DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2018 r.

Św. Marii Pelletier
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 

Co ujawnił spis powszechny ludności? Tak młodzi Amerykanie osiągają „stabilizację”

Co ujawnił spis powszechny ludności? Tak młodzi Amerykanie osiągają „stabilizację”
fot.Mel Longhurst/Capital Pictures/FORUM

Spis powszechny przeprowadzony w USA ujawnił, że coraz więcej Amerykanów w wieku pomiędzy 18 a 34 lata mieszka ze swoimi rodzicami, a nie współmałżonkiem. Młodzi nie chcą się usamodzielnić. Podobny trend od dawana obserwowany jest w krajach Europy Południowej, zwłaszcza we Włoszech.


Czterdzieści lat temu, w połowie lat siedemdziesiątych młodzi dorośli Amerykanie - w wieku 18-34 lata - byli znacznie częściej usamodzielnieni i mieszkali wraz z żoną/mężem w oddzielnym gospodarstwie domowym.

 

Ten czas jednak minął. Zgodnie z najnowszym spisem ludności przeprowadzonym przez Biuro Spisu Powszechnego Stanów Zjednoczonych, „obecnie więcej młodych ludzi mieszka z rodzicami niż w jakimkolwiek innym okresie”.

 

„Co więcej” – czytamy w raporcie – „prawie 9 na 10 młodych ludzi, którzy rok temu mieszkali w domu swoich rodziców, nadal żyją tam dzisiaj, przez co mają zapewnione stabilne warunki”. Według amerykańskiego urzędu 22,9 miliona osób w wieku od 18 do 34 lat mieszka z rodzicami w porównaniu z 19,9 miliona osób pozostających w związkach małżeńskich i mieszkających ze współmałżonkiem.

 

W 1975 r. - zgodnie z ówczesnym spisem ludności - 31,9 miliona Amerykanów w wieku od 18 do 34 lat zawarło małżeństwo i mieszkało ze swoim małżonkiem. Małżeństwo było najpopularniejszą formą uregulowania relacji między młodymi mężczyznami i kobietami.

 

W 1975 r. we wspólnym domu z rodzicami mieszkało 14,7 mln osób w wieku od 18 do 34 lat. 6,1 mln osób żyło w „innym” układzie (w tym z rodzeństwem, dziadkami, innymi krewnymi lub nie związanymi współlokatorami). 3,1 mln osób żyło samotnie, a 0,7 mln osób mieszkało z „partnerem”(konkubinat).

 

W 2016 r. tylko 19,9 miliona młodych osób pozostawało w związku małżeńskim i mieszkało z małżonkiem, podczas gdy 22,9 miliona mieszkało w domu rodziców. Również w 2016 r. 15,6 mln osób żyło w „innym” układzie. 9,2 miliona kohabitowało z niezamężnym partnerem, a 5,9 milionów żyło samotnie.

 

W 1975 roku dla porównania 57 procent osób w wieku 18-34 lat mieszkało ze współmałżonkiem, 26 proc. mieszkało w domu rodziców, 11 proc. pozostawało w innym „układzie”, 5 proc. żyło samotnie, a 1 procent – mieszkało z „partnerem”.

W 2016 r. 31 procent mieszkało w domu rodziców, 27 proc. - ze współmałżonkiem, 21 proc. - w innym „układzie”, 12 proc. - żyło z niezamężnym partnerem, a 8 proc. – mieszkało samotnie.

 

Wzrost liczby młodych dorosłych mieszkających w domu zbiegł się w czasie ze spadkiem statusu ekonomicznego młodych mężczyzn. „Więcej młodych mężczyzn spada na dno drabiny dochodowej” – stwierdzono w analizie Biura Spisu Ludności. „W 1975 r. tylko 25 procent mężczyzn w wieku od 25 do 34 lat miało dochody poniżej 30 tys. dolarów rocznie. Do 2016 r. udział ten wzrósł do 41 procent młodych mężczyzn (przychody dotyczą 2015 r.)”.

 

„Obecnie jest więcej młodych kobiet niż młodych mężczyzn z wykształceniem wyższym, podczas gdy w 1975 r. liczba mężczyzn z wyższym wykształceniem przewyższała liczbę kobiet” – czytamy.

 

W ostatniej dekadzie tempo zmian w sposobie życia młodych Amerykanów było szybkie i niejednakowe w stanach i regionach kraju. W 2005 r. większość młodych ludzi mieszkała niezależnie we własnym gospodarstwie domowym (sam, z małżonkiem lub niezamężnym partnerem), co stanowiło przeważającą formę życia w 35 stanach. Do roku 2015, zaledwie dziesięć lat później, tylko w sześciu stanach większość młodych ludzi żyje samodzielnie.

 

Z wyjątkiem Kalifornii (38,1 proc.) i Missisipi (36,8 proc.), największy odsetek osób w wieku od 18 do 34 lat mieszkających z rodzicami koncentrował się wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Wśród nich były stany: New Jersey (46,9 proc.), Connecticut (41,6 proc.), New York (40,6 proc.) Maryland (38,5 proc.), Floryda (38,3 proc.), Rhode Island (37,1 proc.), Pensylwania (37,1 proc.) i Massachusetts (37 proc.).

 

Dziesięć stanów z najniższym odsetkiem osób w wieku od 18 do 34 lat mieszkających z rodzicami koncentrowało się na obszarze środkowo-zachodnich stanów. Są to: Dakota Północna (14,1 proc.), Dakota Południowa (19,9 proc.), Wyoming (20,9 proc.), Nebraska (22,7 proc.), Iowa (22,8 proc.), Montana (24,1 proc.), Colorado (24,6 proc.), Kansas (26,0 proc.), Waszyngton (26,6 proc.) i Oklahoma (26,7 proc.) i Oregon (26,7 proc.).

 

„Dlaczego istnieją różnice geograficzne w życiu młodych ludzi?” – zadają pytanie twórcy opracowania spisu ludności. Wg nich czynnikami przesądzającymi o samodzielnym mieszkaniu są: lokalne rynki pracy i rynki mieszkaniowe, które decydują o tym, czy młodzi mogą znaleźć dobre miejsce pracy i tanie mieszkania. To z kolei wpływa na decyzję o stworzeniu własnego gospodarstwa domowego.

 

 

Źródło: cnsnews.com.,

AS

DATA: 2017-04-21 07:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ta, najlepiej to zadłużyć się na 30 lat u lichwiarzy, trząść potem portkami przed utratą pracy albo chorobą - czyli de facto zostać niewolnikiem- byleby na swoim. A mieszkanie należy do banksterów póki nie spłaci się ostatniego pieniążka. A jak jeszcze współmałżonek wyskoczy z rozwodem to dopiero są kabarety. Dziękuję postoję. Żadnych kredytów.
ponad 1 rok temu / Leaf427
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.