DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 24 WRZEŚNIA
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
XXV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Gerard, Teodor
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Konstanty Michalski

Chrystus podniósł małżeństwo do godności sakramentu

Data publikacji: 2017-05-21 08:00
Data aktualizacji: 2017-05-23 10:49:00
Chrystus podniósł małżeństwo do godności sakramentu

Nierozerwalnym miało być małżeństwo wszędzie i zawsze, ale namiętność ludzka ma swoją logikę i dlatego zjawiły się rozwody i wielożeństwa nie tylko u pogan, ale nawet u żydów. Dopiero Chrystus Pan, przyszedłszy naprawić, co się zepsuło, powiedział stanowczo, „że od początku nie było tak… Co Bóg złączył, człowiek niechaj nie rozłącza” (Mt 19, 6.8) i podniósł małżeństwo do godności sakramentu.

Małżeństwo pozostało wprawdzie jak dawniej umową, przez którą oblubieńcy nawzajem się sobie oddają, ale w tej umowie występowała znowu jasno nieodwołalna sankcja Stwórcy. Ta umowa stała się z woli Chrystusa Pana sakramentem wielkim i nietykalnym (Ef 5, 32). Odtąd nie można oddzielać umowy małżeńskiej od sakramentu. I jak bez umowy nie ma sakramentu, tak bez sakramentu nie ma owocnej umowy.

Kiedy nowożeńcy, podawszy sobie dłonie u stóp ołtarza, przyrzekają sobie miłość, wiarę i uczciwość, równocześnie unosi się ponad nimi błogosławiąca dłoń Jezusa Chrystusa i zlewa na nich łaskę sakramentalną, zlewa na nich podwójną miłość wychowawczą, jedną względem własnych osób, drugą względem potomstwa. Równocześnie z ust Jezusowych padają wyrazy nieodwołalnego wyroku: „Opuści człowiek ojca i matkę i złączy się z żoną swoją i będą dwoje w jednym ciele… Co Bóg tedy złączył, człowiek niechaj nie rozłącza” (Mt 19, 5-6). Jeżeli małżeństwo było dotąd nierozerwalnym ze względu na swoje cele, to odtąd stało się nietykalnym ze względu na swoją świętość sakramentalną. Ono miało odtąd wyrażać ten żywy i nierozerwalny związek, jaki zachodzi między Jezusem a Jego Kościołem.


Konstanty Michalski, Wierność w małżeństwie, w: Nova et vetera, Kraków 1998, s. 221.

 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres kontakt@pch24.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.