję czy moc. Wedle swojej opatrzności, Bóg powstrzymuje ich aktywność. Jednak nadal pozostają z natury daleko potężniejsze w stosunku do człowieka. 

Zgodnie z tym, Kościół zawsze aprobował artystyczne przedstawienia demona jako inteligentnego, bystrego, chytrego i potężnego istnienia, lecz pełnego złośliwości we wszelkich swoich planach. Nawet sankcjonował jego wizerunek jako stworzenia o zniewalających wdziękach, odbijających jakości, których duch ciemności używa, by się zamaskować dla uwiedzenia człowieka.


Nasz pierwszy obrazek jest przykładem takiego przedstawienia demona. Diaboliczny i złośliwy, chytry i penetrujący oraz podstępny, demon podsuwa, w przebiegły sposób, myśli potępienia drzemiącemu Dr. Faustowi. To jest klasyczne ukazanie diabła. Ciężko jest nam go sobie inaczej wyobrazić.

Lecz jak się dziś przedstawia wierne anioły? Są ukazane jako byty o czystych intencjach, wesołe i niewinne. To się zgadza z ich wybitną świętością, błogością, czystością.


Niemniej jednak, takie wizerunki tracą właściwą równowagę, poprzez podkreślanie dobra i czystości wiernych aniołów przy braku ukazania ich godnej podziwu inteligencji, siły i majestatu. Zamiast tego, zazwyczaj są namalowane jako słabe stworzenia bez cienia odwagi.


***

Nasz drugi obrazek pokazuje dziecko przechodzące przez chwiejny most. Chroni je anioł stróż.


Naturalnie, idea dziecka kontynuującego swój beztroski spacer pod czułą opieką niebiańskiego Księcia jest dosyć wzruszająca. Jednak, jeśli się bliżej przyjrzymy temu księciu, szczególnie jego fizjonomii, czyż nie dostrzeżemy braku siły, inteligencji, bystrości i zwinności właściwej anielskiej naturze, które spotykamy na każdym wizerunku Księcia Ciemności?

Przyjrzyj się ciału dobrego anioła na obrazie. Zauważ delikatną, nieinteligentną i ospałą postawę. Porównaj ją do giętkiej zwinności i czujności demona.

Czy kontrast może być ostrzejszy? Czy to ma sens?

Jakie wrażenie jest przekazane oglądającym poprzez uporczywe reprezentowanie demona jako inteligentnego, żywotnego i zdolnego; a dobrego anioła jako delikatnego, bezwyrazowego i niemal głupiego?

Otóż, że praktykowanie cnoty ma miejsce u stworzeń bez kręgosłupa i zmysłów, podczas gdy nałóg* jest właściwy silnym i inteligentnym istotom.

Tak oto widzimy jeszcze jeden przykład oszustwa, które poprzez romantyzm nadal wnika głęboko w wiele religijnych środowisk.Plinio Corrêa de Oliveira

Źródło: krucjata.org.pl


DATA: 2016-09-14 14:56
AUTOR: PLINIO CORRÊA DE OLIVEIRA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

gdyby można było udowodnić istnienie sił nadprzyrodzonych nie mogły by być przedmiotem wiary
ponad 1 rok temu / WAWA
 
od ponad roku używam nicku Aaaa, widzę, ze ktoś zaczął używać podobnego... zaczyna być łatwo nas mylić :) Proponuję numerację
ponad 1 rok temu / Aaaa
 
@elek Jest jeszcze naukowa teoria Orch OR, która idzie jeszcze dalej w świat ducha. Ociera się wręcz o dowód na istnienie świata duchowego. A opracował ją słynny Roger Penrose. Ta teoria postuluje, że człowiek nie jest istotą materialistycznie deterministyczną, ale posiada wolną wolę i niematerialną świadomość, a dowodem tego jest zaobserwowany opóźniony kolaps funkcji falowej w mikrotubulach synaptycznych.
ponad 1 rok temu / aaa
 
Powołując się na przykład z ?Króla Lwa" (choć niezbyt przepadam za tym filmem), to myślę sobie, że anioł jest jak Mufasa, a demon jak Skaza.
ponad 1 rok temu / Pradziad
 
Niektórzy w swoich poglądach religijnych nie wyrastają z dzieciństwa.
ponad 1 rok temu / panda
 
Nie zwracajcie uwagi na tego typu brednie, które wypisują różni autorzy. Aniołowie mają piekło pod kontrolą i czekają na znak Bożek woli - przeczytajcie uważnie Apokalipsę. Nie traćcie zaufania do swojego Anioła Stróża, dlatego, że ktoś wypisuje dyrdymały. Twój Anioł to Zwycięzca i jest Twoim ratunkiem. Amen.
ponad 1 rok temu / Leszek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.