14 kwietnia 2016

Czego nie wiesz o spowiedzi, a powinieneś

(Spowiedź, mal. Józef Molteni)

Właśnie skończyłam lekturę wznowienia książki ks. Feliksa Cozela SJ „Spowiedź: jaką być powinna i jak się do niej gotować.” Podsumowując w jednym zdaniu: lektura obowiązkowa dla każdego katolika.

 

Książka ks. Cozela, choć jest reprintem (po redakcji językowej, dzięki której łatwiej się ją czyta współczesnemu człowiekowi), zawiera ponadczasowe wskazówki dotyczące dobrej spowiedzi. O wielu z tych ważnych kwestii wspomina się dziś rzadko. O tym, jak powinien wyglądać żal za grzechy, kiedy spowiedź jest nieważna, jak ma wyglądać pokuta, zadośćuczynienie, postanowienie poprawy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Książka, a właściwie poradnik, pisany jest przez doświadczonego spowiednika, co oznacza, że zamiast teoretycznych rozważań teologicznych, zawiera praktyczne przykłady i wskazówki. To język żywy, pobudzający wyobraźnię, poruszający sumienie. Pisana ponad sto lat temu w doskonały sposób wychwytuje typowe problemy ze spowiedzią, typowe usprawiedliwienia towarzyszące złemu przygotowaniu do spowiedzi. Natura ludzka jest niezmienna, a ksiądz Cozel idealnie uchwycił psychologiczne mechanizmy fałszywych samousprawiedliwień, uniemożliwiających dobrą spowiedź. Pokazuje też, jak sobie z nimi radzić.

 

Czy jest potrzebna? Książeczkę przez kilka dni czytałam w wolnych chwilach, nosząc ze sobą praktycznie wszędzie. Zainteresował się tym kolega (nota bene praktykujący katolik). Opowiedziałam mu, że to reprint poradnika dotyczącego spowiedzi z początków XX wieku. „Acha, czyli czytasz to jako ciekawostkę historyczną?” Odpowiedziałam, że nie, ponieważ książka jest nadal aktualna. Zaczął więc przeglądać. „Jak się czyta ten jego rachunek sumienia… To grzech, tamto grzech, wszystko grzech, a przecież to kwestia indywidualnego sumienia, przecież ja z niektórych rzeczy, które tu wymienia się nie spowiadam, bo nie uważam tego za grzech.”

 

Okazało się, że sam pomysł, że spowiedź może być niedobra, niedobrze przygotowana jest dla kolegi całkowitym novum. Wydawałoby się, że sam fakt zrobienia rachunku sumienia i wyrecytowania odpowiednich formułek zapewnia skuteczność sakramentu. A jednak nie. Dlatego książka jest bardzo potrzebna. Dzięki niej nie będziemy uważać, że łaska spływa automatycznie za sam fakt pojawienia się w konfesjonale. Dzięki niej będziemy w stanie dobrze się przygotować do spowiedzi, tak by była jak najbardziej owocna.

 

 

Bogna Białecka

ks. Feliks Cozel SJ „Spowiedź. Czym jest i jak się dobrze do niej przygotować?”, Wydawnictwo Wiedeń 1683.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 295 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram