21 lutego 2016

Setki migrantów utknęły w Macedonii i w Grecji. Serbskie władze odmawiają przyjmowania na swoje terytorium „uchodźców” pochodzących z krajów innych niż Irak i Syria. Około czterech tysięcy osób koczuje wokół stacji benzynowej niedaleko przejścia granicznego w Idomeni.

 

W czwartek Austria, Chorwacja, Macedonia, Słowenia i Serbia wydały wspólną deklarację dotyczącą wzmocnienia kontroli granicznych. Podkreślono przy okazji, że osoby przebywające dłuższy czas na terenie kraju, w którym nie groziło im żadne bezpieczeństwo – np. w Turcji lub w Iranie – mogą być z granicy zawracane.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Tylko w piątek z granicy między Serbią a Macedonią zawrócono 367 Afgańczyków. Do tej pory Serbowie odmówili wstępu na teren ich kraju 617 osobom z Afganistanu. Macedońskie władze wskazują, że do tej pory Belgrad nie wydał żadnego oficjalnego komunikatu tłumaczącego zmianę polityki.

 

Z kolei aktywiści organizacji humanitarnych podkreślają, że w prowizorycznych obozach tworzonych przez Afgańczyków panują złe warunki, imigranci starają tworzyć większe grupy w celach samoobrony. Brakuje też leków i pomocy humanitarnej.

 

Przejście graniczne w Idomeni – między Grecją a Macedonią – jest najniebezpieczniejszym punktem na mapie migracji. W Grecji przebywają obecnie przybysze z Palestyny, Somalii, Maroka i Iranu, których to władze państw leżących na trasie migracji nie traktują jako uchodźców. Niektórzy komentatorzy zauważają, że wprowadzenie nowych ograniczeń zwiększy jedynie popyt na usługi świadczone przez fałszerzy dokumentów i przemytników ludzi.

 

Źródło: aljazeera.com, huffingtonpost.com

mat

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram