DZISIAJ JEST
ŚRODA 20 WRZEŚNIA
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Imieniny obchodzą:
Eustachy, Faustyna, Filipina
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Coniedzielna Msza "trydencka" w Sandomierzu! Odkryj piękno liturgii Kościoła

Data publikacji: 2015-05-14 04:00
Data aktualizacji: 2015-05-14 10:11:00
Coniedzielna Msza "trydencka" w Sandomierzu! Odkryj piękno liturgii Kościoła
By MK777 (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons

W Sandomierzu rozpoczęły się regularne, cotygodniowe celebracje Mszy świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Liturgia jest sprawowana dzięki zgodzie ordynariusza sandomierskiego biskupa Krzysztofa Nitkiewicza oraz proboszcza parafii katedralnej ks. prałata Zygmunta Gila.

 

Pierwsza celebracja miała miejsce 28 grudnia 2014 roku o godzinie 15.30 w sandomierskiej Bazylice Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. To już drugie (po klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli – Rozwadowie) miejsce, w którym w tej diecezji sprawowana jest tradycyjna liturgia. W Rozwadowej można wziąć w niej udział w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 20.15.

 

Celebransem Mszy Wszechczasów w Sandomierzu jest ks. dr Krzysztof Irek, duszpasterz i opiekun Środowiska Tradycyjnej Liturgii Łacińskiej Diecezji Sandomierskiej bł. Wincentego Kadłubka, sędzia Sądu Biskupiego diecezji sandomierskiej, autor bloga „Cogitarium czyli Zbiór Myśli Wszelakiej”. Kapłanami, którzy nieregularnie celebrują Msze święte w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, są również ks. Paweł Bielecki, kanclerz Kurii Diecezjalnej, a także o. Marek Grzelczak OP (w tradycyjnym rycie dominikańskim). Przed każdą Mszą Świętą Wszechczasów w Sandomierzu, od godziny 15.00, wszyscy chętni mogą przystępować do sakramentu pokuty.

 

Na działającej od ponad roku facebookowej stronie Środowiska Tradycyjnej Liturgii Łacińskiej można natomiast znaleźć bieżące informacje i komunikaty, zdjęcia ze Mszy świętych, a także rozważania i kazania (w wersji tekstowej i audio).

 

Jednocześnie pod patronatem środowiska w Galerii Świętego Michała Archanioła przy ul. Żeromskiego 4 w Sandomierzu (obok seminarium) powstaje dział z książkami poświęconymi Tradycji Kościoła katolickiego rozmaitych wydawnictw katolickich, w tym Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu. Obecnie oficyna ta przygotowującego do druku m.in. zbiór niedzielnych kazań na Ewangelie według starego roku liturgicznego wieloletniego duszpasterza Środowiska Tradycyjnej Liturgii Rzymskiej Archidiecezji Lubelskiej ks. Dionizego Pietrusińskiego.

 

Kajetan Rajski

 

 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Leo
Pragnę podziękować (od siebie i grupy przyjaciół) PCh24 za zamieszczanie takich informacji. Gdyby nie było PCh24 to media słynnego redemptorysty które są wprzęgnięte w zaciekłą walkę z językiem Świętej Liturgii nigdy by tego pięknego wydarzenia nie upubliczniły.
ucho igielne
No to może ktoś wyda mszalik dla wiernych w wersji łacińsko-polskiej.Przy okazji: Rozwadów, w Rozwadowie.
owca.Chrystusa
Niech Bóg będzie uwielbiony !!! A co do jakiegoś zabraniania Mszy św. w tej formie, przez tego czy owego biskupa, to świadczy to tylko o ich niewiedzy, i bezndziejnym stanie duchowym znajomości Boga, czyli pożałowania godnej. Przecież wielki papież Bednedykt XVI potwierdził, że obie formy były ważne ZAWSZE, i nigdy NIKT nie zabronił i nie może zabronić sprawowania Mszy św. w starym rycie. Co więcej, kapłan a tym bardziej biskup MUSI na życzenie wiernego np. z okazji ślubu taką Mszę św. odprawić. CSSML
hura
Bogu niech będą dzięki! A, co do "zabronienia" Mszy świętej trydenckiej przez tego lub owego biskupa - podpinam się pod polecenie "Summorum Pontificum."
Sacerdos Hyacinthus
Kwestia pozwoleń oraz ich zbędności jest klarownie uregulowana w dwóch dokumentach: 1. Motu proprio Summorum Pontificum Benedykta XVI (7.07.2007). 2. Instrukcja Universae Ecclesiae Papieskiej Komisji Ecclesia Dei (30.04.2011). Każdy, kto się zabiera za organizowanie tradycyjnej Mszy Świętej, powinien posiadać doskonałą znajomość tych dokumentów i nimi się kierować. Skoro regulamin nie pozwala na podanie linków (a szkoda), znajdźmy sami.
ToR
W Diecezji Warmińskiej taka msza jest zabrioniona przez miejscowego arcybiskupa Ziębę.
Piotr
Specjalna zgoda chyba już nie jest potrzebna...
Lea
Takie wiadomości zawsze cieszą :)
Leo
+++Nareszcie, nareszcie Sandomierz.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.